Evropsko prvenstvo Berlin 2014Evropsko prvenstvo Berlin 2014

18. - 24. avgust 2014



Z klikom odpre /zapre novico

Dugonjić: Morda je nekaj slabša sezona prišla ob pravem času
Berlin, (STA) - Damir Dugonjić nadaljuje serijo osvajanja medalj na evropskih prvenstvih, ki jo je začel leta 2011 v 25-metrskem bazenu v Szczecinu na Poljskem. Tokrat je bil vesel, ker je do medalje zaradi različnih razlogov prišel nekoliko slabše pripravljen, obenem pa pravi, da je bila to edina sezona pred OI v Rio de Janeiru, ko je lahko treniral nekaj manj.
Damir Duonjič - bronasta medalja 50 m prsno Berlin 23-08-2014

"V športu veš, kdaj se moraš malo spočiti. Garal sem za olimpijske igre, garal sem tudi lani in težko bi bilo, da bi to nadgradil tudi letos in nato še dve leti. Morda je bilo malo nenamerno, a telo tudi samo ve, kdaj se mora spočiti. Letos nisem delal toliko kot lani, a tudi zaradi spleta okoliščin. V ZDA smo imeli okvaro bazena, na drug bazen pa sem se vozil uro in pol v eno stran in prav toliko nazaj, zato je bil obseg treninga manjši," je po medalji v Berlinu povedal Dugonjić.

Sam pravi, da je to vse skupaj kar nekako podzavestno potisnil na stranski tir, račun za delo pa je prišel v Berlinu. "Tukaj se je pokazalo, da je treba garati. Mislil sem, da je lažje obdržati čas od lani," je iskreno o treningu spregovoril trenutno najboljši slovenski plavalec, ki ni iskal izgovorov drugje. "Mislim, da je do OI še zelo veliko časa, a mora biti vse skupaj veliko boljše kot letos," pa je vodilo za naprej.

Kot pravi Dugonjić obsega suhega treninga ni bistveno spremenil, v bazenu pa je opravil le dve tretjini lanskega dela. "V 25-jardskem bazenu sem delal dva meseca in to v najbolj pomembnem obdobju aprila in maja." Na koncu mu je semafor z izidi v Berlinu za to izstavil račun, a na srečo se je vsaj po uvrstitvah vse razpletlo po njegovih željah.

Kolajne v Berlinu je bil 26-letni plavalec tokrat zelo vesel, saj je bila pot do nje po psihični plati zelo težka. "Najtežje je plavati, ko veš, da bi, če bi bil malo bolj suveren, pravzaprav z lahkoto osvojil medaljo. Takrat zaupaš vase, tako pa je bila samozavest načeta, čeprav sem še vedno pričakoval dobre čase. Seveda moraš na tekmi nato nekaj narediti in stisnil sem vse iz sebe. Če bi bolj delal, bi bil tudi zaradi samozavesti hitrejši. Tokrat sem zelo vesel, da so bile stotinke na moji strani."

Po drugi strani je Dugonjić eden iz peščice plavalcev, ki si lahko privoščijo, da morda opravijo kakšen trening manj. Je član peterice plavalcev, ki so v karieri zmogli 50 m prsno v manj kot 26 sekundah. A kot pravi visokorasli član ravenskega Fužinarja so prav ti tudi njegovi najhujši tekmeci, saj gre za edine, ki lahko plavajo 100-metrsko razdaljo v manj kot 59 sekundah. "To je tudi moj naslednji cilj, saj potrebno hitrost imam."

Seveda pa je konkurenca vsako leto močnejša. Letos se je najboljšim približal Britanec Adam Peaty, tu sta drugi Britanec Ross Murdoch in Latvijec Giderius Titenis, po poškodbi se vrača Italijan Fabio Scozzoli. Za svetovni rekord Peatyja pa pravi: "To je pravzaprav najboljše, kar ti lahko uspe. Pred tem zanj nisem slišal, letos pa svetovni rekord in zlata medalja."

Tudi Dugonjić je najkasneje v Berlinu spoznal, da do Ria rabi sodelovanje z ravenskim trenerjem Matijo Medveškom. Najprej ga že v naslednjem tednu čakata nastopa na svetovnem pokalu v Dohi in Dubaju, nato si bo privoščil kratek oddih. S treningi bo spet začel sredi septembra. "Že oktobra so načrtovane priprave s slovensko ekipo in trenerjem Matijo Medveškom. Potem bom v Sloveniji do svetovnega prvenstva." Bržkone bo tako vse do Ria. "Žena se je pripravljena prilagoditi in do iger zamenjati okolje. Jaz sem tisti, ki se bo odločil, kaj bi rad. Moja želja je, da plavam na igrah najboljše, da sem tam v življenjski formi. In imam samo eno možnost, da to uresničim in to je trening z Matijo."

Kot pravi, ga Medvešek pozna najboljše od vseh trenerjev in pravzaprav vsak trenutek ve, kaj potrebuje. "Pomembno je, da je samo moj trener, da me spremlja, da me popravlja. V ZDA nas je 40 v skupini in si kar nekako sam. Rad bi večjo pozornost, stalno popravljanje napak, boljše medsebojno sodelovanje. Na univerzi je drugače, tam si del ekipe, plavaš za ekipo, med seboj tekmujemo na vsakem treningu. Kasneje se trener v ZDA seveda bolj posveča univerzitetni ekipi, saj je to njegova služba in malo si zapostavljen, ne dobiš neposredne informacije. Včasih se ti zdi, da mu je vseeno, seveda mu v resnici ni, a tako je videti."

Prav Medvešek je tudi tisti, ki naj bi spilil zadnje malenkosti v plavalčevi tehniki. Ta priznava, da ima še vedno majhne težave z reakcijo na startu in drugimi podrobnostmi, kot denimo kako čim bolj zadržati hitrost ob skoku v vodo in te majhne izboljšave naj bi ga ob vrhunskem treningu pripeljalo do življenjske forme v Riu.

2014-08-24/11:42
ag/jz
© STA 2014

Slovenske nastope sklenila Gaja Natlaćen s 19. mestom
Berlin, 24. avgusta (STA) - Na evropskem plavalnem prvenstvu v Berlinu je Slovenija opravila s tekmovanji. Kot zadnja je v nedeljo nastopila 17-letna plavalka ravenskega Fužinarja Gaja Natlačen in z izidom 4:17,69 na 400 m prosto zasedla 19. mesto.

Mlada Korošica z dosežkom ni bila povsem zadovoljna, saj je bil dosegljiv tudi boljše čas in vsaj za tri mesta višja uvrstitev.

"Sposobna sem veliko več, kot sem pokazala, a se ni izšlo. Mislim, da imam v sebi še tisti tempo od 800 in 1500 m prosto in da je to glavni razlog, obenem pa tudi zdravstveno počutje ni bilo najboljše, saj sem se malo prehladila, in to vpliva na plavanje," je po tekmi povedala plavalka.

V slovenske plavalne anale se bo iz Berlina vpisala medalja Damirja Dugonjića in štirje finalni nastopi.

Uvrstitve slovenskih plavalcev na EP v Berlinu.

3. Damir Dugnjić, 50 m prsno
4. Tjaša Oder 1500 m prosto
7. Damir Dugonjić, 100 m prsno
8. Tjaša Oder, 800 m prosto
11. Anja Klinar, 200 m delfin
11. Špela Perše, 800 m prosto
11. Gaja Natlačen, 1500 m prosto
12. Gaja Natlačen, 800 m prosto
12. Robert Žbogar, 200 m delfin
15. Matjaž Markič, 50 m prsno
15. Tanja Šmid, 200 m prsno
15. Martin Bau, 800 m prosto
17. Špela Perše, 1500 m prosto
19. Gaja Natlačen, 400 m prosto
24. Martin Bau, 400 m prosto
24. Tjaša Vozel, 50 m prsno
24. Tjaša Vozel, 200 m prsno
25. Tjaša Vozel, 100 m prsno
26. Ava Schollmayer, 100 m hrbtno
27. Ava Schollmayer, 50 m hrbtno
27. Tanja Šmid, 100 m prsno
28. Robert Žbogar, 50 m delfin
37. Anja Klinar, 100 m prosto
37. Robert Žbogar, 100 m delfin
43. Martin Bau, 200 m prosto

 

2014-08-24/10:00
ag/ag
© STA 2014

Za konec EP še Gaja Natlačen
Berlin, (STA) - V Berlinu se bo danes končalo letošnje evropsko prvenstvo v plavanju. Za slovenski tabor je s štirimi finali, medaljo Damirja Dugonjića na 50 m prsno in skupaj kar 12 uvrstitvami med najboljših 16 že nad pričakovanji. Danes bo slovenske nastope na 400 m prosto sklenila Ravenčanka Gaja Natlačen.
Tjaša Odder Damir Dugonjić Predtekmovanjen 200 m delfin

Glavni slovenski dan je bil sobota, ko se je Damir Dugonjić okitil s še eno medaljo, že 24. za Slovenijo na evropskih prvenstvih. Enako dober je bil nastop Tjaše Oder s četrtim mestom na 1500 m prosto, dokončno pa se je s polfinalom na 200 delfin v elito vrnila Anja Klinar, ki je letos kar pol leta ostala brez treninga zaradi poškodbe rame.

Plavalce zdaj čaka kratek premor, naslednji veliki izziv pa bo svetovno prvenstvo v 25-metrskih bazenih decembra v Dohi.

2014-08-24/00:30
ag/ag
© STA 2014

Dugonjiću bron, Odrova četrta na EP v Berlinu
Berlin, 23. avgusta (STA) - Slovenski plavalec Damir Dugonjić je na evropskem prvenstvu v Berlinu osvojil tretje mesto na 50 m prsno. Branilec naslova je razdaljo preplaval v času 27,48 sekunde. Zmagal je Britanec Adam Peaty pred Litovcem Giedriusom Titenisom.

Razplet tekme je bil v skladu z napovedmi. Britanec Peaty, ki je v polfinalu dosegel nov svetovni rekord, je v finalu s 27,00 plaval sicer bistveno počasneje, a vseeno zanesljivo zmagal. V dveh desetinkah se je nato zvrstilo šest plavalcev, ki so se potegovali za ostali dve medaljo in tokrat je bila ura na strani Slovenije.

Dugonjić je imel po zadnjem zavesljaju vsega dve stotinki prednosti pred Srbom Čabo Siladjijem in pet pred Rusom Andrejem Nikolajevim in Italijanom Andreo Toniatom, ki sta si razdelila peto mesto.

"Te medalje sem res zelo vesel. Zdi se mi, da je bila najtežje osvojena in v tako slabi formi do medalje še nisem prišel. Seveda je dobro, da lahko osvojim medaljo tudi, če nisem 100-odstoten, a vesel sem, da so se medalje obrnile meni v prid," je dejal Dugonjić in priznal, da si je medaljo priboril šele z zadnjim zavesljajem, saj se mu je zdelo, da je Siladji že pred njim.

"Super, da je glede na sezono dobil medaljo. Z moje strani je bila to bolj želja kot pričakovanje, da sezono reši. Časovno sicer ni bilo ne vem kaj, vse skupaj je bila bolj živčna vojna in enkrat je on odnesel tiste stotinke. Verjetno je bil tudi najmanj živčen med finalisti in čas zdaj ne igra nobene vloge, tretje mesto je le tretje mesto," pa je povedal Dugonjićev trener Matija Medvešek.

Portret plavalca Damirja Dugonjića

Tjaša Oder je osvojila četrto mesto na 1500 m prosto. Odrova je razdaljo preplavala v času novega slovenskega rekorda 16:11,17. Zmagala je Španka Mireia Belmonte Garcia pred Madžarko Boglarko Kapas in Italijanko Martino Rito Caramignoli.

V tekmi je bilo vnaprej jasno, da sta glavni favoritinji Španka in Madžarka, nepričakovano močni pa sta bili v uvodu tekme Italijanka Caramignolijeva in druga Španka Martina Rita Vilas. Odrova je v skladu s taktiko začela nekaj počasneje, a se po 400 metrih že prebila na peto mesto, po 700 metrih pa na četrto, saj je Vilasova do takrat že popustila.

V napetem drugem delu je Caramignolijeva zdržala podoben tempo kot Odrova in obdržala razliko, Belmontejeva in Kapaseva pa sta povečali hitrost in medalje so bile razdeljene. "Prvih 500 metrov smo bile kar skupaj, čeprav druge strani nisem videla. Po 500 metrih sem potegnila, ujela drugo Italijanko na sosednji progi, a so nekatere tekmice bolje stopnjevale in mi ušle naprej. Na koncu sem seveda iz sebe potegnila vse, kar sem mogla."

"Izid je res zelo dober. Res pa je, da je četrto mesto morda malo nehvaležno, a izid 16:05 in medalja zame danes nista bila povsem realna. Mislim, da je tudi to vrhunsko, saj četrtega mesta nisem pričakovala," je menila 20-letna Korošica in dodala, da se pozna, da je v ZDA malo več delala na hitrosti. "A zelo pomembno je, da sem tudi tukaj v zadnjih mesecih z Gorazdom (Podržavnikom op. p.) naredila veliko na vzdržljivosti."

Slovenska plavalka Anja Klinar je v polfinalu na 200 m delfin dosegla skupno 11. čas na 200 metrov delfin in ostala brez finala, vseeno pa je bila zelo zadovoljna, da se je vrnila v evropsko elito z dvema dosežkoma okrog 2:10 minute, saj je v zadnjem letu dni izgubila pol leta treninga zaradi poškodbe rame.

"Zadovoljna sem, saj sem že tako plavala nad pričakovanje. res je, da sem bila na EP doslej vedno v finalu, a sem zadovoljna. 2:10 je realen izid za letos in za sezono. Želela sem si sicer biti hitrejša kot zjutraj, a je bilo težko. Ob sebi sem imela tekmici, ki začneta zelo hitro. Pozna se, da pol leta nisem trenirala in na drugih 100 metrih nisem zdržala kot ponavadi. a nič zato. Ta sezona je končana in optimistično gledam naprej," je bila zadovoljna Klinarjeva.

Prireditelji so razdelili sedme kompletov medalj. V moški konkurenci je bil poljski dan. Na 100 m delfin je zmagal Konrad Czerniak, na 200 m hrbtno pa Radoslaw Kawecki. Na koncu so domače občinstvo v štafeti 4 x 200 m prosto z z zlatom na noge dvignili Nemci. V ženski konkurenci je tkemo na 200 m prosto dobila stara znanka Italijanka Federica Pelegrini, na 50 hrbtno pa je bila najboljša Britanka Francesca Halsall.

V nedeljo bo slovenske barve v predtekmovanju na 400 m prosto branila še Gaja Natlačen.

Slovenske medalje na evropskih plavalnih prvenstvih v 50-metrskih bazenih.

 

Izidi evropskega prvenstva v plavanju v Berlinu.

moški:
  • 50 m prsno:
    1. Adam Peaty (VBr) 27,00;
    2. Giedrius Titenis (Lit) 27,34;
    3. Damir Dugonjić (Slo) 27,48;
    4. Caba Siladji (Srb) 27,50;
    5. Andrej Nikolajev (Rus) in Andrea Toniato (Ita) 27,53;
    7. Giacomo Perez-Dortona (Fra) 27,54;
    8. Hendrik Feldwehr (Nem) 27,72.
  • 100 m delfin:
    1. Konrad Czerniak (Pol) 51,38;
    2. Laszlo Cseh (Mad) 51,89;
    3. Pavel Sankovič (Blr) 51,92;
    4. Adam Barrett (VBr) 51,95;
    5. Steffen Deibler (Nem) 52,01;
    6. Pawel Korzeniowski (Pol) 52,15;
    7. Joeri Verlinden (Niz) 52,17;
    8. Nikita Konovalov (Rus) 52,40.
  • 200 m hrbtno:
    1. Radoslaw Kawecki (Pol) 1:56,02;
    2. Christian Diener (Nem) 1:57,16;
    3. Gabor Balog (Mad) 1:57,42;
    4. Peter Bernek (Mad) 1:57,47;
    5. Danas Rapsys (Lit) 1:57,68;
    6. Benjamin Stasiulis (Fra) 1:58,30;
    7. Jan-Philip Glania (Nem) 1:58,84;
    8. Luca Mencarini (Ita) 1:58,92.
  • 4 x 200 m prosto:
    1. Nemčija 7:09,00;
    Robin Backhaus, Yannick Lebher,
    Clemens Rapp, Paul Biedermann
    2. Rusija 7:10,29;
    3. Belgija 7:10,39;
    4. Francija 7:10,81;
    5. Nizozemska 7:11,59;
    6. Italija 7:12,24;
    7. Španija 7:15,80;
    8. Poljska 7:16,00.
ženske:
  • 50 m hrbtno:
    1. Francesca Halsall (VBr) 27,81;
    2. Georgia Davies (VBr) 27,82;
    3. Mie Nielsen (Dan) 27,87;
    4. Mercedes Peris (Špa) 27,98;
    5. Arianna Barbieri (Ita) 28,36;
    6. Aleksandra Gerasimenja (Blr) 28,37;
    7. Elena Gemo (Ita) 28,59;
    8. Darja Ustinova (Rus) 28,63.
  • 200 m prosto:
    1. Federica Pellegrini (Ita) 1:56,01;
    2. Katinka Hosszu (Mad) 1:56,69;
    3. Femke Heemskerk (Niz) 1:56,81;
    4. Melanie Costa (Špa) 1:56,92;
    5. Veronika Popova (Rus) 1:57,20;
    6. Michelle Coleman (Šve) 1:57,65;
    7. Charlotte Bonnet (Fra) 1:58,22;
    8. Nina Rangelova (Bol) 1:58,56.
  • 1500 m prosto:
    1. Mireia Belmonte (Špa) 15:57,29;
    2. Boglarka Kapas (Mad) 16:03,04;
    3. Martina Caramignoli (Ita) 16:05,98;
    4. Tjaša Oder (Slo) 16:11,17 DR;
    5. Aurora Ponsele (Ita) 16:13,20;
    6. Isabelle Härle (Nem) 16:17,55;
    7. Maria Vilas (Špa) 16:22,48;
    8. Julia Hassler (Lie) 16:26,37.
 
2014-08-23/17:33
lr/am
© STA 2014

Odrova z državnim rekordom četrta na EP
Berlin, (STA) - Slovenska plavalka Tjaša Oder je na evropskem prvenstvu v Berlinu osvojila četrto mesto na 1500 metrov prosto. Odrova je razdaljo preplavala v času 16:11,17, kar je nov državni rekord. Zmagala je Španka Mireia Belmonte Garcia pred Madžarko Boglarko Kapas in Italijanko Martino Rito Caramignoli.

V tekmi je bilo vnaprej jasno, da sta glavni favoritinji Španka in Madžarka, nepričakovano močni pa sta bili v uvodu tekme Italijanka Caramignolijeva in druga Španka Martina Rita Vilas. Odrova je v skladu s taktiko začela nekaj počasneje, a se po 400 metrih že prebila na peto mesto, po 700 metrih pa na četrto, saj je Vilasova do takrat že popustila.

V napetem drugem delu je Caramignolijeva zdržala podoben tempo kot Odrova in obdržala razliko, Belmontejeva in Kapaseva pa sta povečali hitrost in medalje so bile razdeljene. "Prvih 500 metrov smo bile kar skupaj, čeprav druge strani nisem videla. Po 500 metrih sem potegnila, ujela drugo Italijanko na sosednji progi, a so nekatere tekmice bolje stopnjevale in mi ušle naprej. Na koncu sem seveda iz sebe potegnila vse, kar sem mogla."

Kljub vsemu je bila Odrova, ki je najprej stagnirala leto dni zaradi poškodbe in nato v naslednjem letu trenirala manj zaradi mature, zadovoljna z največjim uspehom v članski kategoriji in kar sedem sekund izboljšanim državnim rekordom, s katerim je leta 2011 v Limi postala mladinska svetovna prvakinja.

"Izid je res zelo dober. Res pa je, da je četrto mesto morda malo nehvaležno, a izid 16:05 in medalja zame danes nista bila povsem realna. Mislim, da je tudi to vrhunsko, saj četrtega mesta nisem pričakovala," je bila menila 20-letna Korošica in dodala, da se pozna, da je v ZDA malo več delala na hitrosti. "A zelo pomembno je, da sem tudi tukaj v zadnjih mesecih z Gorazdom (Podržavnikom op. p.) naredila veliko na vzdržljivosti."

Za slovensko rekorderko se je prvenstvo končalo z dvema državnima rekordoma in dvema finaloma. Že v nedeljo se vrača v Slovenijo in takoj nato potuje na študij na univerzo v Arizoni, kjer se je že začel semester. Nastop na decembrskem svetovnem prvenstvu v Dohi je za Ravenčanko še vprašljiv, saj ima ravno v istem decembrskem tednu na fakulteti tudi zaključne izpite.

2014-08-23/16:54
ag/lr/lr
© STA 2014

V polfinale EP še Klinarjeva
Berlin, 23. avgusta (STA) - Slovenska plavalna odprava na EP v Berlinu si je v soboto priborila še tretji polfinalni nastop. Ob Damirju Dugonjiću, ki bo plaval v finalu na 50 m prsno in Tjaši Oder, ki bo nastopila v finalu na 1500 m prosto, si je dopoldan polfinale na 200 m delfin s sedmim dosežkom predtekmovanja - 2:10,63 - priborila še Anja Klinar.

Klinarjeva je po tekmi povedala, da je nastopila zelo sproščeno in da je mnenja, da ima v plavanju še nekaj rezerv, ki bodo morda zadostovale tudi za nedeljski finale.

"Zelo sem zadovoljna. S trenerjem sva si želela izid okrog 2:10 in to mi je uspelo. Plavala sem z lahkoto, bila sem sproščena in popoldan bom skušala še nekaj iztisniti. Vesela sme polfinala, zdaj pa bo nekaj odvisno tudi od tega, kako bodo plavale tekmice. Zase upam, da bom nekaj hitrejša in da se mi bo morda uspelo uvrstiti v finale. A s tem se niti ne obremenjujem. Vesela sem, da mi je uspelo priti do solidnega izida, ki je še vedno dovolj za evropski polfinale. Glavni cilj bo plavati hitreje kot zjutraj," je 26-letna Jeseničanka,ki brani barve radovljiškega kluba.

Slednja se je po lanski poškodbi, ko je morala izpustiti tudi svetovno prvenstvo, vrnila v bazene šele po šestih mesecih premora in resneje začela s treningi spomladi. Na začetku je bil pod vprašajem celo nastop v Berlinu, kasneje pa so se izidi vendarle začeli vzpenjati, zato je bila uspeha med elito Stare celine še toliko bolj vesela.

V predtekmovanju je na 50 m prsno nastopila še Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde in z 32,20 zasedla 24. mesto. Zanimivo je, da bi njen letos najboljši izid 31,82 zadostoval za popoldansko plavanje med najboljšimi 16 Evropejkami.

"Glede na 100 in 200 m prsno je bil ta nastop še najboljši, a z vsemi tremi glede na treninge in na sezono nisem zadovoljna. Tudi glede na razplavanje, to ni bilo to, kar sem sposobna. Polfinale je bil realen, a priložnost je zamujena in nova bo na vrsti čez dve leti," je povedala Trboveljčanka in dodala da je od sebe morda pričakovala preveč in zato za uspeh ni bila dovolj sproščena.

V nedeljo bo Slovenijo na 400 m prosto zastopala še Gaja Natlačen.

2014-08-23/10:14
ag/ag
© STA 2014

V Berlinu dvakrat priložnost za medaljo
Berlin, (STA) - V Berlinu je na sporedu predzadnji dan evropskega prvenstva v plavanju, kar dve priložnosti za vrhunsko uvrstitev pa ima tudi Slovenija. S četrtim izidom predtekmovanja oziroma polfinala sta se med najboljše zavihtela Tjaša Oder na 1500 m prosto in Damir Dugonjić na 50 m prsno.

Odrova napoveduje nov državni rekord, med plavalkami iz predtekmovanja pa je izstopala le Španka Mireia Belmonte Garcia. Na glas tekmovalka koroškega kluba o medalji ne razmišlja, saj meni, da bo počakala na razplet tekme in morebitno priložnost. Finale bo na sporedu ob 16. uri.

Uro in pol kasneje bo na sporedu finale na 50 m prsno, kjer drugi plavalec Fužinarja, Damir Dugonjić, brani zlato z zadnjega prvenstva v Debrecenu. V polfinalu je z novim svetovnim rekordom izstopal Britanec Adam Peaty, za drugi dve medalji pa se bo po Dugonjićevem mnenju potegovalo vseh ostalih sedem finalistov.

V predtekmovanju paradni nastop na 200 m delfin čaka Radovljičanko Anjo Klinar, Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde pa bo nastopila na 50 m prsno. V nedeljo čaka nastop na 400 m mešano še Ravenčanko Gajo Natlačen.

2014-08-23/00:30
ag/ag
© STA 2014

V finalu še Dugonjić, svetovni rekord Peatyja
Berlin, (STA) - Slovenija bo imela v soboto v finalu evropskega prvenstva v Berlinu dva plavalca. Že dopoldan si je četrto mesto v kvalifikacijah na 1500 m prosto priplavala Ravenčanka Tjaša Oder, popoldan pa je bil četrti v polfinalu na 50 m prsno tudi branilec naslova v tej disciplini in drugi plavalec Fužinarja Damir Dugonjić.

Dugonjić je v petek suvereno opravil s predtekmovanjem in polfinalom ter se zanesljivo prebil v finale. Malo presenečenje je bil svetovni rekord Britanca Adama Peatyja, ki je z izidom 26,62 za pet stotink izboljšal rekord Južnoafričana Camerona van der Burgha iz leta 2009 obdobja visokotehnoloških kopalk, že pred slabim mesecem dni pa je v Glasgowu s 27,78 že plaval tudi evropski rekord.

Ob Peatyju je bil v drugi skupini od Dugonjića za stotinko sekunde hitrejši tudi Latvijec Giedrius Titenis, v prvi skupini pa je z izidom 27,33 zmagal Srb Čaba Sziladji. "V polfinalu je bilo plavanje boljše kot zjutraj, le na zadnjih petih metrih sem malce spustil zavesljaj. Trenutno sem četrti in lahko napredujem. Upam, da bom jutri v finalu presenetil. Prvo mesto je zdaj definitivno odvzeto, ostali dve medalji pa lahko zgrabimo vsi, ki smo v finalu. Sam ne bom imel pritiska, saj vem, da lahko plavam še malo hitreje, a takšnega izida kot lani ne pričakujem. Veselim se finala," je po nastopu dejal Dugonjić in dodal, da rezerve vedno obstajajo.

Drugi slovenski polfinalist na 50 m prsno, Koprčan Matjaž Markič, je z izidom 28,16 zasedel 15. mesto. "Poskušal sem plavati drugače. Zjutraj mi je polzela voda z rok in skušal sem malce bolj umirjeno, a očitno je to trenutno moj rezultat. Zadovoljen sem, da sem po dveh letih spet na prvenstvu in se uvrstil v polfinale. To je dobra uvrstitev," pravi Markič, ki si še ni naredil načrtov za naprej.

V dopoldan se je v finale na 1500 m prosto s četrtim dosežkom predtekmovanja prebila Tjaša Oder. Ta je z izidom 16:18,81 le za 17 stotink sekunde zgrešila državni rekord, ki ga je postavila leta 2011 v Limi, ko je postala mladinska svetovna prvakinja. Nepremagljiva je bila le Španka Mireia Belmonte Garcia. V drugem polfinalu sta bili od Korošice hitrejši Italijanka Aurora Ponsele in Madžarka Boglarka Kapas, blizu je bila tudi petouvrščena Rita Martina Caramignoli.

Ne glede na današnji razplet Odrova ne napoveduje boja za medaljo. Favoritinji sta nedvomno Španka in Madžarka, a morda je tudi katera od drugih tekmic še varčevala z močmi. "Počakajmo na tekmo," pravi 20-letna Slovenka. "Danes sem bila še malo utrujena od včeraj. Glede na osebni rekord bi morala na 800 metrih začeti hitreje, a jutranje plavanje mi ne leži tako zelo. Upam, da bom v finalu lahko plavala še nekaj hitreje."

Ženski finale na 1500 m prosto bo na vrsti ob 16. uri, moški finale na 50 m prsno pa ob 17:30. V kvalifikacijah pa bosta Slovenijo v soboto zastopali Anja Klinar na 200 m delfin in Tjaša Vozel na 50 m prsno.

V prvi disciplini dneva na 800 m prosto je zmagal Italijan Gabriele Paltrinieri, ki je bil še na 700 metrih hitrejši od evropskega rekorda rojaka Gabrieleja Dettija, na koncu pa je ob zmagi dosegel rekord prvenstev. Francoz Florent Manaudou je bil najhitrejši na 100 m prosto.

V ženski konkurenci je Danka Rikke Moeller Pedersen osvojila še svojo drugo zlate medaljo v Berlinu, lasten svetovni rekord na 200 m prsno pa je zgrešila za 73 stotink sekunde. Danka Jeanette Ottesen je bila najhitrejša na 100 m delfin. Na koncu je bila na sporedu tudi najnovejša disciplina 4 x 100 m prosto za moške in ženske, naslova pa so se z novim evropskim rekordom 3:25,02 veselili Italijani.

Izidi 5. dne evropskega prvenstva v plavanju.

moški:
  • 800 m prosto:
    1. Gregorio Paltrinieri (Ita) 7:44,98;
    2. Pal Jonsen (F-O) 7:48,49;
    3. Gabriele Detti (Ita) 7:49,35;
    4. Stephen Milne (VBr) 7:50,64;
    5. Jan Micka (Češ) 7:52,19;
    6. Gergely Gyurta (Mad) 7:55,47;
    7. Ferry Weertman (Niz) 7:55,57;
    8. Richard Nagy (Slk) 7:56,28;
  • 100 m prsno:
    1. Florent Manaudou (Fra) 47,98;
    2. Fabien Gilot (Fra) 48,36;
    3. Luca Leonardi (Ita) 48,38;
    4. Aleksander Suhorukov (Rus) 48,52;
    5. Luca Dotto (Ita) 48,58;
    6. Dominik Kozma (Mad) 48,76;
    7. Sergej Fesikov (Rus) 48,82;
    8. Marius Radu (Rom) 49,05;
ženske:
  • 200 m prsno:
    1. Rikke Moeller Pedersen (Dan) 2:19,84;
    2. Molly Renshaw (VBr) 2:23,82;
    3. Jessica Vall Montero (Špa) 2:24,08;
    4. Vitalina Simonova (Rus) 2:24,87;
    5. Marina Garcia (Špa) 2:24,96;
    6. Maria Astaškina (Rus) 2:25,07;
    7. Giulia de Ascentis (Ita) 2:26,71;
    8. Fanny Lecluyse (Bel) 2:28,38;
  • 100 m delfin:
    1. Jeanette Ottesen (Dan) 56,51;
    2. Sarah Sjöström (Šve) 56,52;
    3. Ilaria Bianchi (Ita) 57,71;
    4. Inge Dekker (Niz) 57,72;
    5. Elena di Liddo (Ita) 58,27;
    6. Jemma Lowe (VBr) 58,48;
    7. Alexandra Wenk (Nem) 58,59;
    8. Katarina Listopadova (Slk) 58,79;
  • mixed, 4 x 100 m prosto:
    1. Italija 3:25,02 ER;
    Luca Dotta, Luca Leonardi, Erika Ferraioli, Giada Galizi
    2. Rusija 3:25,60;
    3. Francija 3:27,02;
    4. Turčija 3:35,79;
2014-08-22/19:34
ag/jd/ag
© STA 2014

Odrova s četrtim izidom v finale na 1500 m prosto
Berlin, (STA) - V petkovih kvalifikacijah na 1500 m prosto se je v sobotni finale, ta bo na sporedu ob 16. uri, s četrtim dosežkom predtekmovanja prebila še Ravenčanka Tjaša Oder. Odrova je z izidom 16:18,81 le za 17 stotinke zgrešila državni rekord, ki ga je osvojila leta 2011 v Limi, ko je postala mladinska svetovna prvakinja.

Slovenska rekorderka, ki je presenetila že z uvrstitvijo in novim slovenskim rekordom na 800 m prosto, je tokrat začela nekoliko zadržano, v nadaljevanju pa pokazala, da ima veliko moči in tekmice lovila drugo za drugo. Nepremagljiva je bila le Španka Mireia Belmonte Garcia. V drugem polfinalu sta bili od Korošice hitrejši le Italijanka Aurora Ponsele in Madžarka Boglarka Kapas, blizu je bila tudi petouvrščena Rita Martina Caramignoli.

Ne glede na današnji razplet Tjaša Oder ne napoveduje boja za medaljo. Favoritinji sta nedvomno Španka in Madžarka, a morda je tudi katera od drugih tekmic še varčevala z močmi. "Počakajmo na tekmo," pravi 20-letna Slovenka. "Danes sem bila še malo utrujena od včeraj. Glede na osebni rekord bi morala na 800 metrih začeti hitreje, a jutranje plavanje mi ne leži tako zelo. Upam, da bom v finalu lahko pokazala še več," še pravi plavalka, ki pa napoveduje nov slovenski rekord. Na 1500 m prosto sta nastopili še ena Fužinarjeva tekmovalka Gaja Natlačen in Radovljičanka Špela Perše, ki sta osvojili 11. in 17. mesto, slednja pa je dosegla tudi nov osebni rekord.

Že pred tem sta si polfinala na 50 m prsno priplavala še Matjaž Markič in Damir Dugonjić. Kot peti je v popoldanski del, ki bo na sporedu ob 19:26, napredoval branilec naslova Ravenčan Dugonjić. "Za zjutraj je v redu. Lani sem v Barceloni plaval 27,4 in izid nato močno popravil. Popoldan že računam na boljši izid in mislim, da finale ne sme biti problem. Počutil sem se dobro, a na prvih 25 metrih še ni bilo povsem 100-odstotno. Malo mi je ušel zavesljaj, nato pa sem lahko lovil tekmece," je povedal Dugonjić.

Koprčan Matjaž Markič, ta je pravkar drugič postal oče in v Berlin prišel šele v torek, pa je bil z najboljšim letošnjim izidom 28,04 16. in kot zadnji ujel popoldanski del. "Sreča me v teh dneh res spremlja. Izid je bil nekaj slabši, kot sem pričakoval, in s plavanjem nisem bil zadovoljen, ker sem izgubljal vodo in plaval na silo. Videlo se je, da je bil to moj prvi start. Vesel sem, da sem naprej in bom popoldan lahko plaval, kot sem si zamislil," je dejal Koprčan in se ob tem spomnil, da je v Berlinu leta 2002 prvič nastopil na veliki članski tekmi, zdaj pa se je vrnil po dveh letih odmora, saj je nazadnje tekmoval na EP leta 2012 v Debrecenu na Madžarskem.

Ava Schollmayer je na 50 m hrbtno osvojila 27. mesto, izid 29,46 pa je potrdil, da se plavalka po mladinskem evropskem prvenstvu ni povsem vrnila v vrhunsko formo, delno tudi zaradi zdravstvenih težav. Pomembnejši pa je podatek, da bi izid 29,11, ki ga je dosegla na MEP na Nizozemskem, skoraj zadostoval tudi za polfinale Berlina, kjer je bil za preboj med najboljših 16 potreben dosežek 29,05. "Odplavala sem v redu, ker forma ni več prava. Bilo je tudi nekaj napak, ki jih lahko popravim, pa še izgubila sem se v labirintu pod bazenom in imela zato nekaj težav," je dejala plavalka, ki bo jeseni treninge nadaljevala v Trstu.

Robert Žbogar pa je bil 37. na 100 m delfin. "Danes je šlo nekaj slabše, a na dveh od treh tekem tukaj sem svojimi dosežki zadovoljen, danes pa je manjkala prava sproščenost," pa je ob koncu EP dejal Gorenjec.

V soboto predtekmovanje čaka še Tjašo Vozel na 50 m prsno in Anjo Klinar na 200 m delfin.

2014-08-22/12:25
ag/lr
© STA 2014

Dugonjić in Markič v polfinalu na 50 m prsno
Berlin, (STA) - Slovenski plavalci so si na evropskem prvenstvu v Berlinu priplavali še dva polfinala. Na 50 m prsno je kot peti v popoldanski del, ki bo na sporedu ob 19:26, napredoval branilec naslova Ravenčan Damir Dugonjić, Koprčan Matjaž Markič pa je bil z najboljšim letošnjim izidom 28,04 16.

Ava Schollmayer je na 50 m hrbtno osvojila 27. mesto, Robert Žbogar pa je bil 37. na 100 m delfin.

2014-08-22/10:46
ag/ag
© STA 2014

Dugonjić začenja obrambo naslova na 50 m prsno
Berlin, (STA) - Na evropskem prvenstvu v Berlinu do dopoldan v predtekmovanju nastopilo kar sedem slovenskih plavalcev. V ospredju bo nastop Damirja Dugonjića na 50 m prsno, ki v nemški prestolnici brani zlato medaljo z zadnjega tovrstnega tekmovanja leta 2012 v Debrecenu na Madžarskem.

Njegov trener Matija Medvešek je dan pred tekmo odkrito napovedal, da je plavalec ravenskega Fužinarja v igri za medaljo, med vsemi tekmeci pa izstopa le Britanec Adam Peaty, ki bo težko premagljiv.

Plavalnemu taboru se je v Nemčiji pridružil tudi Koprčan Matjaž Markič, ki je tik pred začetkom tekmovanja drugič postal oče. Petletnemu Timu se je pridružila še mala Ava in Koprčan, ki ga prav tako čaka le nastop na 50 m prsno, je v Berlin prišel z zamudo.

Ravenčanka Tjaša Oder bo na 1500 m prosto, v tej disciplini je bila mladinska svetovna prvakinja, lovila svoj drugi finale v Berlinu in nov državni rekord. Ob njej bosta v tej disciplini plavali še njena klubska sotekmovalka Gaja Natlačen in Radovljičanka Špela Perše, ki sta prav tako presenetili z močno izboljšanimi osebnimi rekordi na 800-metrski razdalji.

Paradna disciplina na 50 m hrbtno čaka tudi mlado Avo Schollmayer, ki je že uspešno preživela tekmovalni krst v članski konkurenci na 100-metrski razdalji. Robert Žbogar iz Gorenjske banke Radovljice se bo od Berlina poslovil z nastopom na 100 m delfin.

2014-08-22/00:30
ag/ag
© STA 2014

Odrova z državnim rekordom osma na 800 m prosto
Berlin, (STA) - Korošica Tjaša Oder je na plavalnem evropskem prvenstvu v Berlinu v finalu na 800 m prosto zasedla osmo mesto. Plavalka ravenskega Fužinarja je s časom 8:31,09 še za pet stotink izboljšala slovenski rekord, ki ga je postavila v sredo.

Odorva je plavala skoraj identično tekmo kot dan prej v predtekmovanju, sama pa priznala, da je morda nekaj počasneje začela le na prvih 50 metrih. Državni rekord si je priplavala prav s sprintom na zadnji dolžini bazena, ko je morala spet priznati premoč Nemki Sarah Kohler. Realno je bila bržkone ulovljiva tudi Italijanka Maria Rita Caramiglioni na šestem mestu, ki je bila od Odrove hitrejša šest desetink sekunde.

"Z novim državnim rekordom, čeprav le za nekaj stotink, sem zadovoljna. Tekma je tudi lepo izhodišče za moj glavni nastop jutri na 1500 m prosto. Zdelo se mi je kar hitro, ob sebi sem imela tudi tekmico in prav zaradi nje sem na koncu sprintala na zadnjih 50 metrih. Spet je bila močnejša, morda pa jo bom prehitela že jutri na 1500 m prosto," je po tekmi povedala 20-letna reprezentantka, ki si državni rekord želi tudi na najdaljši razdalji na prvenstvu v petkovih kvalifikacijah. Z rekordom prvenstev 8:15,54 je zmagala Britanka Jazmin Carlin pred Španko Mireio Belmonte Garcia in Madžarko Boglarko Kapas.

Ilirijina Tanja Šmid je nastopila po enem najbolj bučnih trenutkov tekme, neposredno po nemški himni, ki so jo odigrali v čast zmagovalcu na 200 m prsno Marcu Kochu. Šmidova je v polfinalu enake ženske discipline osvojila 15. mesto, popoldan pa je izgubljala predvsem v drugem delu tekme in z 2:31,15 plavala skoraj sekundo počasneje kot v predtekmovanju.

"Pogovoriti se moram s trenerjem, a mislim, da sem plavala preveč 'na noge'. Na drugih 100 metrih sem res trpela. Glede na težave z ramo, ki se vlečejo že leto in pol, imam srečo, da sem na prvenstvu sploh plavala, želela sem že zaključiti kariero in polfinala sploh nisem pričakovala. Škoda le, ker v polfinalu nisem še nekaj dodala," je o svojih nastopih povedala slovenska rekorderka.

Prva plavalka prvenstva vse bolj postaja Madžarka Katinka Hosszu, ki je slavila na 200 m mešano in si z 2:08,11 priplavala rekord prvenstev, lasten evropski rekord pa je zgrešila za dobre pol sekunde. Naslednje zlato si je Madžarka nato priplavala čez 50 minut na 100 m hrbtno, a si je prvo mesto razdelila z Danko Mie Nielsen. Prav na koncu je Hosszujeva Madžarski priplavala še bron s štafeto 4 x 200 m prosto. V zadnji predaji se je otresla Britanke, prehitela pa Španko, Francozinjo in prav na koncu še Rusinjo in osvojila tretje mesto. Hosszujeva je bila tudi najhitrejša med vsemi Madžarkami. Zmagale so Italijanke pred Švedinjami.

Skupaj so prireditelji razdelili sedem kompletov medalj. Na "Žbogarjevih" 200 m delfin je zmagal najhitrejši iz polfinala Danec Viktor Bromer, Rus Vladimir Morozov pa je bil najhitrejši na 50 m hrbtno.

Portret TJAŠE ODER

Portret TANJE ŠMID

Izidi četrtega dne plavalnega evropskega prvenstva v Berlinu.

moški:
  • 50 m hrbtno:
    1. Vladimir Morozov (Rus) 24,64;
    2. Jeremy Stravius (Fra) 24,84;
    3. Christoph Walker-Hebborn (VBr) 25,00;
    4. Nicolas Graesser (Nem) 25,02;
    5. Guy Barnea (Izr) 25,05;
    6. Pavel Sankovič (Blr) 25,11;
    7. Lavrans Solli (Nor) 25,28;
    8. Jesse Puts (Niz) 25,56;
  • 200 m delfin:
    1. Viktor Bromer (Dan) 1:55,29;
    2. Bence Biczo (Mad) 1:55,62;
    3. Pavel Korzeniovski (Pol) 1:55,74;
    4. Louis Croenen (Bel) 1:56,06;
    5. Matteo Pelizzari (Ita) 1:56,72;
    6. Carlos Peralta (Špa) 1:57,01;
    7. Stefanos Dimitriadis (Grč) 1:57,10;
    8. Jevgenij Koptelov (Rus) 1:57,14;
  • 200 m prsno:
    1. Marco Koch (Nem) 2:07,47;
    2. Ross Murdoch (VBr) 2:07,77;
    3. Giedrius Titenis (Lit) 2:08,93;
    4. Andrew Willis (VBr) 2:09,19;
    5. Ilija Homenko (Rus) 2:10,36;
    6. Luca Pizzini (Ita) 2:10,93;
    7. Laurent Carnol (Lux) 2:12,50;
    8. Kiril Prigoda (Rus) 2:12,96;
ženske:
  • 800 m prosto:
    1. Jazmin Carlin (VBr) 8:15,54;
    2. Mireia Belmonte (Špa) 8:21,22;
    3. Boglarka Kapas (Mad) 8:22,06;
    4. Lotte Friis (Dan) 8:27,21;
    5. Sharon Rouwendaal (Niz) 8:28,28;
    6. Martina Caramignoli (Ita) 8:30,47;
    7. Sarah Köhler (Nem) 8:30,94;
    8. Tjaša Oder (Slo) 8:31,09 DR;
  • 100 m hrbtno:
    1. Katinka Hosszu (Mad) in
    1. Mie Nielsen (Dan) obe 59,63;
    3. Georgia Davies (VBr) 59,74;
    4. Darina Zevina (Ukr) 1:00,33;
    5. Simona Baumrtova (Češ) 1:00,38;
    6. Carlotta Zofkova (Ita) 1:00,80;
    7. Darja Ustinova (Rus) 1:00,86;
    8. Arianna Barbieri (Ita) 1:00,90;
  • 200 m mešano:
    1. Katinka Hosszu (Mad) 2:08,11;
    2. Aimee Willmott (VBr) 2:11,44;
    3. Lisa Zaiser (Avt) 2:12,17;
    4. Evelyn Verraszto (Mad) 2:12,95;
    5. Barbora Zavadova (Češ) 2:13,24;
    6. Stina Gardell (Šve) 2:13,25;
    7. Wendy van der Zanden (Niz) 2:13,76;
    8. Mireia Belmonte (Špa) 2:18,46;
  • 4 x 200 m prosto:
    1. Italija 7:50,53;
    Alice Mizzau, Stefania Pirozzi,
    Chiara Masini Luccetti, Federica Pellegrini
    2. Švedska 7:51,03;
    3. Madžarska 7:54,23;
    4. Rusija 7:54,86;
    5. Francija 7:55,36;
    6. Velika Britanija in Španija 7:57,25;
    8. Švica 8:10,53;
2014-08-21/19:55
ag/jz
© STA 2014

Šmidova v polfinalu EP, Bau le dve sekundi od finala
Berlin, (STA) - Na evropskem prvenstvu v Berlinu si je polfinale priborila tudi plavalka ljubljanske Ilirije Tanja Šmid. Plavalka je v predtekmovanju z 2:30,29 dosegla svoj najboljši letošnji izid in osvojila 14. mesto, boj za najboljšo osmerico pa jo čaka nocoj ob 19:14.

Nekaj slabše se je odrezala Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde, ki je bila z 2:32,59 24.

Še en zelo dober nastop pa je pokazal Mariborčan Martin Bau, ki je z dosežkom 7:59,76 za skoraj 11 sekund popravil osebni rekord na 800 m prosto, zmagal v svoji predtekmovalni skupini in zasedel 15. mesto. V zgoščeni konkurenci sta mu za veliki finale zmanjkali dve sekundi.

Popoldan pa slovenski tabor ob Šmidovi nestrpno pričakuje še finalni nastop Tjaše Oder, ki je v sredo z 8:31,14 na 800 m prosto dosegla nov slovenski rekord. Finale bo prva popoldanska odločitev ob 18:07.

2014-08-21/11:25
ag/ag
© STA 2014

V polfinalu EP tudi Tanja Šmid
Berlin, (STA) - Na evropskem prvenstvu v Berlinu si je polfinale priborila tudi plavalka ljubljanske Ilirije Tanja Šmid. Plavalka je v predtekmovanju z 2:30,29 dosegla svoj najboljši letošnji izid in osvojila 14. mesto.

 

Nekaj slabše se je odrezala Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde, ki je bila z 2:32,59 24. Dopoldan bo na 800 m prosto nastopil še Mariborčan Martin Bau.

Popoldan pa slovenski tabor ob Šmidovi nestrpno pričakuje še finalni nastop Tjaše Oder, ki je v sredo z 8:31,14 na 800 m prosto dosegla nov slovenski rekord.

2014-08-21/09:56
ag/ag
© STA 2014

 


Medvešek: Za prvo mesto se moraš raztrgati dvakrat na dan in to dve leti skupaj
Berlin, (STA) - Pred slovenskim plavalcem Damirjem Dugonjićem je na letošnjem evropskem prvenstvu v Berlinu še nastop na 50 m prsno. Njegov trener Matija Medvešek izpostavlja, da je plavalec sposoben osvojiti medaljo, odkrito pa je spregovoril o nastopu na 100 m prsno in razkril, da Korošec na EP pač za medaljo ni bil stoodstotno pripravljen.
Damir Dugonjić in Tomaž Torkar

"Manjka mu delo, ki ga ni opravil v ZDA. Že v Radovljici sem povedal, da ni pripravljen. Lani je bila zgodba drugačna. Nikogar ne bom obtoževal, a očitno se ni delalo več kot pet treningov v vodi na teden," je odkrit Medvešek, ki mu je žal predvsem zaradi potenciala plavalca, ki bi se lahko boril tudi za zlato medaljo.

V vrhunskem športu gre le za odstotek ali dva slabšo pripravljenost, ki se na koncu odrazi v sekundi slabšem dosežku: "Zaradi tega se boji plavati, napadati, začeti odločno in tekmovati. Vse to si je lani upal, letos pa ne zaupa samemu sebi. To ti načne psiho." In prav to se je videlo tudi ob sedmem mestu na 100 m prsno. "Prvih 25 metrov je odplaval dobro, nato pa popustil in spremenil frekvenco. V drugem delu se je 'šparal' za zadnjih 25 metrov in napad, a medalje se kar tako tudi na EP ne da osvojiti."

Nenazadnje je tudi plavalec sam med vrsticami priznal, da je želel z nekaj manj dela do enakega izida kot lani. Zdaj ga čaka obramba naslova na 50 m prsno. "To bo druga zgodba. Anglež Adam Peaty je hiter kot zverina, vsi ostali pa so s pravim pristopom premagljivi," pravi Medvešek. Ta upa, da se bo njegov varovanec sestavil predvsem psihološko: "Dovolj je hiter za medaljo. Pomembno bo le, da se pravilno pripravi za tekmo. Tam bo za zmago težko, a vsi razen Peatyja so premagljivi. Mislim, da bo Damir zmogel to pravo razmišljanje."

Kot pravi Medvešek, je letošnja šola morda prišla celo pravočasno. Poudarja, da je v nadaljevanju vse odvisno od plavalčevih odločitev, sam pa meni, da je znanja na Ravnah na Koroškem dovolj za napad na olimpijsko medaljo v Rio de Janeiru, da so mu tam sposobni zagotoviti vse potrebne razmere, a odločiti se bo moral sam. Dugonjić je po njegovem mnenju zanesljivo tekmovalec, ki se po Sari Isaković lahko odkrito spogleduje z naslednjo slovensko plavalno olimpijsko medaljo.

"Zdaj je spoznal, da z manj dela in brez zelo dobrega treninga tudi na evropskem prvenstvu ni moč uspeti, kaj šele na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru. Te zadeve je treba nadgraditi, morda s treh višinskih priprav na pet. Zdaj je odvisno od njega, če je pripravljen, če ne, naj gre v ZDA in dela tam. Jaz sam se polovičarstva ne grem," še dodaja trener, ki pravi, da s tekmovalcem seveda ni prišlo do spora, a da je čas za resno odločitev v luči iger v Braziliji.

Kot pravi trener, Dugonjić do iger lahko računa na izid okrog 58,0. "Sam menim, da je lahko svetovni prvak, svetovni rekorder in da lahko osvoji tudi olimpijsko medaljo. A za te izide se je treba raztrgati vsak dan, na vsakem treningu in to dvakrat na dan, dve leti skupaj. Če se odloči za Rio, je treba v naslednji sezoni zagrabiti, svetovno prvenstvo v Kazanu bo le vmesna postaja, a glavni cilj bo Brazilija."

2014-08-21/10:00
ag/zza/tb
© STA 2014

Odrova še enkrat na rekord, v vodi še trojica
Berlin, (STA) - Na plavalnem evropskem prvenstvu v Berlinu se bo kot druga slovenska finalistka predstavila Tjaša Oder, ki jo v prvi disciplini popoldneva po 18. uri čaka finale na 800 m prosto. Že v sredo je Odrova z dosežkom 8:31,14 popravila državni rekord, bržkone pa bo ta izziv za koroško plavalko tudi v finalu.

 

Nekdanja mladinska svetovna prvakinja ob dobrem nastopu lahko računa najmanj z bojem za uvrstitev okrog petega mesta, medalje pa bodo vsaj tokrat bržkone še nedosegljive.

Že dopoldan bo v kvalifikacijah nastopila še trojica Slovencev. Mariborčan Martin Bau bo skušal dober nastop na 400 m prosto potrditi še v paradni 800-metrski disciplini. Tjašo Vozel iz kranjske Zvezde in Ilirijino Tanjo Šmid pa čaka nastop na 200 m prsno, kjer imata obe z dobrim nastopom priložnost za polfinale.

2014-08-21/00:30
ag/ag
© STA 2014

 


Žbogar brez finala, a z državnim rekordom
Berlin, 20. avgusta (STA) - Na evropskem prvenstvu v plavanju v Berlinu je danes slovenski plavalec Robi Žbogar nastopil v polfinalu na 200 m delfin. S časom 1:57,64 je postavil nov državni rekord, na koncu pa je ta dosežek zadoščal za 12. mesto v polfinalu. Žbogar je bil v svoji polfinalni skupini šesti. Najboljši izid polfinala je postavil Danec Viktor Bromer (1:55,55).

Popoldanski nastop si je Žbogar priplaval s 16. dosežkom predtekmovanja, že v kvalifikacijah pa je z 1:58,55 plaval najboljši letošnji izid. Radovljiški plavalec je za sedem stotink popravil lastni državni rekord, dosežen na SP 2011 v Šanghaju na Kitajskem.

"Popoldan nisem imel česa izgubiti, le želel sem si izboljšati 16. mesto, ki sem si ga dopoldan priboril z nekaj sreče. Skušal sem uživati v tekmi in čim bolje razporediti moči. Na koncu sem dosegel še državni rekord, ki ga čakam že tri leta, in dobil potrditev, da gredo treningi v pravo smer," je po tekmi dejal 25-letni plavalec Gorenjske banke Radovljice.

O svojem dosežku ni razmišljal, čeprav je dosegel izid, ki je doslej na prvenstvih stare celine vedno zadoščal za finale. "Konkurenca je zelo močna. Tu so mladi, ki se te discipline ne bojijo, starejši držijo formo in le vesel sem, da sem z 12. mestom izboljšal jutranjo uvrstitev, z državnim rekordom sem izpolnil tudi zastavljene cilje na EP."

Tudi o napakah med plavanjem ni razpredal, saj ni naredil res velike napake, manjše pa so sestavnih del 200-metrske discipline in se v končnem seštevku ne odrazijo bistveno. Z mislimi je bolj usmerjen v nastop na 100 m delfin, kjer, kot pravi, želi uživati in doseči morda še tretji osebni rekord v nemški prestolnici. Že decembra ga po dolgem poletju v Dohi čaka še svetovno prvenstvo v malem bazenu.

V prvi popoldanski disciplini na 1500 m prosto je Italijan Gregorio Paltrinieri z dosežkom 14:39,93 postavil nov evropski rekord. Star rekord Rusa Jurija Prilukova z olimpijskih iger v Pekingu 2008 je popravil za 3,28 sekunde. Takoj nato je dvorana spremljala dvoboj Srba Velimirja Stjepanovića in domačega aduta in svetovnega rekorderja Paula Bierdermanna na 200 m prosto. Nemec je napadal že četrti zaporedni naslov, v drugi polovici tekme že povedel, v finišu pa je bil ob dotiku table za prosto oko nevidni dve stotinki sekunde hitrejši Srb, ki je v ponedeljek že zmagal tudi na 400 m prosto.

Prireditelji so razdelili še tri komplete medalj. Na 100 m prsno je z novim rekordom prvenstev 1:06,23 zmagala Danka Rikke Möller Pedersen. Švedinja Sarah Sjöström si je po zlatu na 50 m delfin priplavala še zlato na 100 m prosto in tudi ona z rekordom prvenstev - 52,67. Evropski rekorder Madžar Laszlo Cseh je bil najboljši na 200 m mešano.

Izidi tretjega dne plavalnega evropskega prvenstva v Berlinu.

moški:
  • 200 m prosto:
    1. Velimir Stjepanović (Srb) 1:45,78;
    2. Paul Biedermann (Nem) 1:45,80;
    3. Yannick Agnel (Fra) 1:46,65;
    4. Dominik Kozma (Mad) 1:46,78;
    5. Pieter Timmers (Bel) 1:47,01;
    6. Sebastiaan Verschuren (Niz) 1:47,16;
    7. Artem Lobuzov (Rus) 1:47,27;
    8. Filippo Magnini (Ita) 1:47,42;
  • 1500 m prosto:
    1. Gregorio Paltrinieri (Ita) 14:39,93 ER;
    2. Pal Joensen (F-O) 14:50,59;
    3. Gabriele Detti (Ita) 14:52,53;
    4. Stephen Milne (VBr) 14:53,83;
    5. Jay Lelliott (VBr) 14:58,74;
    6. Gergely Gyurta (Mad) 15:03,26;
    7. Richard Nagy (Slk) 15:11,97;
    8. Antonio Arroyo Perez (Špa) 15:16,21;
  • 200 m mešano: 1. Laszlo Cseh (Mad) 1:58,10;
    2. Philip Heintz (Nem) 1:58,17;
    3. Roberto Pavoni (VBr) 1:58,22;
    4. Markus Deibler (Nem) 1:58,29;
    5. Eduardo Solaeche Gomez (Špa) 1:59,11;
    6. Federico Turrini (Ita) 2:00,44;
    7. Marcin Cieslak (Pol) 2:00,65;
    8. Alexis Manacas Santos (Por) 2:01,41;
ženske:
  • 100 m prosto:
    1. Sarah Sjöström (Šve) 52,67;
    2. Femke Heemskerk (Niz) 53,64;
    3. Michelle Coleman (Šve) 53,75;
    4. Pernille Blume (Dan) 54,15;
    5. Veronika Popova (Rus) 54,34;
    6. Fatima Gallardo Carapeto (Špa) 54,93;
    7. Charlotte Bonnet (Fra) 54,96;
    8. Nina Rangelova (Bol) 55,46;
  • 100 m prsno:
    1. Rikke Moeller Pedersen (Dan) 1:06,23;
    2. Jennie Johansson (Šve) 1:07,04;
    3. Arianna Castiglioni (Ita) 1:07,36;
    4. Jessica Vall Montero (Špa) 1:07,51;
    5. Moniek Nijhuis (Niz) 1:07,64;
    6. Vitalina Simonova (Rus) 1:07,99;
    7. Petra Chocova (Češ) 1:08,11;
    8. Maria Astaškina (Rus) 1:08,19;
2014-08-20/19:56
ag/tb/lr
© STA 2014

Odrovi državni rekord in finale, Žbogar v polfinalu
Berlin, (STA) - Plavalka ravenskega Fužinarja Tjaša Oder si je na evropskem prvenstvu v Berlinu s sedmim dosežkom predtekmovanja priplavala četrtkov finale na 800 m prosto. V dopoldanskem nastopu je z izidom 8:31,14 izboljšala tudi slovenski rekord Radovljičanke Nine Cesar za 12 stotink sekunde, osebni rekord pa kar za 4,55 sekunde.
Robert Žbogar Tjaša Oder Špela Perše Gaja Natlačen

Odrova je v napeti tekmi dolgo plavala na tretjem mestu v neposrednem dvoboju z Nemko Sarah Köhler, v končnici je iz dvoboja troboj naredila Nizozemka Sharon van Rouwendal. V samem finišu sta bili tekmici močnejši in srečnejši ob dotiku table. Nizozemka je plavala 12 stotink hitreje od Odrove, Nemka pa 11.

Začelo se je čakanje na drugo skupino, kjer pa je tempo v drugem delu popustil in 200 metrov pred ciljem je bilo jasno, da se je 20-letna Odrova drugič v karieri prebila v finale EP v 50-metrskem bazenu. "Ponavadi vedno upam na finale. Že na NCAA je bilo tako, ko sem nastopila v slabši skupini. To so ti občutki - najprej malo treme, upanja, potem pa včasih malo veselja ali pa ne. Zdaj sem vesela. Tokrat so bile stotinke na moji strani," je povedala študentka univerza Arizona.

Študentka stomatologije je bila vesela je bila tudi državnega rekorda. "Že dolgo ga nisem plavala. Upala sem na rekord že zadnjič v 25-metrskem bazenu v Kranju. Tokrat sem seveda zelo vesela. Popoldan bi si rekord celo upala napovedati glede na državno prvenstvo, a zjutraj zelo težko plavam. Mislim, da mi je tudi Nemka malo pomagala. V finalu upam, da bo šlo hitro." O sami tekmi pa je dodala: "Bila je napeta in mislim, da sem pokazala pravo borbo, čeprav vsem v končnici izgubila z Nemko, a morda bom jaz dobila finale."

Presenetili sta tudi drugi dve slovenski dolgoprogašici. Špela Perše je osebni rekord z 8:37,73 popravila za slabih 13 sekund in osvojila 11. mesto. "Tega sploh nisem pričakovala. Mislila sem, da bom plavala okrog 8:45 in res sem zelo zadovoljna. Tokrat sem sledila tekmovalki zraven sebe, saj sem imela dovolj moči in ostala zraven, kar je dalo ta izid."

Le 22 stotink sekunde pa je bila slabša še ena ravenska plavalka 17-letna Gaja Natlačen na 12. mestu, ki je doslej najboljšo znamko v življenju prav tako popravila za slabih pet sekund. "Končni izid je bil zelo v redu, morda pa sem začela malo prehitro in me je malo pobralo, a ob tem osebnem rekordu sem lahko zelo zadovoljna."

Popoldanski nastop, ta bo na sporedu ob 19. uri, si je s 16. dosežkom predtekmovanja na 200 delfin priplaval tudi Radovljičan Robi Žbogar. Gorenjec, ki si želi tudi državni rekord, je odločno začel. Na 150 metrih je bil še v krogu najhitrejših, v sami končnici tekme pa so mu nekoliko pošle moči, a je vseeno ujel popoldanski nastop evropske elite.

"Konkurenca je zelo močna. Tukaj je veliko mladih, starejši pa kar nočejo nehati. Konkurenca je zato zelo zgoščena in potreben je bil zelo dober izid za polfinale. Imel sem tudi malo sreče. Če pa bi plaval po željah, bi bil v polfinalu suvereno," je po jutranjem nastopu dejal Žbogar.

O svojem plavanju pa je 25-letni plavalec dodal: "Na zadnjih 25 metrih je bilo res naporno, roke so se ustavile in tam sem največ izgubil. Morda bo v polfinalu nekaj lažje, saj nimam česa izgubiti. Vem, da sem dobro treniral, enakovredno kot leta 2011, ko sem plaval državni rekord."

S premiero na EP je opravila tudi vsega 15-letna Ljubljančanka Ava Schollmayer in na 100 m hrbtno z 1:03,99 osvojila 26. mesto. Svoj letos dosežen mladinski rekord je zgrešila za dve desetinki sekunde, a je bil nastop glede na nekatere zdravstvene težave in dejstvo, da je vrh forme načrtovala za MEP, dober.

"Presenetilo me je, da se nastopa nisem bala. Malo so se mi sicer tresle noge, ko sem prišla v bazen, ampak občutek je super in počutim se noro dobro. Komaj čakam na petek, ko bom spet nastopila. občutek je res nor. Tudi izid je za prvi start na evropskem prvenstvu dober, lahko bi odplavala še boljše, a sem kar zadovoljna."

2014-08-20/11:37
ag/ag
© STA 2014

Žbogar v polfinalu EP
Berlin, (STA) - Plavalec Gorenjske banke Radovljice Robert Žbogar si je na evropskem prvenstvu v Berlinu priboril polfinale na 200 m delfin. Žbogar je z najboljšim letošnjim izidom 1:58,55 polfinale ujel kot 16., nov nastop pa ga čaka danes ob 19:01.

 

Robert Žbogar

Gorenjec, ki si želi tudi državni rekord, je odločno začel. Na 150 metrih je bil še v krogu najhitrejših, v sami končnici tekme pa so mu nekoliko pošle moči, a je vseeno ujel popoldanski nastop evropske elite.

"Konkurenca je zelo močna. Tukaj je veliko mladih, starejši pa kar nočejo nehati. Konkurenca je zato zelo zgoščena in potreben je bil zelo dober izid za polfinale. Imel sem tudi malo sreče. Če pa bi plaval po željah, bi bil v polfinalu suvereno," je po jutranjem nastopu dejal Žbogar.

O svojem plavanju pa je 25-letni plavalec dodal: "Na zadnjih 25 metrih je bilo res naporno, roke so se ustavile in tam sem največ izgubil. Morda bo v polfinalu nekaj lažje, saj nimam česa izgubiti. Upam, da se bom približal osebnemu rekordu. Vem, da sem dobro treniral, enakovredno kot leta 2011, ko sem plaval državni rekord."

2014-08-20/09:58
ag/ag
© STA 2014

 


V Berlinu v bazen peterica
Berlin, (STA) - Tretji dan plavalnega evropskega prvenstva v Berlinu bo v predtekmovanju nastopila peterica slovenskih plavalcev. Roberta Žbogarja čaka nastop na 200 m delfin, mladinko Avo Schollmayer prvenec v članski konkurenci na 100 m hrbtno, Tjašo Oder, Špelo Perše in Gajo Natlačen pa predtekmovanje na 800 m prosto.

Po finalu Damirja Dugonjića in sedmem mestu na 100 m prsno ima realno možnost za popoldanski polfinale ob dobrem nastopu predvsem Robert Žbogar, ki pa se bo moral močno približati osebnemu rekordu. Ob dobrem dvigu forme se finalni osmerici s popravljenim osebnim rekordom lahko približa tudi Odrova, ki pa ima več možnosti na najdaljši 1500-metrski razdalji.

Za Schollmayerjevo, Peršetovo in Natlačnovo pa bo to bržkone le učna ura v zahtevni članski konkurenci, strokovno vodstvo ekipe pa tudi od teh treh pričakuje dober nastop, v skladu s pričakovanji posameznic.

2014-08-20/00:30
ag/ag
© STA 2014

Dugonjić sedmi na 100 metrov prsno
Berlin, (STA) - Slovenski plavalec Damir Dugonjić je na evropskem prvenstvu v Berlinu osvojil sedmo mesto na 100 m prsno s časom 1:00,80. Zlato si je priplaval Britanec Adam Peaty z 58,96, srebro njegov rojak Ross Murdoch z 59,43, tretji je bil Litovec Giedrius Titenis (59,61).

Dugonjić se je s časom 1:00,87 v ponedeljek v polfinalu v finale uvrstil s šestim dosežkom, najboljši je bil Peaty, ki je z 58,68 za vsega štiri stotinke sekunde zgrešil evropski rekord.

"V bistvu sem pokazal največ kar trenutno zmorem. Ta tekma je pokazatelj letošnje sezone v celoti in tukaj nisem mogel ničesar skriti. Sezona ni bila tako dobra kot lanska, ko sem več treniral, a si nisem mislil, da se bo toliko poznalo na času. Treningi so tisto, kar mi manjka. Plaval sem najboljše kar lahko. Na koncu sem želel stopnjevati, a ni bilo tisto pravo. Zadovoljen sem lahko le z letos najboljšim izidom," je po tekmi dejal plavalec ravenskega Fužinarja, ki ni skrival dejstva, da ni zadovoljen z evropskim finalom, saj ve, da je dosegljivo več.

"Finale je vedno zgodba zase in škoda, da nisem tako pripravljen kot lani. Sposoben sem plavati 59,5 za medaljo. Zdaj si moram narediti drugačen plan in naslednji dve leti trenirati zelo dobro in dokazati, da lahko osvojim medaljo na 100 prsno," je še dejal plavalec, ki resno razmišlja o možnosti, da bi do olimpijskih iger treniral s svojim ravenskim trenerjem Matijo Medveškom.

Prav v končnici se je poznal tisti procent forme, ki loči dobitnike medalj od ostalih najboljših Evropejcev in kar je Dugonjiću manjkalo do odličja. "Tekma je bila dobra do 70 metrov, počutil sem se dobro, a ko sem začel stopnjevati, se je začelo rušiti. Začelo je zmanjkovati moči. To je drugače kot lani. Ko pa vidiš, da tekmece loviš, dobiš še dodatno energijo in komaj sem čakal, da pridem do konca." Nekoliko drugačna je bila tudi tehnika, saj je Dugonjić na prvi razdalji za enak dosežek kot lani potreboval 18 namesto 16 zavesljajev.

Zdaj se bo še lani na SP najhitrejši Evropejec pripravljal na obrambo naslova na 50-metrski razdalji, kjer pa vlogo favorita prepušča današnjemu zmagovalcu Peatyju. "Disciplini sta sicer zelo različni. Tudi jaz imam na 50 prsno drugačen pristop, drugo tehniko. Vem, da sem hiter. Važno je le, da bom v glavi dober in da bom hitro skočil s kamna. Ostalo se nato v vodi odvija hitro in tudi kakšen trening manj se tukaj ne pozna tako," je še dejal plavalec in dodal, da mu dodatno samozavest daje dosežek 27,5 z državnega prvenstva na Ravnah na Koroškem.

Nepričakovan razplet je imela že prva disciplina. na 50 m delfin sta si zlato medaljo razdelila Francoz Florent Manaudou in Belorus Jevgenij Curkin, Ukrajinec Andrej Govorov si je z Britancem Benjaminom Proudom razdelil bron. Prvi favorit Španec Rafael Munoz Perez, ki je v predtekmovanju dosegel nov rekord prvenstev, pa je ostal brez medalje.

Na 100 m hrbtno se je zmage veselil Britanec Christoph Walker Hebborn. Po pričakovanjih je bila na 50 m delfin najhitrejša svetovna rekorderka Švedinja Sarah Sjoestrom, ki je že v polfinalu dosegla rekord prvenstev, v finalu pa je nekoliko slabšim dosežkom potrdila zmago. Španka Duane da Rocha Marche je bila najhitrejša na 200 hrbtno.

Prav ob koncu dneva so v najmlajši plavalni disciplini, mešani moško ženski štafeti, za nov svetovni rekord poskrbeli Britanci Christoph Hebbron Walker, Adam Peaty, Jemma Lowe in Francesca Halsall, ki so 4 x 100 m mešano preplavali v 3:44,02 minute in za sekundo in pol popravili svetovni rekord Avstralije. Srebro so osvojili Nizozemci, bron Rusi, Italijani, ki so zjutraj plavali evropski rekord, pa so ostali brez medalje.

Izidi drugega dne plavalnega evropskega prvenstva v Berlinu.

moški:
  • 100 m prsno:
    1. Adam Peaty (VBr) 58,96;
    2. Ross Murdoch (VBr) 59,43;
    3. Giedrius Titenis (Lit) 59,61;
    4. Daniel Gyurta (Mad) 59,88;
    5. Giacomo Perez-Dortona (Fra) 1:00,38 Min.;
    6. Andrej Nikolajev (Rus) 1:00,71;
    7. Damir Dugonjić (Slo) 1:00,80;
    8. Hendrik Feldwehr (Nem) 1:01,02;
  • 50 m delfin:
    1. Florent Manaudou (Fra) in
    Jevgenij Curkin (Blr) po 23,00;
    3. Andrej Govorov (Rus) in
    Benjamin Proud (VBr) po 23,21;
    5. Rafael Munoz Perez (Špa) 23,24;
    6. Piero Codia (Ita) 23,37;
    7. Adam Barrett (VBr) 23,40;
    8. Steffen Deibler (Nem) 23,64;
  • 100 m hrbtno:
    1. Christoph Walker-Hebborn (VBr) 53,32;
    2. Jeremy Stravius (Fra) 53,64;
    3. Jan-Philip Glania (Nem) 54,15;
    4. Christian Diener (Nem) 54,23;
    5. Benjamin Stasiulis (Fra) 54,49;
    6. Luca Mencarini (Ita) 54,57;
    7. Miguel Rando (Špa) 54,82;
    8. David Gamburg (Izr) 54,87;
ženske:
  • 200 m hrbtno:
    1. Duane da Rocha (Špa) 2:09,37;
    2. Elizabeth Simmonds (VBr) 2:09,66;
    3. Darja Ustinova (Rus) 2:09,79;
    4. Lisa Graf (Nem) 2:10,64;
    5. Simona Baumrtova (Češ) 2:10,99;
    6. Melanie Costa (Špa) 2:11,15;
    7. Jenny Mensing (Nem) 2:11,77;
    8. Carlotta Zofkova (Ita) 2:13,49;
  • 50 m delfin:
    1. Sarah Sjöström (Šve) 24,98;
    2. Jeanette Ottesen (Dan) 25,34;
    3. Francesca Halsall (VBr) 25,39;
    4. Inge Dekker (Niz) 25,75;
    5. Silvia Di Pietro (Ita) 25,78;
    6. Therese Alshammar (Šve) 26,10;
    7. Melanie Henique (Fra) 26,25;
    8. Kimberly Buys (Bel) 26,29;
  • mešana štafeta: 4 x 100 m mešano:
    1. Velika Britanija 3:44,02 SR,
    Christoph Hebbron Walker, Adam Peaty,
    Jemma Lowe, Francesca Halsall
    2. Nizozemska 3:45,93,
    3. Rusija 3:47,34,
    4. Nemčija 3:47,61,
    5. Italija 3:48,23,
    6. Slovaška 3:54,49,
    7. Finska 3:54,72,
    8. Avstrija 3:58,43;
2014-08-19/19:50
ag/ic
© STA 2014

Torkovo dopoldne v Berlinu v okviru pričakovanj
Berlin, (STA) - Slovenski plavalci so opravili s torkovim predtekmovanjem in po večini dosegli svoje letošnje najboljše izide. Vrhunec dneva bo na sporedu popoldan ob 18:34, ko bo v finalu na 100 m prsno nastopil Damir Dugonjić.

Slovenska tekmovanja je spet začel Mariborčan Martin Bau, ki se je z 1:51,33 približal osebnemu rekordu na 200 m prosto in zasedel 43. mesto. "Verjetno mi je malo moči pobral včerajšnji nastop, a vseeno sem vesel dosežka. Vse od decembra, ko sem plaval osebni rekord, se nisem spustil pod 1:53. Vidi se, da nisem povsem tako hiter kot morda pred kakšnim letom, a vseeno upam, da bom na 800 m prosto dosegel osebni rekord," je po tekmi povedal Bau, ki je imel na tribuni tudi svoje navijače. "To mi da dodatno moč in zaradi njih se še bolj potrudim."

Na 100 m prsno je bila po pričakovanjih boljša Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde, ki je z 1:10,42 osvojila 25. mesto, Ilirijina Tanja Šmid je bila z 18 stotink slabšim izidom 27. "Cilj je bil najboljši letošnji izid na 100 prsno, kar mi je kljub slabemu občutku uspelo za več kot sekundo, kar si zdaj želim še na 200-metrski razdalji. To je bilo bolj ogrevanje," je bila zadovoljna Šmidova, ki je v svoji skupini dosegla zmago. "To je bil moj prvi start in vesela sem, da je tekma za mano. Že dve leti iščem tisti pravi ritem na 100 prsno in bilo me je kar malo strah. Izid ni slab in gremo naprej na 50 in 200 prsno, kjer upam na nova osebna rekorda," pa je menila Vozlova.

Anja Klinar pa je svoj osebni rekord na 100 m prosto iz leta 2009 s 57,46 zgrešila za sedem stotink sekunde ter se uvrstila na 37. mesto, a je bil to le test pred sobotnim nastopom na 200 delfin. Z izidom je dobila potrdilo, da je dobro pripravljena in da je hitra. "Plavala sem izid, ki ga v teh kopalkah še nisem in imam zelo dober občutek. Zdaj imam potrditev, da sem hitra in upam, da sem tudi vzdržljiva. Upam, da bo približno tako dobro tudi v soboto, ko me čaka start na 200 delfin," pa je bila vesela Klinarjeva.

O nenastopanju na 400 mešano pa je priznala, da ji je bilo malo žal, ker ni nastopila: "Letos te discipline nisem veliko trenirala, zato sem se na koncu odločila, da ne bom plavala. Nisem prepričana, da bi lahko plavala v finalu, a s tem se po tej sezoni, ki je bila težka in v kateri sem izgubila veliko treninga, ne bom obremenjevala. Mislim, da za vrhunski izid nisem imela dovolj časa za pripravo, zdaj le upam, da se mi na 200 delfin, disciplina je malo lažja, vse posreči. Nastopila bom povsem neobremenjeno in kar bo, pač bo," pa je po prvem nastopu na EP povedala Jeseničanka, ki brani barve radovljiškega kluba.

V sredo bodo v Berlinu v predtekmovanju nastopili Radovljičan Robert Žbogar na paradnih 200 m delfin, mladinka Ava Schollmayer na 100 m hrbtno ter Ravenčanki Tjaša Oder in Gaja Natlačen ter Radovljičanka Špela Perše na 800 m prosto.

2014-08-19/11:48
ag/ag
© STA 2014

V Berlinu prvi slovenski finale
Berlin, (STA) - V Berlinu se bo nadaljevalo evropsko prvenstvo v plavanju. Prvega finalista ima tudi Slovenija, saj Ravenčana Damirja Dugonjića ob 18.34 čaka nastop na 100 m prsno, v predtekmovanju pa bo nastopila še četverica slovenskih tekmovalcev.

Dugonjić si je z zanj povprečnim izidom 1:00,87 priplaval finale na 100 m prsno s šestim polfinalnim dosežkom in danes ga v lovu na morebitno medaljo čaka težka naloga. Razred zase je bil Britanec Adam Peaty, ki je z 58,68 za vsega štiri stotinke sekunde zgrešil evropski rekord. Težko ulovljivi bodo tudi drugi Britanec Ross Murdoch (59,33), Litovec Giederius Titenis (59,35) in Madžar Daniel Gyurta (59,58), ki so vsi plavali bolje od slovenskega rekorda.

Slovenski rekorder in njegov trener iz Fužinarja Matija Medvešek zato napovedujeta bistveno hitrejši začetek, agresivno in pogumno plavanje, ki bo Dugonjiću omogočilo, da je po polovici izenačen s tekmeci, v drugi polovici pa skuša v neposrednem dvoboju z njimi iztržiti čim več.

Na 200 m prosto se bo predstavil mladi Mariborčan Martin Bau, ki je že v ponedeljek popravil osebni rekord na 400-metrski razdalji za več kot dve sekundi. Na 100 m prsno na presenečenje upa Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde, ki ima prijavljen 27. dosežek, v isti disciplini bo nastopila še Ilirijina Tanja Šmid, specialistka za 200-metrsko razdaljo. Za ogrevanje bo na 100 m prosto nastopila tudi Radovljičanka Anja Klinar.

2014-08-19/00:30
ag/tb
© STA 2014

Dugonjić s šestim izidom v finale na 100 m prsno
Berlin, (STA) - Slovenija ima na plavalnem evropskem prvenstvu v Berlinu prvega finalista. Ravenčan Damir Dugonjić si je kljub zanj povprečnemu izidu 1:00,87 priplaval finale na 100 m prsno s šestim polfinalnim izidom. Razred zase je bil z dosežkom 58,68 Britanec Adam Peaty, ki je za vsega štiri stotinke sekunde zgrešil evropski rekord.

Težko ulovljivi bodo tudi drugi Britanec Ross Murdoch (59,33), Litovec Giederius Titenis (59,35) in Madžar Daniel Gyurta (59,58), ki so vsi plavali bolje od slovenskega rekorda, a bodo morali dosežke v berlinskem Velodromu še enkrat potrditi tudi v torek ob 18.34.

Polfinale je bil za Dugonjića videti že izgubljen, saj je bil 25 metrov pred ciljem na sedmem mestu v skupini in vse je kazalo, da z želenim plavanjem med najboljšo osmerico stare celine ne bo nič. Z izredno borbenostjo v končnici pa je Korošec prehitel še tri tekmece in se prebil na četrto mesto.

Začelo se je trepetanje za finale, saj je bila na startnih kamnih še osmerica iz drugega polfinala. Ta pa je pokazal, da sta v izredni formi le oba Britanca, iz drugega polfinala pa se je z osmim izidom skupno v finale prebil le še Nemec Hendrik Feldwehr.

"Zelo sem vesel finala. Samo plavanje je bilo boljše kot zjutraj, že sam skok je bil boljši in tudi počutil sem se bolje ter se na koncu kar suvereno uvrstil v finale. Morda na drugih 50 metrih na začetku nimam tistega pravega občutka. Jutri nimam česa izgubiti. Prvi trije so bili zelo hitri in zdaj mi ostane, da presenetim samega sebe. Dal bom vse od sebe, a moram biti tudi sproščen, uživati v dirki in skušati presenetiti. Izgubiti nimam kaj," je po nastopu dejal Dugonjič. Vlogo favorita prepušča Peatyju, a sam pravi: "V finalu obstaja tudi možnost, da bodo nekateri plavali slabše kot doslej. Jaz bom napadel, grem na zlato, na koncu pa bomo videli, kaj bo."

O počasnem začetku na prvih 50 metrih pa je plavalec dodal: "Zdelo se mi je sproščeno. Jutri bom moral plavati precej hitreje, saj je težko nadoknaditi sekundo ali pa sekundo in pol zaostanka."

Bolj kritičen je bil njegov trener Matija Medvešek. "Damir se boji začeti, ker ne ve, kaj se bo zgodilo na drugih 50 metrih. Jutri mora začeti agresivno, sicer lahko vnaprej rečemo, da bo peti, šesti ali sedmi. Samo s tveganjem mu lahko uspe. Začeti mora nekje med 28,0 in 28,3, tekmecev ne sme spustiti naprej in potem se bo na drugih 50 metrih z njimi lahko boril za medalje. Iz ozadja z velikim zaostankom bo to neizvedljivo." A Medvešek je bil po drugi strani zadovoljen tudi s finalom, saj ve, da je njegov varovanec kanček slabše pripravljen kot lani, kar si v ostri konkurenci evropskega plavanja lahko privoščijo le najboljši.

Končane so tudi že prve finalne tekme. Tradicionalno prvo disciplino, moško tekmo na 400 m prosto, je dobil Srb Velimir Stjepanović, za njim pa sta se zvrstila Italijan Mitchell Andrea d'Arrigo in Britanec Jay Elliot. Stjepanović je ob tem samozavestno napovedal, da računa na tri zlate medalje.

V štafetah na 4 x 100 m prosto so zmagale Švedinje in Francozi.

Izidi prvega dne plavalnega evropskega prvenstva v Berlinu.

moški:
  • 400 m prosto:
    1. Velimir Stjepanović (Srb) 3:45,66;
    2. Andrea Mitchell D'Arrigo (Ita) 3:46,91;
    3. Jay Lelliott (VBr) 3:47,50;
    4. Gabriele Detti (Ita) 3:48,10;
    5. Clemens Rapp (Nem) 3:48,44;
    6. Stephen Milne (VBr) 3:48,55;
    7. Jan Micka (Češ) 3:48,57;
    8. Gergo Kis (Mad) 3:53,14;
  • 4 x 100 m prosto:
    1. Francija 3:11,64;
    Mehdy Metella, Fabien Gilot,
    Florent Manaudou, Jeremy Stravius)
    2. Rusija 3:12,67;
    Andrej Grečin, Nikita Lobincev,
    Aleksander Suhorukov, Vladimir Morozov
    3. Italija3:12,78;
    Luca Dotto, Marco Orsi,
    Luca Leonardi, Filippo Magnini
    4. Poljska 3:15,10;
    5. Belgija 3:16,62;
    6. Izrael 3:18,43;
    7. Litva 3:19,46;
    Španija - diskvalifikacija;
ženske:
  • 400 m mešano:
    1. Katinka Hosszu (Mad) 4:31,03;
    2. Mireia Belmonte (Špa) 4:33,13;
    3. Aimee Willmott (VBr) 4:34,69;
    4. Barbora Zavadova (Češ) 4:37,82;
    5. Stefania Pirozzi (Ita) 4:39,51;
    6. Evelyn Verraszto (Mad) 4:40,61;
    7. Stina Gardell (Šve) 4:41,52;
    8. Maria Vilas (Špa) 4:43,31;
  • 4 x 100 m prosto:
    1. Švedska3:35,82;
    Michelle Coleman, Magdalena Kuras,
    Louise Hansson, Sarah Sjöström
    2. Nizozemska3:36,26;
    Inge Dekker, Maud van der Meer, Esmee Vermeulen, Femke Heemskerk
    3. Italija3:37,63;
    Alice Mizzau, Erika Ferraioli,
    Giada Galizi, Federica Pellegrini
    4. Rusija 3:38,55;
    5. Francija 3:40,21;
    6. Finska 3:47,02;
    Danska - diskvalifikacija;
2014-08-18/19:56
ag/tb
© STA 2014

Dugonjić z zmago v polfinale, osebna rekorda Baua in Žbogarja
Berlin, (STA) - Slovenski plavalci so opravili prvi predtekmovalni dan na evropskem prvenstvu v Berlinu. Po pričakovanjih se je z zmago v svoji predtekmovalni skupini na 100 m prsno v polfinale uvrstil Ravenčan Damir Dugonjić, eden od favoritov za visoka mesta.

Dugonjić je bil nekoliko manj zadovoljen z dosežkom 1:01,40, kar je bil v skupni konkurenci le 12. dosežek, vseeno pa je brez težav opravil prvo nalogo v nemški prestolnici. V hudem boju Britancev za dve prosti mesti v polfinalu je bil najhitrejši Adam Peaty, ki se je z 59,97 kot edini spustil pod minuto.

"Vesel sem, da sem v polfinalu. Načrt je bil, da zmagam v svoji skupini, ki pa je bila počasna. Mislil sem, da bo treba plavati hitreje, a glavno je, da sem naprej. Kaj drugega me zjutraj ni zanimalo," je po tekmi povedal Dugonjić in med napakami omenil, da je zamudil na skoku, ter dodal: "Popoldan bo treba plavati hitreje. To sem sposoben. Zjutraj je bilo prvih 50 metrov zelo sproščenih, nekaj lahko popravim že na startu, drugih 50 metrov pa moram popraviti."

"Mislim, da Damir še ni pokazal resnega plavanja. Z rezervo je plaval vse do zadnjih 15 metrov, ko je pospešil. Sam pravi, da ni mogel pravilno zagrabiti vode, a za finale bo moral plavati bolj zavzeto. Oba tudi veva, da ima pogoste težave s prvim nastopom," pa je pristavil njegov trener Matija Medvešek.

Za Slovenijo se je prvenstvo že začelo dobro. Mariborčan Martin Bau je na 400 m prosto s 3:52,96 za več kot dve sekundi izboljšal osebni rekord in zasedel 24. mesto. Pri tem ne gre spregledati, da je 19-letni Branikovec krepko zmagal v svoji skupini in ob močnejših tekmecih bi v neposrednem dvoboju lahko pridobil še nekaj desetink. Od velikega finala je bil kljub temu oddaljen dve sekundi in ta izziv bo prišel na vrsto na naslednjem prvenstvu čez dve leti.

"Na osebni rekord sem čakal dve leti od evropskega prvenstva 2012, a tukaj ga nisem pričakoval, saj nisem optimalno pripravljen in vem, da imam še nekaj rezerve. S trenerko sva se dogovorila za dobro taktiko, ki sem jo izpolnil in je prinesla tudi rezultat. Na tekmi sem videl, da tekmovalci eden za drugim zaostajajo, in vedel sem, da izid ne bo slab. Morda sem imel tudi zato v finišu še nekaj dodatne moči, ker sem videl, da sem toliko pred njimi," je po tekmi ocenil Bau in dodal, da je do državnega rekorda Luke Turka še veliko. "Morda mi uspe čez dve leti." Poraženec te discipline pa je nedvomno Nemec Paul Biedermann, svetovni rekorder in nekdanji svetovni prvak, ki je z devetim mestom zgrešil prvi popoldanski obračun za medalje.

Na 50 m delfin je nov osebni rekord s 24,40 dosegel tudi Radovljičan Robert Žbogar in potrdil dobro formo za paradno 200-metrsko razdaljo. Izid je zadostoval za 28. mesto, od polfinala pa je bil oddaljen 33 stotink sekunde. Ukrajinec Andrej Govorov je z 22,87 dosegel nov rekord prvenstev, v isti disciplini je to v ženski konkurenci s 25,12 uspelo tudi Švedinji Sarah Sjöström.

"Občutek je bil dober. Sem hiter in veselim se nastopa na 200 m delfin. Malo mi je na startu ušla roka, kar pa niti ni tako pomembno. Osebni rekord, na katerega sem upal, sem dosegel in že na razplavanju mi je šlo zelo dobro," je dejal Žbogar, ki zdaj čaka na 200-metrsko razdaljo, dobil pa je potrditev, da je hiter in v dobri formi.

Žal na tekmovanju manjka Velenjčanka Nastja Govejšek, ki nastopa na mladinskih olimpijskih igrah Nanjingu, saj bi se slednja danes brez težav zavihtela v polfinale na 50 m delfin, če bi se približala svojemu osebnemu rekordu. Morda pa so v slovenskem taboru naredili tudi napako, ker Anja Klinar zaradi letošnje poškodbe ni nastopila na 400 m mešano. Za finale je bil potreben izid 4:44,16, kar je bilo glede na izid 4:45,13 z državnega prvenstva na Ravnah na Koroškem dosegljivo.

2014-08-18/11:42
ag/ag
© STA 2014

V uvodu Bau, Žbogar in prvič tudi Dugonjić
Berlin, (STA) - Danes se v Berlinu začenja bazenski del tekmovanja na plavalnem evropskem prvenstvu. Prvi dan ima Slovenija tri nastope. Radovljičan Robert Žbogar bo nastopil na 50 m delfin, Mariborčan Martin Bau na 400 m prosto in Ravenčan Damir Dugonjić v prvem od močnejših slovenskih nastopov nastopov na 100 m hrbtno.
Robert Žbogar PK Radovljica

Dugonjić v sezoni 2014 še ni pokazal vsega, kar zna, a zanj je značilno, da je najmočnejši prav na vrhuncu sezone. Z dosežkom z lanskega svetovnega prvenstva v Barceloni ima tretji prijavljen izid in sam verjame, da to znamko lahko tudi preseže. Vlogo glavnih favoritov prepušča prvouvrščenima Britancema z letošnje evropske lestvice in zmagovalcema nedavnih iger Commonwealtha Adamu Peatyju in Rossu Murdochu.

Dugonjić kljub prijavljenim dosežkom izpostavlja, da bo hud boj že za finale, saj so zelo močni tudi Madžar Daniel Gyurta, Italijan Mattia Pesce, Nemca Hendrik Feldwehr in Marco Koch, Litovec Giedrius Titenis, Rus Andrej Nikolajev in še kdo. Sam si želi le sproščen uvod v tekmovanje.

Glavna tekma Dugonjića čaka v petek in soboto, ko je na vrsti disciplina 50 metrov prsno, kjer bo branil naslov evropskega prvenstva s tekmovanja pred dvema letoma v Debrecenu na Madžarskem.

Bau bo v nastopil v prvi od treh disciplin, največ pričakuje na 800 m prosto, Žbogarja pa čaka ogrevanje na 50 m delfin, njegova paradna disciplina je štirikrat daljša. Najmlajša v reprezentanci in slovenska rekorderka na 50 m prsno, Ava Schollmayer, bo danes predviden nastop na 200 m hrbtno izpustila.

2014-08-18/00:30
ag/lr
© STA 2014

Dugonjić: Upam, da bo šlo že v predtekmovanju sproščeno
Berlin, (STA) - V ponedeljek bo šlo v berlinskem Velodromu zares. Nastope na evropskem prvenstvu bodo začeli tudi slovenski plavalci, uvod v 11-članski ekipi pa bo popolnoma moški. Radovljičan Robert Žbogar bo nastopil na 50 m delfin, Mariborčan Martin Bau na 400 prosto in Ravenčan Damir Dugonjić v prvem od močnejših slovenskih nastopov, nastop na 100 prsno.

Visokorasli Ravenčan se še dobro spomni zadnjega prvenstva v Debrecenu na Madžarskem, kjer je na 100 m prsno veljal za enega od favoritov za medaljo, nato pa so se mu tako rekoč na startnem bloku strgale kopalke in v neenakovrednih pogojih je tekmo sklenil na sedmem mestu. Večkrat po tem je Dugonjić poudaril, da se mu zdi, da je merica nesrečnih nastopov zanj končana, in da upa, da bo šlo sodelovanje s Fortuno le še navzgor.

Pred letošnjim prvenstvom je že močno neučakan. "Na vsaki tekmi, ko prideš, čakaš na začetek. Danes zjutraj sem imel že tisti pravi občutek za tekmo, zdi se mi, da sem se zbudil in o tekmi že razmišljam. Res komaj čakam, da v ponedeljek začnemo. Bazen je super, malce drugačen je startni kamen, a sem se nanj že navadil, bazen pa se mi zdi zelo hiter," je po preizkusu bazena dejal trenutno prvi slovenski plavalec.

Formo je 26-letni Korošec tik pred EP pilil na Reki: "Mislim, da sem dobro pripravljen, a to bom videl že v ponedeljek zjutraj. Najbolj pomembno je, da se počutim dobro in da sem samozavesten ter da verjamem, da lahko plavam boljše kot lani. Upam, da ne bo treme, da bo šlo sproščeno. Moram razmišljati, kot da polfinale ni noben problem, plavati moram svojo dirko in ne smem se obremenjevati z drugimi."

Dugonjić v sezoni 2014 še ni pokazal vsega, kar zna, a zanj je značilno, da je najmočnejši prav na vrhuncu sezone. Glede na dejstvo, da je bil na lanskem svetovnem prvenstvu v Barceloni najhitrejši Evropejec, vsekakor sodi v širši krog favoritov za medalje. Vlogo glavnih favoritov prepušča prvouvrščenima Britancema z letošnje evropske letvice in zmagovalcema nedavnih iger Commonwealtha Adamu Peatyju (100 m prsno) in Rossu Murdochu (200 m prsno).

A koroški orjak, ki v višino krepko presega 200 cm, izpostavlja še druge zelo močne plavalce, kot so Madžar Daniel Gyurta, Italijan Mattia Pesce, Nemca Hendrik Feldwehr in Marco Koch, Litovec Giedrius Titenis, Rus Andrej Nikolajev. "Mislim, da bo za finale treba plavati tako hitro, kot lani na SP. Prepričan sem, da bo potreben dosežek pod minuto in sem za to sposoben. Najpomembneje je, da sem zdrav in se dobro počutim."

Do nastopa plavalca v nedeljo popoldan čaka le še počitek in naporno večurno britje zaradi boljšega občutka v vodi. Kot moteč dejavnik je v Berlinu omenil le nekoliko slabše uvodne razmere bivanj: "Upam, da bomo uredili še vse s hotelom in prehrano. Predvsem je pomembno, da bo hrana prava."

Za nekaj slabše razmere je bilo delno sokrivo tudi urejanje nastanitve prek slovenskega veleposlaništva v Berlinu, a plavalni ekipi so se tam oddolžili s sproščenim sprejemom, kjer je za dobro voljo skrbel harmonikar Marko Hatlak. "Prvič sem v Berlinu in všeč mi je tudi to, kar sem na veleposlaništvu o mestu slišal. Da je zelo liberalno, da lahko tako rekoč nag hodiš po mestu in se nihče ne bo obregnil vate. Nekako kot Berkley, kjer sem študiral," je še dejal plavalec, ki pa na tekmi tokrat ne bo imel svojih najbližjih in se bo zanašal na navijanje soplavalcev v odpravi in peščice navijačev z veleposlaništva.

Bau bo v ponedeljek nastopil v prvi od treh disciplin, največ pričakuje na 800 m prosto, Žbogarja pa čaka ogrevanje na 50 m delfin, možnosti za polfinale pa bo imel predvsem na 200-metrski razdalji.

2014-08-17/09:00
ag/zza
© STA 2014

Plavalci v Berlinu spoznali bazen
Berlin, (STA) - Slovenski plavalci so v Berlinu opravili prvi trening in spoznali bazen, v katerem bodo v ponedeljek začeli tekmovanja. Po naporni petkovi poti in zapletih s hotelom so tako le začeli misijo EP 2014, na kateri bo glavno breme dobrega izida nosil Damir Dugonjić, branilec zlate medalje na 50 m prsno.

Posebej burno je bilo v plavalnem taboru v petek, saj je prišlo do zapleta pri rezervaciji hotela in v nemški prestolnici se je provizorično nastanil le del slovenske ekipe, v kateri so bili vsi akterji, trenerji in drugi spremljevalci pa so v večernih urah iskali drugo lokacijo.

V soboto je bila zato na vrsti nova selitev, kljub temu pa je izbrana vrsta začela z normalnim prilagajanjem na prizorišče EP. Tukaj bo šlo zares v ponedeljek, ko bo na vrsti tudi prva paradna disciplina za Dugonjića, ki računa na visoko uvrstitev tudi na 100 m prsno, kjer ima, resda z lanskim dosežkom na svetovnem prvenstvu v Barceloni, prijavljen tretji najboljši dosežek med nastopajočimi.

V slovenskem taboru sta dve odjavi - 1500 m prosto Martin Bau in 200 m hrbtno Ava Schollmayer.

Prvi favorit na 100 prsno je glede na letošnje izide Britanec Adam Peaty, izredno nevaren pa bo tudi drugi Britanec Ross Murdoch, ki je nedavno na igrah Commonwealtha na 200-metrski razdalji svetovni rekord zgrešil za vsega dve desetinki sekunde. Tudi sicer bodo Britanci med močnejšimi ekipami, saj bodo v Berlinu nastopili z deseterico, ki je zmagovala nedavno na že omenjenem tekmovanju v Glasgowu.

A v berlinskem Velodromu, kamor so postavili montažni bazen, bo šlo v ponedeljek zares in vsa pozornost tekmovanja se bo z daljinskega plavanja, skokov v vodo in sinhronega plavanja usmerila v ta del EP. Tja se bo preselilo tudi 17 tekmovalcev, ki so v prvem delu nastopali v daljinskem plavanju. Med njimi bo tudi nosilka dveh medalj Nizozemka Sharon van Rouwendaal, ki bo nastopila na 400, 800 in 1500 m prosto, a tudi proti najizkušenejši Slovenki Anji Klinar na 200 m delfin.

Prvega zvezdnika EP ne upa napovedati nihče, saj je v Berlinu zbrana vsa aktivna elita. Oči pa bodo nedvomno uprte v Madžarko Katinko Hosszu, ki jo čaka kar deset nastopov. Branila bo zmage z domačega prvenstva v Debrecenu 2012 na 200 in 400 m mešano ter na 200 m delfin, plavala pa bo tudi na 100, 200 in 400 m prosto, v vseh treh hrbtnih disciplinah in na 100 m delfin, ob tem pa bo na voljo tudi madžarski štafeti na 4 x 200 m prosto. Če se bo v vseh disciplinah prebila v finale, jo na prvenstvu čaka 5450 metrov plavanja.

V moški konkurenci je tekmovalec z največ nastopi neznanec v širšem plavalnem smislu. Gre za bosanskega plavalca Ensarja Heiderja, ki živi in trenira v Nemčiji, na prvenstvu pa je prijavljen za nastope na 50, 100 in 400 m prosto, 50 in 100 m prsno, 100 m delfin ter na 200 in 400 m mešano, a od njega v nasprotju s Hosszujevo nihče ne pričakuje boja za zmagovalni oder.

2014-08-16/09:59
ag/tb
© STA 2014
 

Po prijavah najvišje Dugonjić in Odrova
Ljubljana, (STA) - Slovenski plavalci so danes odpotovali proti Berlinu, kjer jih v ponedeljek čaka začetek tekmovanj v bazenskem delu letošnjega evropskega prvenstva v plavanju in vodnih športih. Znane so tudi prijave tekmovalcev po posameznih disciplinah, kjer je med Slovenci po pričakovanjih najvišje plavalec ravenskega Fužinarja Damir Dugonjić.

Evropski prvak na 50 m prsno z zadnjega prvenstva v Debrecenu leta 2012 je v svoji paradni disciplini drugi za Britancem Adamom Peatyjem, na 100 m prsno pa je tretji za Peatyjem in še enim Britancem Rossom Murdochom. Med deseterico in s tem v boju za nastop med najboljšo osmerico je tudi Tjaša Oder, ki ima na 1500 m prosto z dosežkom z državnega prvenstva v domačem bazenu na Ravnah prijavljen 10. dosežek.

V tokrat izjemno ostri konkurenci bo večina Slovencev merila na uvrstitve do 16. mesta, kamor se po prijavah uvršča Odrova še na 800 m prosto, v isti disciplini in na 1500 m prosto je med šestnajsterico tudi njena klubska kolegica Gaja Natlačen. Le mesto za temi dosežki je radovljiška plavalka Anja Klinar na 200 m delfin, ki ji letos po poškodbi še manjka res vrhunski dosežek.

A svoje načrte ima tudi sedmerica drugih slovenskih plavalcev, ki potujejo na EP. Presenečenja z najboljšimi letošnjimi dosežki pričakujejo sprinterja Koprčan Matjaž Markič in Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde, ob morebitnem novem državnem rekordu je temu na 50 m hrbtno blizu tudi Ava Schollmayer iz ljubljanske Ribe. Nekaj težje je izhodišče za Ilirijino Tanjo Šmid, Radovljičana Roberta Žbogarja in Špelo Perše ter Mariborčana Martina Baua, ki bodo za preboj med najboljših 16 morali prav tako krepko popraviti najboljše letošnje dosežke.

Slovenci prvenstvo začenjajo v ponedeljek, ko Dugonjića že čaka nastop na 100 m prsno, Žbogar na 50 m delfin, Schollmayerjeva na 200 m hrbtno in Bau na 400 m prosto pa bodo nastopili v ogrevanju za paradne discipline.

2014-08-15/09:02
ag/lr
© STA 2014

Weertmanu in Härlejevi evropska naslova v daljinskem plavanju
Berlin, (STA) - Na evropskem prvenstvu v vodnih športnih v Berlinu so danes daljinski plavalci opravili še dve preizkušnji. Pri moških na deset kilometrov je bil najboljši Nizozemec Ferry Weertman, pri ženskah na pet kilometrov pa je slavila domačinka Isabelle Härle.

Potem ko so v sredo plavalci že opravili petkilometrsko, ženske pa desetkilometrsko preizkušnjo, so bili danes spet v vodi. Pri moških je za presenetljivim zmagovalcem Weertmanom srebro osvojil favorizirani domačin Thomas Lurz, dobitnik 12 medalj na velikih tekmovanjih, tretji je bil Rus Jevgenij Dračev.

Na ženski tekmi pa sta do medalj ob Härlejevi priplavali še Nizozemka Sharon van Rouwendaal, zmagovalka sredine daljše preizkušnje, in Španka Mireia Belmonte.

2014-08-14/16:48
tb/tb
© STA 2014

Poljakinja med tekmo na 10 km na EP skoraj utonila
Berlin, (STA/DPA) - Med evropskim prvenstvom v plavanju, ki te dni poteka v Berlinu, bi se tekma v daljinskem plavanju na 10 kilometrov skorajda tragično končala. Med plavanjem je zavest izgubila Poljakinja Natalie Charlos in skoraj utonila, iz vode pa jo je potegnil eden od reševalcev.

Enaindvajsetletnico je iz vode potegnil reševalec, na dogajanje v vodi pa so ga opozorili nemški trener Stefan Lurz, gledalci in nekateri uradniki ob progi. Po informacijah iz Nemčije naj bi Poljakinja izbrala napačno smer in v nezavest padla zaradi prevelikega napora. Charlosovo so prepeljali v bolnišnico, nemški zdravnik Alexander Beck pa je dejal, da dobro okreva.

"Je pri zavesti, vse gre po načrtih okrevanja. Bila je preobremenjena, toda zdaj je stabilna. Če je ne bi nihče rešil, bi se utopila," je dejal Beck.

Tekmo je sicer dobila Nizozemka Sharon van Rouwendaal. Moški so se preizkusili na pet kilometrov, kjer je zmago slavil Britanec Daniel Fogg.

2014-08-13/18:03
ke/zza
© STA 2014

Plavalci v Berlinu začenjajo boje na EP
Berlin, (STA/DPA) - V nemškem Berlinu se danes začenja plavalno evropsko prvenstvo. Prvi bodo na vrsti daljinski plavalci, prireditelji pa bodo danes razdelili kompleta medalj za ženske na 10 kilometrov in v moški konkurenci na pol krajši razdalji.

Slovenska odprava, 11 plavalcev med katerimi se z medaljo spogleduje aktualni evropski prvak na 50 m prsno Damir Dugonjić, se bo tekmovanjem pridružila prihodnji teden, ko se začnejo boji v bazenu, saj Slovenija svojih predstavnikov v sinhronem plavanju skokih v vodo in daljinskem plavanju na EP nima, pa čeprav so daljinski plavalci v preteklih letih večkrat pokazali svoj talent, skoki v vodo pa so v Sloveniji trenutno le del zgodovine športa.

Ob uvodu v EP so zelo zadovoljni prireditelji prvenstva in Evropska plavalna zveza, saj se je v nemški prestolnici zbralo rekordnih 930 športnikov iz 45 držav. Po oceni Lena naj bi si 64 končnih odločitev pred malimi ekrani skupno ogledala kar milijarda ljudi.

Skrivnost ostaja strošek prireditve. Nemci natančnih številk niso razgrnili, dodajajo pa, da gre za sedemmestno številko. Prireditev so vajeni, saj prvenstvo gostijo že petič. Prvič se je evropska elita v Magdeburgu zbrala leta 1934, nazadnje pa leta 2002 v Berlinu, ko je po medalji Alenke Kejžar na 200 m mešano slavil tudi slovenski tabor.

Slovenski tabor medaljo pričakuje tudi tokrat. Gostitelji pa so znižali pričakovanja in poudarjajo, da ne bo 36 medalj kot leta 2002, zadovoljni bodo s 15 do 20 odličji. A glavne zvezde prihajajo iz drugih delov Evrope. Nedvomno bodo v ospredju javnosti Madžarka Katinka Hosszu, Švedinja Sarah Sjöström in Francoz Yannick Agnel, kjer si Nemci želijo zanimiv dvoboj s Paulom Biedermannom. Gostitelji računajo predvsem na prvi korak v smeri olimpijske ekipe za leto 2020, kjer bodo tudi naslednje igre čez dve leti v Rio de Janeiru le vmesna postaja, EP pa bo dobrodošlo nabiranje izkušenj za mlade.

2014-08-13/08:47
ag/ag
© STA 2014

Ob Dugonjiću veseli vsake dodatne vrhunske uvrstitve
Ljubljana, (STA) - Slovenska plavalna reprezentanca je v sklepni fazi priprav na evropsko prvenstvo v Berlinu. V nemško prestolnico bo 15. avgusta odpotovalo 11 slovenskih plavalcev, v vodstvu odprave pa poudarjajo, da je favorit za visoka mesta v tem trenutku le Damir Dugonjić, zato bodo veseli vsake uvrstitve do 16. mesta.
Damir Dugonjić, Fužinar Ravne

Izhodišče je popolnoma drugačno kot v olimpijski sezoni 2012, ko so slovenski plavalci na evropskem prvenstvu v Debrecenu osvojili dve medalji, kar osem finalnih nastopov in še pet uvrstitev do 16. mesta. Ekipa je v primerjavi z Madžarsko močno okrnjena.

V Debrecenu so Slovenke Sara Isaković, Anja Klinar, Urša Bežan in Mojca Sagmeister presenetljivo osvojile štafetni bron na 2 x 200 m prosto. A prva je prav ta teden najavila konec športne poti, Klinarjeva po poškodbi še ni v 100-odstotni formi, Bežanova je zaradi poškodbe sezono praktično izpustila in se šele vrača v bazene, pa tudi mlada Sagmeistrova je prekmalu končala tekmovalno kariero.

Med plavalci, ki so bili v Debrecenu med najboljšimi, se še vedno nadaljuje menjava generacije, saj je športno pot medtem sklenil tudi Peter Mankoč, Anja Čarman jo je zaradi poroda prekinila. Stare forme ne najdeta Špela Bohinc in Neža Marčun in zanimivo bo videti, ali bosta v prihodnji sezoni še vztrajali. Za nameček bosta manjkali še mladi Nastja Govejšek, ena tistih, ki je že trdno zasidrana v širšem evropskem vrhu in Tjaša Pintar, saj bosta namesto na EP nastopili na olimpijskih igrah mladih.

Ni presenetljivo, da je selektor Miha Potočnik z napovedmi previden. Sam napoveduje eno najmočnejših prvenstev doslej, med plavalci, ki so se v Debrecenu zavihteli med najboljših 16, pa so v ekipi le Damir Dugonjič, Matjaž Markič, Tjaša Vozel, Tanja Šmid in poškodovana Klinarjeva.

"Reprezentanti so prikazali želeno formo v primerjavi z mitingom v Radovljici pred 14 dnevi. Damir Dugonjić je to lepo pokazal na 50 m prsno, kar ga uvršča v širši krog favoritov za medaljo oziroma za ubranitev zlata iz Debrecena," je po zadnjem testu konec tedna na državnem prvenstvu na Ravnah na Koroškem povedal slovenski selektor Miha Potočnik, ki je bil zelo zadovoljen tudi s formo Roberta Žbogarja, v ženski konkurenci pa predvsem z mladimi Tjašo Oder in Gajo Natlačen ter Tjašo Vozel.

Martin Bau letos s formo še ni prepričal, na Ravnah pa ni nastopil v paradnih disciplinah, Matjaž Markič je tekmovanje zaradi družinskih obveznosti izpustil. V ženski konkurenci gredo mlade Ava Schollmayer, Špela Perše in že omenjena Natlačnova zgolj po izkušnje, Šmidova in Klinarjeva pa sta bili že finalistki tovrstnega tekmovanja in veliko bo odvisno od sklepnega tempiranja forme, ki pri Klinarjevi zaradi poškodbe bržkone ne bo 100-odstotna.

Glavno breme bo na plečih Damirja Dugonjiča. "Če ne zmagam, si želim dve medalji. Seveda ne bi bil razočaran, če bi bila samo ena, a najraje bi stal na stopničkah v obeh disciplinah. Konkurenca je zelo močna in na 100 prsno bo za to verjetno treba popraviti tudi osebni rekord," pa o željah odgovarja trenutno najboljši slovenski plavalec.

2014-08-07/11:58
ag/ag
© STA 2014

Nastopi slovenskih plavalcev na EP v Berlinu
Ljubljana, (STA) - Nastopi slovenskih plavalcev na EP v Berlinu.

moški:

  • Damir Dugonjić:
    50 m prsno (OR in DR: 26,83 Barcelona 2013, NLI: 27,54
    100 m prsno (OR in DR: 59,66 Rim 2009, NLI: 1:01,18)
  • Matjaž Markič:
    50 m prsno (OR: 27,10 Rim 2009, NLI: 28,08, DR: Damir Dugonjić 26,83 Barelona 2013)
  • Robert Žbogar:
    50 m delfin (OR: 24,56, NLI: 24,95, DR: Jernej Godec 23,20 Rim 2009)
    100 m delfin (OR: 53,67, NLI: 53,75, DR: Peter Mankoč 51,24, Peking 2008)
    200 m delfin (OR in DR 1:57,71 Šanghaj 2011, NLI: 1:59,24)
  • Martin Bau:
    200 m prosto (OR in NLI: 1:50,70, Dr: Peter Mankoč 1:48,42 Barcelona 2003)
    400 m prosto (OR: 3:54,94, NLI: 3:57,17, DR: Luka Turk 3:50,72 Melbourne 2007)
    800 m prosto (OR: 8:10,79, NLI: 8:12,49, DR: Luka Turk 7:54,58 Melbourne 2007)
    1500 m prosto (OR in NLI: 15:52,42, DR: Luka Turk 15:07,59 Melbourne 2007)

ženske:

  • Anja Klinar:
    100 m prosto (OR: 57,39, NLI: 59,13, DR: Sara Isaković 54,86 Eindhoven 2008)
    200 m delfin (OR: 2:07,84, NLI: 2:13,09, DR: Sara Isaković 2:07,05 Rim 2008)
  • Tjaša Vozel:
    50 m prsno (OR, NLI in DR: 31,82 Kranj 2014)
    100 m prsno (OR in DR: 1:09,22 Maribor 2012, NLI: 1:09,68)
    200 m prsno: (OR: 2:29,86, NLI: 2:31,76, DR: Tanja Šmid 2:27,73 Budimpešta 2010)
  • Tjaša Oder:
    800 m prosto: (OR in NLI: 8:35,69, DR: Nina Cesar 8:31,26 Pescara 2009)
    1500 m prosto (OR in DR: 16:18,63, NLI: 16:22,10)
  • Tanja Šmid:
    100 m prsno (OR: 1:09,42, NLI: 1:11,80, DR: Tjaša Vozel 1:09,22 Maribor 2012)
    200 m prsno (OR in DR: 2:27,73 Budimpešta 2010, NLI: 2:31,49)
  • Gaja Natlačen:
    400 m prosto (OR in NLI: 4:15,31, DR: Sara Isaković 4:06,37 Kranj 2008)
    800 m prosto (OR in NLI: 8:42,43, DR: Nina Cesar 8:31,26 Pescara 2009)
    1500 m prosto (OR in NLI: 16:33,95, DR: Tjaša Oder 16:18,63 Lima 2011)
  • Špela Perše:
    800 m prosto (OR: 8:49,14, NLI: 8:50,23, DR: Nina Cesar 8:31,26 Pescara 2009)
    1500 m prosto (OR in NLI: 16:48,82, DR: Tjaša Vozel 16:18,63 Lima 2011)
  • Ava Schollmayer:
    50 m hrbtno (OR, NLI in DR 29,11 Dordrecht 2014)
    100 m hrbtno (OR in NLI: 1:03,78, DR: Anja Čarman 1:01,85 Maribor 2008)
    200 m hrbtno (OR in NLI: 2:21,77, DR: Anja Čarman 2:10,49 Peking 2008)

opomba: OR - osebni rekord, NLI - najboljši letošnji izid, DR - državni rekord)


Uvrstitve slovenskih plavalcev na EP v Debrecenu
Končne uvrstitve:
 1. Damir Dugonjič 50 prsno
 3. ženska štafeta 4 x 200 prosto (Isaković, Klinar, Bežan, Sagmeister)
 5. Matjaž Markič 50 prsno
 5. Sara Isaković 200 prosto
 6. Peter Mankoč 100 delfin
 5. Anja Klinar 400 mešano
 7. Damir Dugonjić 100 prsno
 8. Anja Čarman 200 hrbtno
11. Špela Bohinc 800 prosto
11. Tjaša Vozel 200 prsno
14. Neža Marčun 200 prsno
15. Nastja Govejšek 100 prosto
- diskvalifikacija v polfinalu: Tanja Šmid 100 prsno
17. Špela Bohinc 400 prosto
18. Neža Marčun 400 mešano
19. Robi Vovk 50 prsno
19. Tjaša Vozel 50 prsno
20. Urša Bežan 200 prosto
20. Jan Karel Petrič 800 prosto
21. Urša Bežan 400 prosto
21. Sara Isaković 100 prosto
22. Tanja Šmid 200 prsno
23. Nastja Govejšek 200 prosto
24. Nastja Govejšek 50 prosto
24. Jan Karel Petrič 400 mešano
28. Robi Žbogar 100 delfin
28. Jan Karel Petrič 400 prosto
29. Peter Mankoč 100 prosto
30. Tjaša Vozel 100 prsno
30. Matjaž Markič 100 prsno
32. Emil Tahirovič 100 prsno
32. Robi Vovk 200 prsno
33. Rok Resman 200 prsno
33. Robi Žbogar 50 delfin
36. Rok Resman 200 mešano
39. Urša Bežan 100 prosto
43. Robi Vovk 100 prsno
- diskvalifikacija Rok Resman 400 mešano

Dugonjić: V Berlinu si želim dve medalji
Ljubljana, (STA) - Glavni adut slovenske plavalne reprezentance na bližnjem evropskem prvenstvu v Berlinu bo Ravenčan Damir Dugonjić. Slednji je bil na lanskem svetovnem prvenstvu v Barceloni najhitrejši Evropejec na 50 in 100 m prsno, zato ne skriva, da si na EP želi dve medalji. Sam pravi, da bo naloga predvsem na 100-metrski razdalji zelo težka.
Damir Dugonjić, Fužinar Ravne

"Lani stotinke niso bile na moji strani, letos upam, da bodo," se Barcelone 2013 spominja Dugonjić, kjer sta se mu medalji na SP izmaknili za stotinko sekunde, oziroma tri. Cilji za EP so zato razumljivo visoki: "Če ne zmagam, si želim dve medalji. Seveda ne bi bil razočaran, če bi bila samo ena, a najraje bi stal na stopničkah v obeh disciplinah. Konkurenca je zelo močna in na 100 prsno bo za to verjetno treba popraviti tudi osebni rekord," razmišlja Korošec.

Pri tem ga ne moti, da so ga letos tekmeci med sezono premagovali. "Vsi vedo, da me med letom premagujejo na pripravljalnih tekmah, a vedo tudi, da naredim ogromen preskok, ko se spočijem, oni pa so približno tam, kjer so bili. Vedo, da bom hiter, vedo, da sem močan tudi na drugih 50 metrih. A na njih se ne bom oziral, vem, da bomo v vodi zelo skupaj in moram se boriti."

Dugonjić med glavnimi tekmeci omenja tekmovalce iz Velike Britanije in Nemčije ter Madžara Daniela Gyurto. "Prvi favorit je Adam Peaty, ki ima letos najboljša izida na svetu in moj cilj je, da ga prehitim. Med letom izidi niso tako pomembni. Včasih povedo veliko, a najbolj pomembni so na koncu sezone."

Pri tem podvigu bo pomembnih zadnjih 14 dni pri pripravi forme. "Zdaj sem na Ravnah, kjer sem zelo sproščen, saj gre za res izredno okolje. Potem grem še na Reko, ki je prav tako odlična za relaksacijo. Z mano bo tudi Estonec Martin Liivamagi, s katerim skupaj trenirava na Berkeleyju, kar mi pomaga, saj se z njim lahko pogovarjam tudi kaj drugega, kot le o plavanju."

Pomemben pri sklepni pripravi je tudi dolgoletni trener Matija Medvešek, h kateremu pred velikimi tekmami vsako leto pride iz ZDA, kjer živi. "Njemu popolnoma zaupam. Vem, da me vedno pripravi. Tudi če sem slabše natreniran, me zna v zadnjem mesecu popraviti. Pogleda me in takoj ve, kje sem, kaj rabim in me nekako sestavi skupaj, da iz mene potegne največ. Prav zato pridem vsako leto nazaj na Ravne, da me spolira." Plavalec k temu dodaja, da resno razmišlja o možnosti, da bi z Medveškom treniral 100-odstotno v naslednjih dveh sezonah do olimpijskih iger v Rio de Janeiru. "Da vidim, kaj lahko narediva. S predlogom se strinja tudi žena."

Spomin se vrača na lanske stotinke, pa na leto 2012, ko je imel Dugonjić na evropskem prvenstvu v Debrecenu možnost, da ob zlatu na 50 prsno osvoji še medaljo na 100-metrski razdalji. "Mislim, da ni več stvari, ki bi se mi lahko zgodila. Pravega pritiska ni več, zdaj imam pozitivno tremo, ki je pomembna za dober nastop. Kopalke se mi ne bodo več strgale. Imam izkušnje, vem kaj moram storiti za medaljo. Fizično in psihično bom dobro pripravljen."

Tudi zadnje tekme, predvsem državno prvenstvo na Ravnah, so pokazale, da je Dugonjić blizu lanski formi. "Trener mi je rekel, da sem na 50 morda celo hitrejši kot lani, na 100 pa približno na istem nivoju. Sem vesel. Težko je napredovati vsako leto. Lani sem naredil velik preskok in če mi letos uspe popraviti osebne rezultate, bom zelo zadovoljen."

2014-08-06/12:48
ag/ag
© STA 2014
 

Plavalci že dobili bazen za EP v Berlinu
Berlin, (STA) - Berlin bo med 18. in 24. avgustom gostil evropsko prvenstvo v plavanju. To bo izvedeno na velodromu v montažnem bazenu, ki je tam že postavljen, ponoči pa so nemški organizatorji začeli s polnjenjem bazena, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Najboljši plavalci Evrope se bodo pomerili v standardiziranem objektu, tam bodo razdelili 42 kompletov medalj, velikem 50 x 22,5 metra, katerega je treba napolniti kar z 2,5 milijona litri vode. Sicer pa bo na velodromu prostora za 5000 gledalcev.

Berlin je leta 2002 že gostil evropsko prvenstvo, ko je Sloveniji medaljo na 200 m mešano priborila Alenka Kejžar. Pred dobrim desetletjem so bile tekme v Europasportparku, ki je le lučaj oddaljen od velodroma, ki pa je zdaj že premajhen za nastop najboljših na Stari celini. V Berlinu so imeli načrt, da bi objekt prenovili in povečali, a so si potem, ko so bili neuspešni pri zadnjem poskusu, da dobijo olimpijske igre, premislili.

Slovenija, reprezentanti se trenutno pripravljajo na Favnah na Koroškem, bo na prvenstvu zastopana z 11 plavalci. Prvi zvezdnik ekipe je Damir Dugonjić, ki bo v nemški prestolnici branil zlato na 50 m prsno z zadnjega tovrstnega tekmovanja leta 2012 v Debrecenu na Madžarskem.

2014-08-06/09:15
ag/ag
© STA 2014

EP Debrecen 2012

Sprejem za Dugonjića v ponedeljek

Ravne na Koroškem/Debrecen, 27. maja (STA) - Evropski plavalna prvak na 50 prsno, Damir Dugonjić, se v Slovenijo vrača v ponedeljek. Tamkajšnja lokalna skupnost in plavalni klub Fužinar bosta zanj in za plavalko bronaste štafete na 4 x 200 prosto, Mojco Sagmeister, pripravila sprejemv ponedeljek ob 18. uri na osrednjem trgu na Ravnah na Koroškem.

 

Nastopi slovenskih plavalcev predtekmovanje 27. maja 2012.

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
400 m prosto Urša Bežan 1994 Triglav 21.  04:21,98 X
400 m prosto Špela Bohinc 1995 Triglav 17.  04:19,54 X
400 m mešano Rok Resman 1991 Triglav  DSQ
400 m mešano Jan Karel Petruič 1991 Triglav  24.  04:28,18

PORTRET PLAVALCA

DAMIR DUGONJIČ

Portret plavalca Damirja Dugonjića, ki je na evropskem prvenstvu v Debrecenu osvojil zlato kolajno na 50 metrov prsno

 

Nastopi slovenskih plavalcev predtekmovanje 26. maja 2012.

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
50 m prsno Tjaša Vozel 1994 Zvezda 19.  00:32,59  X
50 m prsno Tanja Šmid 1990 Triglav X X
200 m delfin Anja Klinar 1988 Radovljica X X
50 m prosto Nastja Govejšek 1997 Velenje  26.  00:25,88 X
200 m prosto Sara Isakovič 1988 Radovljica Q  5.  01:58,90
 100 m delfin Peter Mankoč 1978 Ilirija Q 6.  00:52,89
 50 m prsno Marjaž Markič 1983 Koper Q 5.  00:27,67
50 m prsno Damir Dugonjič 1988 Fužinar Q  1.  00:27,32

 

  Nastopi slovenskih plavalcev predtekmovanje 25. maja 2012.

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
200 m prosto Sara Isakovič 1988  Radovljica 02:00,12 01:59,55
200 m prosto Urša Bežan 1994  Triglav 20.  02:02,31 X
200 m prosto Nastja Govejšek 1997  Velenje 23.  02:03,36 X
100 m delfin Peter Mankoč 1978  Ilirija 00:52,75 00:52,65
100 m delfin Robert Žbogar 1989  Radovljica 28.  00:53,89 X
50 m prsno Matjaž Markič 1983  Koper 00:27,81 00:27,43
50 m prsno Damir Dugonjič 1988  Fužinar 00:27,36  Q  00:27,60
50 m prsno Emil Tahirovič 1979  Triglav 14.  00:28,09 X
50 m prsno Robert Vovk 1989  Triglav 19.  00:28,38 X

  

PORTRET SLOVENSKE ŽENSKE ŠTAFETE 4x200 m PROSTO

Urša Bežan, Mojca Sagmeister, Anja Klinar, Sara Isakovič
Sara Isakovič
Anja Klinar
Urša Bežan
Mojca Sagmeister

  

Nastopi slovenskih plavalcev 24. maja 2012.

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
200 m prsno Tanja Šmid 1990 Triglav  22.  02:33,28 X
200 m prsno Tjaša Vozel 1994 Zvezda 02:31,50 11.  02:29,86
200 m prsno Neža Marčun 1995 Triglav 02:32,07 14.  02:30,99
100 m prosto Peter Mankoč 1978 Ilirija 29.  00:50,36 X
100 m delfin Sara Isakovič 1988 Radovljica X X
800 m prosto Jan K. Petrič 1991 Triglav 20.  08:23,42 X
4x200 prosto Štafeta ABS PZS 08: 06,10 3.  07:59,73
    Mojca Sagmeister  1996   (1) 02:04,55  (4) 02:01,46
    Urša Bežan  1994   (2) 02:01,40  (3) 01:59,98
    Anja Klinar  1988   (3) 01:59,93  (2) 01:59,23
    Sara Isakovič 1988   (4) 02:00,22   (1) 01:59,06

 

Nastopi slovenskih plavalcev 23. maja 2012.

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
200 m delfin Robert Žbogar 1989 Radovljica 01:59,80 10. 01:58,75
200 m prsno Rok Resman 1991 Triglav 27.  02:20,63 X
200 m prsno Robert Vovk 1989 Triglav  26.  02:20,25 X
800 m prosto Špela Bohinc 1995 Triglav 11.  08:52,22 X

 

Nastopi slovenskih plavalcev 22. maja 2012.

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
100 m prsno Tjaša Vozel 1994 Zvezda 30. 01:10,93 X
100 m prsno Tanja Šmid 1990 Triglav 01:09,98 DSQ
100 m prsno Neža Marčun 1995 Triglav X X
200 m mešano Rok Resman 1991 Triglav 36.  02:09,15 X
100 m prosto Sara Isakovič 1988 Radovljica 21.  00:56,08 X
100 m prosto Nastja Govejšek 1997 Velenje 00:55,92 15.  00:56,05
100 m prosto Urša Bežan 1994 Triglav  39.  00:57,15 X
100 m prsno Damir Dugonjič 1988 Fužinar Q 7.  01:01,51
200 m hrbtno Anja Čarmam 1985 Triglav Q 8.  02:12,51

 

Nastopi slovenskih plavalcev 21. maja 2012. 

Disciplina Ime Priimek LR Klub predtekmovanja polfinala/finala
400 m prosto Jan Karel Petrič 1991 TK   28 . 04:00,86 X
400 m mešano Anja Klinar 1988 GBR   04:41,82 5.  04:42,00
400 m mešano Neža Marčun 1995 TK  18.  05:04,00 X
100 m prsno Damir Dugonjič 1988 FR  Q 01:01,13 Q  01:00,64
100 m prsno Matjaž Markič 1983 KK  30.  01:02,23 X
100 m prsno Emil Tahirovič 1979 TK  32.  01:02,41 X
100 m prsno Robert Vovk 1989 TK  43.  01:03,30 X
200 m hrbtno Anja Čarman 1985 TK Q  02:12,55 02:12,10
50 m delfin Robert Žbogar 1989 GBR 33.  00:25,08 X