Slovenska tiskovna agencija

Z klikom odpre /zapre novico

Podržavnik: Prvenstvo lahko označimo kot uspešno
18/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Slovenski plavalci se prvič v zgodovini z evropskega prvenstva v kratkih bazenih v domovino vračajo brez odličja. Selektor Gorazd Podržavnik, ki je na Dansko peljal 11 plavalcev, pa je z izkupičkom v Koebenhavnu vseeno zadovoljen.

Odprava na Danskem dobro kaže realno sliko menjave generacije. Tokrat so v reprezentanci nastopile kar štiri mladinke, novinec v izbrani vrsti je bil Aljaž Kerč. Med novinci se je Katja Fain prebila celo v finale, Neža Klančar, Tara Vovk in Aljaž Kerč med najboljših 16., Tini Čelik pa se to ni posrečilo, a je pot na sever Evrope upravičila z osebnimi rekordi, tudi mladinskim državnim rekordom na 100 m prsno.

Med izkušenimi se je Peter John Stevens vnovič boril za odličje, blizu je bila Tjaša Oder, olimpijci Tjaša Pintar, Tjaša Vozel in Martin Bau so se med najboljših 16, kar je merila uspeha za slovensko stroko, uvrstili večkrat, nekaj nesreče je imela le Nastja Govejšek, ki se ji je ponesrečil nastop v paradni disciplini na 50 m delfin.

"Prvenstvo lahko označimo za uspešno. Dvakrat smo bili v boju za kolajno. Žal nam ni uspelo. Razlike na tekmovanju so bile res majhne. Ob Stevensu in Odrovi je prijetno presenetila predvsem Katja Fain, ki je eden naših upov za naprej, praktično vsi mladi pa so se uvrstili do 16 mesta, kar je za njihovo starost zelo dobro, saj so plavali osebne rekorde, borili so se do konca, a prvenstvo je bilo res zelo močno za kaj več, kot smo dosegli," je prepričan selektor Podržavnik.

Obenem je opozoril na izredno gostoto izidov, ki je iz tekme v tekmo večja. "Zato so dosežki vredni še več. Predvsem na 50 in 100-metrskih razdaljah moraš biti res dobro pripravljen, da lahko enakovredno tekmuješ s tekmeci," je še dejal selektor, tudi trener ravenskega Fužinarja.

Ne glede na dejstvo, da po 18 prvenstvih z odličjem v 19. poskusu tega ni bilo, je Podržavnik prepričan, da je slovensko plavanje obdržalo stik z evropskim vrhom, mladi pa so se mu že približali.

"Prepričan sem, da smo ga obdržali. Stevens je osvojil sicer le šesto mesto, a je že v predtekmovanju plaval rekord prvenstva in potrdil, da ostaja del vrha. Tjaša Oder je v pripravah napredovala iz meseca v mesec, a v tako kratkem času več nismo mogli narediti več. Vnovič je našla stik z vrhom, ki ga je lani izgubila in z veseljem lahko gledamo proti EP prihodnje leto (avgusta) v Glasgowu."

Tudi zahtevane norme za nastop na EP so se po Podržavnikovem mnenju potrdile. "Glede na dosežke smo zadeli v polno. Cilj slovenskih plavalcev ne sme biti samo nastop in uvrstitev v zadnjo tretjino nastopajočih. Treba je vložiti več v delo talentov in v priprave, kjer morajo narediti korak naprej, na tekmo pa bomo pošiljali le konkurenčne tekmovalce. Tak primer je bila denimo Sara Račnik, ki je imela normo, a sem se odločil, da zaradi mladosti ostane doma, zanesljivo pa si bo priložnost priborila na naslednjih tekmah."

Kljub temu je vrsta dobrih tekmovalcev ostala doma. Mlada ravenska olimpijka Janja Šegel je v nekaj slabši formi, njena vrstnica s Koroške Janja Jamšek še kar okreva po poškodbi. "Za obe računam, da bosta z dobrim delom našli stik z reprezentanco. Realno je tukaj manjkala le Anja Klinar, ki se je odločila, da se bo v miru pripravljala na evropsko prvenstvo v 50-metrskih bazenih v Glasgowu , kar moramo seveda spoštovati," je še povedal selektor.

Razkril je tudi recept za uspeh na Škotskem: "Moramo trenirati, trenirati in trenirati. Vsi imajo rezerve v tehniki, taktiki in v pripravi. Vsi se morajo samo dobro pripraviti na prvenstvo in rezultati ne bodo izostali."

2017-12-18/09:00
ag/gj
© STA 2017

Za jubilejno 100. plavalno medaljo zdaj v Glasgowu
18/12/2017, Ljubljana, (STA) - Slovensko plavanje je na minulem evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih pričakovalo jubilejno 100. odličje za slovensko plavanje. Pričakovanja se bodo zdaj prestavila na poletje 2018, ko bo Glasgow gostil evropsko prvenstvo v 25-metrskih bazenih.

Zgodovina osvajanja kolajn na največjih tekmovanjih ima dolgo brado in v letu 2018 bo minilo 80 let, odkar je Sloveniji prvo odličje na evropskih prvenstvih priplaval Tone Cerer.

Dolgo sušno obdobje sta v nekdanji Jugoslaviji prekinila brata Borut in Darjan Petrič, prvi pa je v Splitu 1981 postal tudi prvi Slovenec z zlatim odličjem.

Prava poplava medalj je sledila z uvedbo prvenstev v kratkih bazenih leta 1996 in prvim slovenskim imenom teh tekmovanj Petrom Mankočem. S trenerjem Dimitrijem Mancevićem sta izkoristila Mankočeve zmožnosti hitrih in pravilnih obratov ter podvodnega plavanja, s čimer se je za vedno zapisal v plavalne anale.

Mankoč je na evropskih prvenstvih v 25-metrskih bazenih osvojil 23 kolajn, z 11 zlatimi, petimi srebrnimi in sedmimi bronastimi pa je še vedno tretji najboljši plavalec vseh časov na EP v kratkih bazenih. Pred njim sta le Madžar Laszlo Cseh in Nemec Thomas Rupprath. Temu je Mankoč dodal sedem kolajn s SP v 25-metrskih bazenih, pa tudi bron z EP v olimpijskem bazenu leta 2008 v Eindhovnu.

Dolgo je veljalo, da gre pri evropskem prvenstvu v 25-metrskem bazenu za šibkejše tekmovanje, kar pa je se je v zadnjih letih močno spremenilo. Ob tem ne gre spregledati, da je Mankoč osvajal medalje z evropskimi in svetovnimi rekordi, da so nosilci medalj evropski rekorder iz velikega bazena Matjaž Markič, olimpijski finalist Blaž Medvešek, Damir Dugonjić, ki je medaljo na SP v olimpijskem bazenu zgrešil enkrat za stotinko sekunde in drugič za tri ter bil v obeh primerih najboljši Evropejec, da se je Anja Čarman na posamičnih tekmovanjih enakovredno kosala s svoj čas najboljšo plavalko sveta Jano Kločkovo in jo tudi premagala.

Vsi omenjeni plavalci, pa tudi Peter John Stevens, Anja Klinar, Emil Tahirovič in Alenka Kejžar so osvajali kolajne tako v kratkem, kot tudi v olimpijskem bazenu. Bližje resnici je dejstvo, da je evropska konkurenca tista, kateri je Slovenija konkurenčna, ob tem pa je imela Slovenija pred desetletjem najboljšo reprezentanco doslej in menjava generacije še ni končana. O tem med drugim pričajo trije olimpijski štafetni nastopi, finale moške mešane štafete na SP 2005 in dve štafetni kolajni na evropskem prvenstvu leta 2012.

Na evropskih prvenstvih v 25-metrskih bazenih so Slovenci namreč osvojili kar 57 kolajn, a tudi na evropskih prvenstvih v 50-metrskem bazenu se jih je doslej nabralo 26.

Leto 2018 bo za plavanje tako posebno, saj si na Škotskem vsi želijo jubilejno 100. medaljo in to ravno v letu, ko bo olimpijska medalja Sare Isaković stara celo desetletje.

2017-12-18/09:00
ag/ke
© STA 2017

Mankočev rekord prvenstev obstal
18/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Prireditelji na EP v kratkih bazenih v plavanju so danes v Koebenhavnu razdelili 10 kompletov kolajn. Tudi v najbolj "slovenski disciplini" na 100 m mešano, kjer se je z 51,76 zmage veselil Italijan Marco Orsi. Izid je natančno sekundo slabši od rekorda prvenstev Petra Mankoča iz leta 2009 in bo tako veljaven tudi na naslednjem EP 2019 v Glasgowu.

Najuspešnejša udeleženka letošnjega tekmovanja je po pričakovanjih postala Madžarka Katinka Hosszu s šestimi zlatimi kolajnami, ki pa v nedeljo ni tekmovala. "Enostavno bi si finale rada enkrat v miru ogledala," je že v soboto dejala madžarska zvezdnica.

V Kraljevi areni, kjer so prireditelji konec tedna za gledalce odprli tudi zgornji ring, je domačim ljubiteljem plavanja veselje najprej pokvarila Španka Jessica Vall Montero, ki je na 200 m prsno ugnala domačo evropsko rekorderko Rikke Möller Pedersen. Ta je imela kljub bučnemu navijanju precej dela, da je tesno ugnala Belgijko Fanny Lecluyse. Prvak na 100 m prosto je postal Italijan Lucca Dotto, velik belgijski dan pa je s srebrom potrdil Peter Timmers.

Na 100 m delfin je švedska svetovna rekorderka Sarah Sjoestroem vendarle prišla do zlata, potem ko je v Koebenhavnu že večkrat stopila na stopničke za zmagovalce. Švedinja pa se ni ustavila in dobila tudi tekmo na 50 m prosto, kjer je za vsega stotinko ugnala Nizozemko Ranomi Kromowidjojo. Domači navijači so slavili bron Pernille Blume. Prav na koncu pa si je Sjoestroemova zlato priplavala še v švedski mešani štafeti, ki je preprečila igranje danske himne, zanimivo pa je, da sta ekipi kolajni osvojili na zunanjih progah, torej s sedmim in osmim časom predtekmovanja,

Liechtenstein je nov med državami dobitnicami kolajn na evropskih prvenstvih. Tja ga je z bronom na 400 m prosto vpisala Julia Hassler. Z bojem za zmago ta ni imela nič, saj sta o prvem mestu odločali Madžarka Boglarka Kapas in Nemka Sarah Köhler, v drugi polovici pa je bila močnejša Madžarka.

Še eno zlato več je Rusom priplaval Aleksander Harlanov, najboljši na 200 m delfin. Rusi so pričakovali zlato tudi od Aleksandra Kolesnikova na 50 m hrbtno, a je mladi Rus slabo prišel v cilj, kar je izkoristil Italijan Simone Sabbioni. Prav na koncu so se Rusi vendarle veselili še enega zlata z mešano štafeto, z dosežkom 1:30,44 pa so poskrbeli tudi za nov svetovni rekord.

2017-12-17/19:22
ag/ke
© STA 2017

Za konec EP še tri uvrstitve med 16 najboljših
17/12/2017, Koebenhavn, 17. decembra (STA) - Slovenski plavalci so sklenili nastope na 19. evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Koebenhavnu. Izkupiček zadnjega dne je 11. mesto Katje Fain in 14. mesto Tjaše Oder na 400 m prosto ter 15. mesto Tjaše Vozel na 200 m prsno.

Po pričakovanjih sta bili najvišje tekmovalki na 400 m prosto. Bolj zadovoljna je lahko Fainova, ki se je povsem približala osebnemu rekordu, Odrova pa je v karieri že dosegla izid, ki bi jo popeljal v finale.

"Šla sem na vse ali nič in na koncu se je videlo, da nimam prave moči, saj sem po navadi v drugi polovici tekme močnejša. Prvih 200 metrih sem se borila s tekmicami, na drugi polovici pa jih nisem mogla držati. A dala sem vse od sebe, znano pa je tudi, da je zame dopoldan vedno težko," je po tekmi povedala Ravenčanka Odrova.

Fainova je osmemu mestu na 800 m prosto dodala še drugo uvrstitev med najboljših 16. "Potrudila sem se, kolikor sem se lahko. Dosegla sem najboljši izid v jutranjem plavanju in sem zadovoljna. Vesela pa sem celotnega tekmovanja. Evropa plava in jaz sem tukaj, kjer sem. Uvrstila sem se v prvi finale, dobila pa tudi izkušnje in motivacijo, da bodo uvrstitve na naslednjih tekmah še boljše," je o nastopu in premieri na EP povedala 16-letna tekmovalka Branika.

Na 200 m prsno je Tjaša Vozel z 2:24,63 osvojila 15. mesto ter popoldanski veliki finale zgrešila za sekundo, mladinki Tara Vovk in Tina Čelik sta bili 29. in 30.

"Glede na to, da sem še pred tremi tedni lovila normo za evropsko prvenstvo, sem zelo zadovoljna z rezultatom. Dosegla sem najboljši izid v sezoni, res sem se potrudila, res pa je tudi, da mi manjka nekaj takih tekem, da bi se morala boriti že zjutraj, a z dosežkom moral biti zadovoljna," je po tekmi ocenila Vozlova, ki se je na EP dvakrat prebila med najboljših 16.

"Glede na osebni rekord in včerajšnje plavanje na 200 m mešano, sem danes pričakovala malo več. A na Dansko sme prišla po uvrstitev med najboljših 16, kar sem dosegla in domov grem lahko zadovoljna," je menila 17-letna Vovkova.

Zelo se je osebnemu rekordu približala 16-letna Čelikova, ki bo v mladinski konkurenci nastopala tudi v prihodnjem letu: "Glede na trening bi morala biti nekaj hitrejša, a prvenstvo zapuščam z dvema osebnima rekordoma in lepimi izkušnjami in spomini, zato sem s celim tednom lahko zadovoljna."

Prvi sta na 50 m prosto nastopili mladinka Olimpije Neža Klančar in Radovljičanka Tjaša Pintar ter s 25,36 in 25,52 dosegli nova osebna rekorda ter osvojili 31. in 35. mesto.

"Saj imam v velikem bazenu boljši izid," je bila nekoliko jezna novinka na prvenstvu Klančarjeva, ki ni skrivala, da si želi še več. Po drugi strani pa njen dosežek ni slab, saj se je v eni sekundi med osmim in 32. mestom zvrstilo kar 24 tekmovalk, kar priča o gostoti dosežkov. "Za prvo EP lahko rečem le, da sem z nastopi zelo zadovoljna, saj sem dobila pomembne izkušnje," je še dodala 17-letna Ljubljančanka.

"Imela sem veliko startov, dosegala osebne rekorde in dobila pomembno povratno informacijo za naprej. Seveda je lahko vedno kaj boljše, a mislim, da grem lahko samozavestno v prihodnjo sezono in da moram biti z dosežki zadovoljna," pa je dejala študentka univerze Tennessee Pintarjeva.

Slovenske uvrstitve na EP v plavanju:

* Končni vrstni red:

6. Peter John Stevens, 50 m prsno
6. Tjaša Oder, 800 m prosto
8. Katja Fain, 800 m prosto
11. Katja Fain, 400 m prosto
12. Tjaša Pintar, 100 m mešano
12. Martin Bau, 1500 m prosto
13. Aljaž Kerč, 100 m prsno
13. Katja Fain, 200 m prosto
14. Tjaša Pintar 200 m prosto
14. Peter John Stevens, 100 m prsno
14. Tara Vovk, 200 m mešano
14. Tjaša Oder, 400 m prosto
15. Neža Klančar, 100 m prosto
15. Tjaša Vozel, 200 m prsno
16. Martin Bau, 400 m prosto
16. Tjaša Vozel, 100 m prsno
17. Aljaž Kerč, 200 m prsno
20. Nastja Govejšek, 100 m delfin
22. Tina Čelik, 100 m prsno
29. Tjaša Pintar, 50 m prsno
29. Tjaša Pintar, 100 m prsno
29. Neža Klančar, 200 m prosto
29. Tara Vovk, 200 m prsno
30. Tina Čelik, 200 m prsno
31. Neža Klančar, 50 m prosto
31. Nastja Govejšek, 50 m delfin
31. Nastja Govejšek, 100 m prosto
34. Katja Fain, 100 m prosto
34. Tjaša vozel, 50 m prsno
35. Aljaž Kerč, 50 m prsno
36. Tara Vovk, 50 m prsno
37. Tina Čelik, 50 m prsno
39. Tjaša Pintar, 50 m prosto
40. Tara Vovk, 100 m prsno

 

2017-12-17/11:00
ag/jz
© STA 2017

Za slovo od Koebenhavna še sedem startov
17/12/2017, Koebenhavn, (STA) - V Koebenhavnu na Danskem se bo danes končalo 19. evropsko prvenstvo v plavanju. Zadnji dan bo Slovenija zastopana še s sedmerico športnic.

Najštevilčnejša bo slovenska udeležba na 200 m prsno, kjer se bodo predstavila Tjaša Vozel, Tina Čelik in Tara Vovk.

Na 400 m prosto bosta slovenske barve branili Katja Fain in Tjaša Oder, v najhitrejši disciplini na 50 m prosto pa Neža Klančar in Tjaša Pintar.

2017-12-17/00:30
ag/jz
© STA 2017

V soboto 13. mesto Fainove ter 14. Pintarjeve in Vovkove (dopolnjeno)
16/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Slovenski plavalci so že sklenili sobotne nastope na evropskem prvenstvu v Koebenhavnu. Najboljše uvrstitve so dosegle Mariborčanka Katja Fain (1:58,03) kot 13. in Radovljičanka Tjaša Pintar (1:58,46) kot 14. na 200 m prosto, ter plavalka Ljubljane Tara Vovk, ki je bila 14. (2:13,01) na 200 m mešano

 

Fainova in Pintarjeva sta bili zadovoljni z uvrstitvijo, potrdili pa, da sta želeli tudi nekaj boljši izid. "Potrudila sem se, kar sem se lahko. Izid sicer ni osebni rekord, ki sem ga pričakovala, a res sem dala vse od sebe in danes nekako boljše sploh ni moglo biti," je 13. mesto mesto pokomentirala Fainova, ki ve, da ob optimalnem plavanju ne bi bila daleč od drugega finala.

"Izid je dober, a vidi se, da nisem trenirala tempa za 200 m prosto, saj sem se v zadnjem obdobju bolj posvečala mešanemu in prsnemu slogu. Vseeno soliden izid, jutri pa me čaka še tekma na 50 m prosto, kjer bom dala še enkrat vse od sebe in videli bomo, kaj to pomeni," je bila 14. mesta vesela 20-letna Pintarjeva

Osebnem rekordu na 200 m prosto se je povsem približala tudi Neža Klančar iz ljubljanske Olimpije in bila z 2:00,67 29. Mlada Ljubljančanka se je tokrat nekoliko uštela pri razporeditvi moči in predvsem na prvi polovici začela prepočasi.

Kot deveta v 11-članski slovenski odpravi se je med najboljših 16 uvrstila tudi mladinka Ljubljane Tara Vovk. "Cilj je bila uvrstitev med prvih 16 in osebni rekord, kar mi je danes uspelo. Žal mi je, da tukaj v 200-metrskih disciplinah ni polfinalov, saj se mi zdi, da bi bil dosegljiv tudi mladinski državni rekord, ki se mi je izmuznil za tri desetinke sekunde. S samim plavanjem sem danes zelo zadovoljna," je po tekmi povedala Vovkova.

Velenjčanka Nastja Govejšek je bila s 58,97 na 100 m delfin 20., polfinale, ki je bil oddaljen tri desetinke sekunde, pa je izgubila na obratih in zaradi slabega prihoda v cilj. "Dosegla sem soliden izid, vidi pa se, da moji prihodi od zidu do zidu niso tekoči. Pozna se, da sem plavala v jardih, zato sem izgubljala na obratih. Žal mi je čisto malo zmanjkalo za polfinale, pa čeprav je bil nastop zelo soliden," je tekmo videla slovenska rekorderka, ki študira na univerzi v Louisvillu.

Med Slovenci je drobna vloga vnovič pripadla tudi Petru Mankoču, saj se je njegov rekord prvenstev na 100 m mešano izpisal ob nastopu vseh petih predtekmovalnih skupin današnjega predtekmovanja.

2017-12-16/11:35
ag/jz/jz
© STA 2017

Zjutraj v Koebenhavnu na delu pet Slovenk
16/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Predzadnji dan evropskega prvenstva v 25-metrskih bazenih na Danskem bo v predtekmovanju nastopilo pet slovenskih plavalk. Na popravnem izpitu bo Velenjčanka Nastja Govejšek, ki je na 50 m delfin zaradi grobe tehnične napake zaostala za pričakovanji, danes pa jo čaka 100-metrska razdalja.

Najprej se bodo v Koebenhavnu na 200 m prosto predstavile Radovljičanka Tjaša Pintar, Olimpijina Neža Klančar in finalistka letošnjega EP na 800-metrski razdalji Mariborčanka Katja Fain.

Na koncu programa bo nastopila še članica Ljubljane Tara Vovk na 200 m mešano.


Kerč potrdil korak naprej, Slovencem 13., 14. in 16. mesto
15/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Slovenski plavalci Aljaž Kerč, Peter John Stevens in Tjaša Vozel so na evropskem prvenstvu v Koebenhavnu osvojili 13., 14. in 16. mesto na 100 m prsno. Najbolj je z novim osebnim rekordom prepričal plavalec Olimpije Kerč.

Petek je bil dan slovenskih žabic, kot si nemalokrat rečejo plavalci prsnega sloga. V moški konkurenci sta Slovenca dopoldan dosegla enak izid 58,58 ter si razdelila 15. mesto, bolj zadovoljen pa je bil Kerč, saj je dosegel nov osebni rekord, nov osebni rekord pa je s 27,24 dosegel tudi na obratu na 50 metrih.

Popoldan je Kerč svoj dosežek še stopnjeval in se z 58,32 veselil 13. mesta na prvenstvu, na katerem tekmuje 550 plavalcev iz 47 držav. Na večni slovenski lestvici se je s tem dosežkom prebil na drugo mesto pred Stevensa. Ta je z 58,36 lanski osebni rekord s SP v Windsorju zgrešil za stotinko sekunde in bil 14.

"Definitivno sem lahko vesel dosežka in uvrstitve. Tudi plaval sem na prvi polovici zelo lepo, na koncu, na zadnjih 15 metrih, pa me je začelo pobirati. Prav mučil sem se do konca, a z osebnim rekordom in prvim polfinalom v karieri sem zelo zadovoljen. Nenazadnje je to prvo večje tekmovanje zame," je po tekmi povedal diplomirani psiholog, 27-letni Kerč, odkritje leta 2017 v slovenski reprezentanci.

Stevens, ki je plaval v skupini pred njim, je sotekmovalcu iz reprezentance najprej srčno čestital za medsebojno zmago, nato pa razkril, da je pričakoval več, priznal pa tudi, da je bil izid 57,60, ki je bil potreben za finale, vendarle prevelik zalogaj. "Rezultat ni povsem tak, kot sem si ga želel, a 14. mesto je dobro, saj je to moj prvi polfinale na 100-metrski razdalji v kratkih bazenih. Učim se iz starta v start in moram priznati, da me čaka še veliko dela. Treba bo trenirati, saj najboljši dosegajo izide pod 57 sekundami. Zdaj se bo treba osredotočiti na poletno sezono," je po nastopu dejal 22-letni študent ameriške univerze Tennessee iz Knoxvilla ter se že ozrl proti avgustovskemu prvenstvu v Glasgowu.

Vozlova se je v kvalifikacijah z 1:06,43 se je osebnemu in slovenskemu rekordu približala na točno tri desetinke sekunde, popoldan pa je v preveliki želji začela s previsoko frekvenco in bila z 1:07,35 16. "Zadovoljna sem z uvrstitvijo med 16 najboljših plavalk v Evropi. Zjutraj je bilo lepo, popoldan pa se mi nastop ni izšel. Imela sem veliko želja, preveč povečala frekvenco in na koncu nisem mogla več. Enostavno me je pobralo. A na velikih tekmah naredi svoje nervoze, sama pa upam, da bo polfinalov v prihodnje še čim več in gremo korak za korakom," pa je današnja nastopa povzela Vozlova, ki je prejšnji teden diplomirala na ljubljanski univerzi iz varnostnih ved.

Na dan, ko je pred 16 leti Peter Mankoč v Antwerpnu kot prvi Slovenec dosegel svetovni rekord v plavanju, so prireditelji razdelili kar devet kompletov odličij. Popoldan je minil v znamenju madžarske zvezdnice Katinke Hosszu, ki je bila najboljša na 100 m mešano in 200 m hrbtno.

Z drugim zlatom na prvenstvu se je na 100 m prosto okronala Nizozemka Ranomi Kromowidjodjo, ki je s 50,95 dosegla nov rekord prvenstev, a za vsega osme stotink ugnala švedsko zvezdnico Sarah Sjoestroem.

Nemčiji je drugo zlato na EP priplaval Philip Heintz, najboljši na 200 m mešano, njegova rojakinja Franziska Hentke je na 200 m delfin poskrbela za še eno nemško himno. Še drugič je svetovni mladinski rekord podrl Rus Kliment Kolesnikov, danes najboljši na 100 m hrbtno.

Na 1500 metrov je svetovnega in evropskega rekorderja Italijana Grigorija Paltrinierija za osem sekund ugnal Ukrajinec Mihajlo Romančuk (14:14,59), na 50 metrov prosto je z rekordom prvenstva zmagal Rus Vladimir Morozov (20,31), v ženskih štafetah 4x50 prosto pa so bile v času novega svetovnega rekorda 1:33,91 najhitrejše Nizozemke Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk, Tamara van Vliet in Valerie van Roon.

2017-12-15/19:20
2017-12-15/18:23
ag/jd
© STA 2017

Trije slovenski polfinali na EP v kratkih bazenih
15/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih je danes na 100 m prsno nastopila šesterica Slovencev. Tjaša Vozel, Peter John Stevens in debitant na velikih tekmovanjih Aljaž Kerč so osvojili 15. mesta, saj sta Stevens in Kerč v predtekmovanju dosegla enak izid 58,58.

Vozlova se je z 1:06,43 osebnemu in slovenskemu rekordu približala na točno tri desetinke sekunde. "V bistvu je bil polfinale cilj, kar mi je uspelo. Plavanje je bilo dobro, šla sem na juriš in upam, da je za popoldan še kaj ostalo. Prav veliko o svojem plavanju med nastopom sicer nisem razmišljala, vseeno pa mislim, da na zadnji dolžini ritma ne smem dvigniti tako na silo. Popoldan moram enostavno plavati sproščeno, pa bo," je po tekmi povedala olimpijka iz kranjskega Zvezde, ki je prejšnji teden diplomirala na ljubljanski univerzi.

Zelo dober je bil tudi nastop mladinke Tine Čelik iz kranjskega Triglava. Ta je z 1:07,03 svoj mladinski državni rekord popravila za tri desetinke sekunde in bila 22. "Zelo sem vesela. Izid je približno tak, kot sem ga pričakovala in kot na 50 m prsno sem tudi tukaj popravila osebni rekord. Res se zelo veselim in komaj čakam še tekmo na 200 m prsno," je ocenila 16-letna varovanka trenerja Luke Berdajsa, bronasta z letošnjega MEP v Izraelu na 50 m prsno.

Nastope je odprla Radovljičanka Tjaša Pintar in z 1:07,73 zmagala v svoji skupini ter dosegla nov osebni rekord, ki je zadostoval za 29. mesto, nov najboljši dosežek v karieri pa ji je dal samozavest za preostale nastope v Kraljevi areni v Koebenhavnu. Tara Vovk iz PK Ljubljana je bila z dosežkom 1:08,71 40.

V moški konkurenci sta Slovenca dosegla enak izid, bolj zadovoljen pa je bil Kerč, saj je dosegel nov osebni rekord, osebni rekord pa je s 27,24 dosegel tudi na obratu na 50 metrih. Oba sta bila presrečna, da sta se izognila 16. mestu in s tem slovenskemu dodatnemu dvoboju za zadnje prosto mesto v popoldanskem programu.

"Zelo dobro sem se počutil v vodi in za zjutraj dosegel zelo dober izid. To moram popraviti, saj sem popoldan običajno hitrejši, moram se le zbrati in ujeti pravi zavesljaj. Vem, da je lahko še dosti boljše, saj sem zjutraj 'fecljal', in potem zavesljaja ne ujameš več. Že zdaj pa sem s polfinalom zelo zadovoljen," je misli po tekmi strnil 27-letni Ljubljančan, diplomirani psiholog z univerze Missouri.

Stevens je bil vesel le uvrstitve. "Plavanje ni bilo dobro, a imam še eno priložnost. Moram biti hitrejši in se prebiti naprej. Dobro, da mi s Kerčom ni treba plavati 'swim offa', saj bi bil najbolj jezen na svetu. Res super, da sva oba 15," je ob robu bazena razmišljal Stevens, na Danskem že finalist na 50 m prsno.

Zelo zadovoljni pa so tudi v vodstvu slovenske odprave, saj se je osmerica od enajstih reprezentantov na polovici tekmovanja že vsaj enkrat uvrstila med najboljših 16 plavalcev v Evropi.

2017-12-15/11:26
ag/am
© STA 2017

V polfinalu tri slovenske žabice
15/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih je danes na 100 m prsno nastopila šesterica Slovencev. Tjaša Vozel, Peter John Stevens in debitant na velikih tekmovanjih Aljaž Kerč so osvojili 15. mesta, saj sta Stevens in Kerč v predtekmovanju dosegla enak izid 58,58.

Vozlova se je z 1:06,43 osebnemu in slovenskemu rekordu približala na točno tri desetinke sekunde.

Zelo dober je bil tudi nastop mladinke Tine Čelik iz kranjskega Triglava. Ta je z 1:07,03 svoj mladinski državni rekord popravila za tri desetinke sekunde in bila 22. Nastope je odprla Radovljičanka Tjaša Pintar in z 1:07,73 zmagala v svoji skupini ter dosegla nov osebni rekord, ki je zadostoval za 29. mesto. Tara Vovk iz PK Ljubljana je bila z dosežkom 1:08,71 40.

V moški konkurenci sta Slovenca dosegla enak izid, bolj zadovoljen pa je bil Kerč, saj je dosegel nov osebni rekord, nov osebni rekord pa je s 27,24 dosegel tudi na obratu na 50 metrih. Oba sta bila presrečna, da sta se izognila 16. mestu in s tem slovenskemu dodatnemu dvoboju za zadnje prosto mesto v popoldanskem programu.

Zelo zadovoljni pa so tudi v vodstvu slovenske odprave, saj se je osmerica od enajstih reprezentantov na polovici tekmovanja že vsaj enkrat uvrstila med najboljših 16 plavalcev v Evropi.

2017-12-15/10:41
ag/ag
© STA 2017

Metka Fain: Iz mladinske konkurence je treba priti v člansko in tam ostati
15/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Ljubiteljem plavanja je še vedno znano ime Metka Sparavec. Gre za plavalko, ki je leta 1999 na evropskem prvenstvu v Istanbulu Sloveniji priborila prvo žensko odličje v olimpijskem bazenu. Na evropskem prvenstvu v Koebenhavnu pa Metka Fain, kakor se imenuje že skoraj dve desetletji, spremlja svojo hči Katjo.

Šestnajstletna Katja, tudi nosilka medalje z letošnjega mladinskega evropskega prvenstva v Izraelu, je bila eno večjih presenečenj na tekmovanju najboljših evropskih plavalcev na severu Evrope, saj si je ob debiju priplavala veliki finale v članski konkurenci in med najzaslužnejšimi za njene uspehe je prav njena mama.

"Večkrat sem že povedala, da sama nisem hotela, da Katja plava. V ta šport je nekako zašla, ostala v njem in sama sem se priključila. Imam še mlajšo hčerko, plavata obe, in vsi se gremo to zgodbo, dokler bosta želeli. Talent je in če se že toliko trudi, ji sama skušam zagotoviti vse dejavnike, da lahko plava," je o športu v družini povedala Metka Fain, ki je pred dnevi dopolnila 39 let.

Sama je prevzela glavno breme pri razvoju. "Skrbim za marsikaj. Za prehrano, regeneracijo, vožnjo, zdaj sodelujem pri izvedbi treningov. Prav zaradi Katje sem se vrnila v plavanje. Imam tudi pomembno pomoč. Programe treninga še vedno piše Maja Šarac, moj nekdanji trener Dimitrij Mancevič pomaga z analizami, testiranji in nasveti ..."

Veliko pa je lastnih izkušenj, ki si jih je pridobila s trdim delom, ki jo je popeljalo na evropska in svetovna prvenstva, pa tudi na olimpijske igre v Atlanto 1996. "Sama vem, koliko dela je potrebnega, vem pa tudi, kako se športnik počuti, ko je težko trenirati in vem, kako jo stimulirati, katere besede uporabiti, saj sem šla sama skozi to."

Zastavlja se vprašanje, kako mati in hči uspeta ločiti odnos med športnikom in trenerjem ter odnos med otrokom in staršem. "Zaenkrat s tem ni težav. Vlogi doma in na bazenu sta ločeni. Na bazenu se lahko tudi skregava, doma pa so vloge klasično razdeljene," pravi trenerka, ponosna tudi, da je hči odličnjakinja v gimnaziji.

Fainova pa ob prvem Katjinem finalu svari pred evforijo. "Seveda sem ponosna, obenem pa vem, da je treba še veliko narediti. To je prvi finale in to so komaj začetki. Prezgodaj je, da bi poleteli. Še vedno je mladinka in iz mladinske konkurence je treba priti v člansko in tam ostati."

Vse pa kaže, da bo dela v prihodnje še več. Mlajša hči Nika, ki nastopa v kadetski konkurenci, velja za enako nadarjeno. "Tudi ona si želi biti zraven. Katja ji je v tem trenutku vzor in na srečo jo to motivira in ni nekega rivalstva."

A tudi družinska zgodb o uspehu ima dve plati. Čeprav je Fainova navdušena nad športno potjo obeh deklet, odkrito priznava, da so trenutki, ko popoldanski treningi, priprave in tekme konec tedna močno vplivajo tudi na zasebno življenje. Nazadnje sta s Katjo odkrili, da vnovič ne bo možen obisk Ledene dežele, ki si jo bo moč ogledati ravno med januarskim državnim prvenstvom v Ljubljani.

"So dnevi, ko si želimo tudi kaj drugega, pa to zaradi plavanja ne gre. Pa tudi pri meni pridejo trenutki, ko bi si vzela čas samo zase in za partnerja, a je v tem trenutku vse podrejeno plavanju in ostalo je na stranskem tiru." Ve pa tudi, da se je sama odločila za svojo vlogo in ji trenutno podredila življenje.

2017-12-15/09:50
ag/am
© STA 2017

Odrovi šesto, Fainovi osmo mesto
14/12/2017, Koebenhavn,(STA) - Četrtkovi slovenski finalistki evropskega prvenstva v Kobenhavnu Tjaša Oder in Katja Fain sta si v najdaljši ženski disciplini na 800 m prosto priplavali šesto in osmo mesto.

Z 8:10,65 je zmagala Nemka Sarah Köhler, 48 stotink sekunde pred Madžarko Boglarko Kapas in 5,88 sekunde pred Italijanko Simono Quadarello. Slednja je bila z 8:16,53 že počasnejša od slovenskega rekorda Radovljičanke Anje Klinar, ki na tem tekmovanju manjka.

Slovenska favoritinja je bila olimpijka Odrova, lani na EP v velikem bazenu v Londonu bronasta v tej disciplini. Koroška plavalka je sicer opozorila, da je v primerjavi s tekmicami slabša na obratih, kar je v kratkem bazenu zelo pomembno, kljub temu pa so nekateri upali, da ji uspe presenečenje kot Anji Čarman na današnji dan pred 16 leti v Antwerpnu, kjer je Gorenjka v tej disciplini osvojila srebro.

A tekma je pokazala, da so kasnejše dobitnice medalj prehitre, da bi Slovenija praznovala jubilejno 100. plavalno kolajno. Odrova je bila po 550 metrih sicer na četrtem mestu, a v finišu ji ni uspelo v celoti odgovoriti na napad tekmic, z 8:20,70 pa je vseeno dosegla najboljši izid letos.

"Šestega mesta sem zelo vesela. Morda sem pričakovala kakšno mesto več, a to je moja najboljša uvrstitev v kratkih bazenih in s tem sem zadovoljna," je po tekmi menila 23-letna visokorasla reprezentantka in priznala, da je bilo v finalu težko tudi zaradi izredno hitrega začetka plavalk ob njej, ki sta osvojili srebro in bron. "Ko sem videla, kako so nekatere hitre, me je to malo presenetilo in po domače povedano sme začela malo 'klatit', kjer sem izgubila kakšno sekundo. Seveda pa sem se borila do konca."

Vsega 16-letna Fainova pa je potrdila sredino uvrstitev v finale. Mladinka mariborskega Branika je z 8:27,39 še za štiri sekunde izboljšala osebni rekord, ki ga je nazadnje popravila v kvalifikacijah.

"Preizkusila sem se na prvi veliki tekmi in z osmim mestom sem zelo zadovoljna. Zame je velik dosežek že, da sme prišla v finale, danes pa sem še enkrat popravila osebni rekord in potrdila, da sem res osma v Evropi," je po prvem članskem finalu povedala mlada Štajerka, dobitnica brona na letošnjem mladinskem evropskem prvenstvu na 400 m prosto.

V popoldanskem programu je med Slovenci v polfinalu na 100 m prosto prva nastopila 17-letna mladinka Olimpije Neža Klančar, ki je dopoldan s prepričljivo zmago v svoji predtekmovalni skupini ujela polfinale. Tam je na zunanji progi nastopila ob stari znanki slovenskega plavanja Italijanki Federici Pellegrini, tekmici Sare Isaković pred desetletjem, ki je hitro pobegnila, mlade Slovenke pa to ni zmedlo in z drugim izidom vseh časov v Sloveniji 54,37 se je na koncu veselila 15. mesta.

"S polfinalom in izidom, dvakrat sem izboljšala osebni rekord, sem zelo zadovoljna in ne vem, kaj naj rečem. Upam, da je to tudi dobro izhodišče za ostale nastope tukaj in za naslednje članske tekme, na katere upam, da se bom uvrstila," je po tekmi povedala mlada Ljubljančanka, ki je priznala, da je ob debiju na članskih tekmah uživala v vzdušju polne dvorane.

Dvajsetletna študentka univerze Tennessee Tjaša Pintar je že dopoldan na 100 m mešano odvzela najstarejši slovenski absolutni rekord Alenki Kejžar, s katerim je slednja v Antwerpnu 2001 osvojila srebrno kolajno. V polfinalu je bila Radovljičanka dve desetinki sekunde počasnejša, z 12. mestom v Evropi pa je vseeno dosegla izid kariere.

"Seveda sem si še enkrat želela osebni rekord. Morda kravl ni bil tako dober kot zjutraj, a popravila sem obrat s hrbtnega na prsno. Zame je 12. mesto super, zdaj pa naprej," je povedala reprezentantka, ki ji bazen v danski prestolnici zelo ustreza in se v petek spogleduje tudi s polfinalom na 100 m prsno.

Prireditelji so drugi dan prvenstva razdelili osem kompletov kolajn. Na 200 m prosto je Litvi zlato priplaval Danas Rapsys, najhitrejši že v kvalifikacijah, v mestu, ki slovi po kipu morske deklice pa je že v četrtek osvojil bron na 200 m hrbtno.

Četrto zlato odličje na prvenstvu je Rusiji priplaval Kiril Prigoda, ki je dolgo plaval v času novega svetovnega rekorda, v finišu pa se je moral zelo potruditi, da je za štiri desetinke ugnal branilca naslova in rekorderja Nemca Marca Kocha. Novi najboljši Evropejec na 400 m mešano je Madžar Peter Bernek, ki je zamenjal rojaka Davida Verraszta. Na 100 m delfin je po zmagi Mattea Rivolte zadonela italijanska himna.

V ženski konkurenci je madžarska "železna lady", olimpijska prvakinja Katinka Hosszu, z zmago na 100 m hrbtno ubranila naslov iz Netanye 2015 in si na severu Evrope priplavala drugo zlato. Za prvi nizozemski naslov je na 50 m delfin poskrbela Ranomi Kromovidjodjo. Nizozemci s Kromowidjodjojevo so se veselili tudi zlaga v moško-ženski mešani štafeti.

2017-12-14/19:09
ag/lr
© STA 2017

Pintarjeva podrla najstarejši slovenski rekord, Klančarjeva nagrajena za pogum
14/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Drugi dan predtekmovanj na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Koebenhavnu je za nov slovenski rekord na 100 m mešano 1:00,76 in 11. izid predtekmovanja poskrbela radovljiška olimpijka Tjaša Pintar, ki je s tem z zrušila tudi najstarejši slovenski absolutni rekord.

Prejšnja rekordna znamka 1:00,90 je bila v lasti še ene radovljiške plavalke Alenke Kejžar, ki je s tem dosežkom leta 2001 na prvenstvu v Antwerpnu osvojila srebrno kolajno.

Tjaša Pintar Alenka Kejžar

"Zelo sem vesela, da sem že zjutraj podrla državni rekord. Naredila sem tudi napako pri prehodu iz hrbtnega v prsno plavanje, kar bom popoldan skušala popraviti. V polfinalu bom seveda še enkrat enkrat napadala državni rekord, potem pa bom videli, kaj mi bo to prineslo," je nastop v Kraljevi areni ocenila 20-letna študentka univerze Tennessee.

Plavalka Olimpije, 17-letna Neža Klančar, pa si je ob debiju na članski tekmi s prepričljivo zmago v predtekmovalni skupini priplavala polfinale v prestižni disciplini 100 m prosto. Ljubljančanka, letos bronasta na mladinskem evropskem prvenstvu na pol krajši razdalji, se ni ustrašila evropske konkurence. V svoji predtekmovalni skupini je prevzela pobudo, krepko ugnala tekmice in s 54,53 za 1,3 sekunde izboljšala osebni rekord ter kot zadnja ujela polfinale 16 najhitrejših Evropejk.

"Če bi plavala v boljši skupini, bi se na koncu bolj borila in morda bi bila lahko še malo hitrejša. Sem pa zelo zadovoljna, saj sem prišla v cilj prva v skupini, dobila še eno priložnost in upam, da bom na koncu čim višje," je bila polfinala v danski prestolnici vesela tudi Klančarjeva, ki se je na večni slovenski lestvici prebila na tretje mesto.

Z novim osebnim rekordom in 34. mestom je bila zadovoljna tudi Katja Fain, ki je pred popoldanskim finalom na 800 m prosto, tam se bo za najvišja mesta borila tudi Tjaša Oder, dobila potrditev o dobri pripravljenosti. "Zame ta šprint ni pomemben, je pa važno, da sem ostala v stiku z vodo. Z osebnim rekordom pa sem seveda vedno zadovoljna," je po tekmi strnila misli 16-letna Mariborčanka.

Četrtkove kvalifikacije je s ponesrečenim nastopom na 50 m delfin odprla Velenjčanka Nastja Govejšek, ki študira v Kentuckyju. Po dobri prvi dolžini bazena je slovenska rekorderka (26,11) po obratu začela zaostajati, izid 27,01 in 31. mesto pa nikakor nista bila blizu želenemu polfinalu, za katerega je bil potreben dosegljiv izid 26,30. Plavalka, ki je bila leta 2012 najmlajša slovenska olimpijka v Londonu 2012, ni ujela prave dnevne forme, saj je slovenska rekorderka tudi na 100 m prosto zasedla 31. mesto.

Soliden je bil tudi dosežek Aljaža Kerča 2:08,06 na 200 m prsno. "Za jutranje plavanje je bilo tole super. Res pa je, da sem se 100, morda celo 150 metrov počutil dobro, nato pa so mi začele umirate noge in zavesljaj ni bil več tak, kot ga znam pokazati. A glede na vse skupaj sem zadovoljen," je 17. mesto v Evropi pokomentiral Kerč.

Ob koncu programa je na 1500 m prosto nastopil še Fužinarejev olimpijec Martin Bau in bil z 1:53,19 12. Za finale bi moral z 14:41,18 sicer plavati državni rekord, kar bi bilo težko dosegljivo, s trenerjem pa bosta verjetno natančno preučila razporeditev moči, saj je Bau zadnjih 50 metrov zmogel v 25,7 sekunde.

"Nastop je bil boljši kot na 400 m prosto in mojih najboljših 1500 metrov, odkar sem na Ravnah. Osem sekund od osebnega rekorda na tej razdalji ni daleč in tudi 12. mesto ni slab rezultat. Dirkal sem po željah, na prvih 200 metrih začel počasi, potem pa do 800 metrov stopnjeval. Žal me je malo pobralo in to bo treba še natrenirati," je po tekmi še povedal slovenski reprezentant.

2017-12-14/11:23
ag/gj
© STA 2017

Odrova po presenečenje
14/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Drugi dan evropskega prvenstva v plavanju ima Slovenija že zagotovljena dva finalna nastopa. Na 800 m prosto bosta ob 18.36 nastopili ravenska olimpijka Tjaša Oder in mladinka mariborskega Branika Katja Fain.

Odrova, lani na EP v Londonu bronasta v 50-metrskem bazenu, je dosegla četrti izid kvalifikacij in poudarja, da je v popoldanskem finalu lahko še precej hitrejša, saj v predtekmovanju še ni pokazala vsega.

Ob premieri na članskih tekmovanjih se je v finale prebila tudi Fainova, ki je že v kvalifikacijah izboljšala svoj osebni rekord, za finale pa napoveduje hitrejši začetek na prvi polovici, ki naj bi ji zagotovil tudi boljši izid na koncu.

V dopoldanskem predtekmovanju bo Slovenija zastopana s šesterico plavalcev. Nastop na paradnih 50 m delfin čaka Velenjčanko Nastjo Govejšek, ki bo takoj nato nastopila še na 100 m prosto. V tej disciplini bo na članskih tekmovanjih debitirala tudi 16-letna Neža Klančar, prijavljena pa je tudi Fainova.

Paradna disciplina čaka tudi Tjašo Pintar, ki bo nastopila na 100 m mešano, Aljaž Kerč se bo predstavil na udarnih 200 m prsno, Martin Bau pa na 1500 m prosto.

Že v sredo je v finalu na 50 m prsno nastopil tudi Peter John Stevens in osvojil šesto mesto.

2017-12-14/00:30
ag/ke
© STA 2017

Peter John Stevens na EP na 50 metrov prsno šesti
13/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Slovenski plavalec Peter John Stevens je na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih v Koebenhavnu osvojil šesto mesto na 50 metrov prsno. Evropski prvak je postal Italijan Fabio Scozzoli s časom 25,62. To je tudi nov evropski rekord in rekord prvenstev. Dvaindvajsetletnik Stevens je plaval 26,11.

Izredno napet finale v Kraljevi areni danske prestolnice na 50 m prsno se je tudi ob odsotnosti branilca zlata iz Netanye 2015, Damirja Dugonjiča, napovedoval skozi ves dan. Že v predtekmovanju je bila četverica plavalcev hitrejša od starega rekorda prvenstev, prvi pa ga je popravil 22-letni slovenski študent univerze Tennessee.

V polfinalu se je zgodba nadaljevala. V prvi skupini je aktualni svetovni podprvak "Stivi", kot ga kličejo v domačem okolju, vnovič odlično začel, v finišu pa je bil od triglavana, za katerega sta vneto navijala tudi starša, 16 stotink sekunde hitrejši britanski svetovni prvak Adam Peaty s 25,81. Še hitrejši je bil drugi polfinale, v katerem je Rus Kiril Prigoda s 25,72 celo izenačil evropski rekord Italijana Fabia Scozzolija, ki je bil v tej skupini z dosežkom 25,74 drugi, Belorus Ilija Šimanovič je dosegel izid 25,96.

V finalu so bile karte premešane na novo. Prekaljeni veteran z Apeninskega polotoka Scozzoli je dokazal, da je kljub 29 letom še vedno konkurenčen najboljšim in si povrnil evropski rekord. Rus Prigoda je bil vsega šest stotink sekunde počasnejši, a se je moral zadovoljiti z ruskim rekordom in srebrom, prvemu zvezdniku Britancu Peatyju, vsi nosilci medalj so bili hitrejši od evropskega rekorda, pa je nov britanski rekord 26,70 zagotovil bron.

"Z izidi sem zelo zadovoljen, saj sem sem prišel neposredno iz Amerike. Nisem treniral v 25-metrskih bazenih, ampak v jardih, zato sem se malo lovil, saj se to pozna na številu zavesljajev, na obratu in prihodu v cilj, kar je v sprintu občutljivo. Najbolje je bilo v polfinalu, v finalu pa je bilo nekaj napak in ni se izšlo povsem po pričakovanjih. A glede na dejstvo, da je bilo to evropsko prvenstvo precej hitrejše od lanskega svetovnega prvenstva v Kanadi, sem lahko zadovoljen," je po finalu za STA povedal Stevens.

Ob nosilcih medalj sta slovenskega plavalca prehitela tudi Nemec Fabian Schwingenschloegel , ki se je kot prvi Nemec s 25,99 spustil pod 26 sekund in Belorus Ilija Šimanovič. "Razen Italijana sem tekmece poznal. Tudi Nemec zame ni presenečenje, saj sva se med seboj premagovala na ameriških študentskih tekmah, ko je še plaval za univerzo Missouri," je k temu dodal slovenski rekorder, ki je imel danes priložnost, da Sloveniji pribori jubilejno 100. medaljo na največjih tekmovanjih.

Minimalne možnosti se odpirajo tudi na 100 m prsno, kjer pa bo konkurenca še močnejša. "Glede na občutek bi moralo iti dobro, pa čeprav v sprintu nisem imel pravega občutka. Nikakor se ne predajam."

Prireditelji so prvi dan razdelili šest kompletov kolajn in vsekakor je polna dvorana doživela ruski dan. Začelo se je s presenečenjem, saj je vsega 17-letni Kliment Kolesnikov z novim rekordom prvenstev in mladinskim svetovnim rekordom 1:48,02 na 200 m hrbtno presenetil bolj uveljavljene tekmece na čelu z na koncu srebrnim branilcem naslova Poljakom Radoslawom Kaweckim. Na 400 m prosto je bil neustavljiv drugi Rus Aleksander Krasnih, ki je v preteklih letih blestel predvsem kot član ruske štafete na 4 x 200 m prosto, v tej disciplini pa je v 25-metrskem bazenu tudi aktualni svetovni podprvak. Kolesnikov si je s štafeto Rusije ob koncu programa priplaval še zlato na 4 x 50 m prosto.

V ženski konkurenci si je prvi naziv najboljše v Evropi s 4:24,68 na 400 m mešano priplavala madžarska svetovna in olimpijska prvakinja Katinka Hosszu. Evropska rekorderka Ruta Meilutyte iz Litve pa je tesno dobila žensko tekmo na 50 m prsno.

Prvo vlogo pa je na EP odigrala tudi mlada Neža Klančar, ki je imela danes prost dan, zato pa so ji v slovenski reprezentanci namenili vlogo nosilke zastave na svečanem odprtju tekmovanja.

 

Izidi plavalnega EP

moški:
- 200 m, hrbtno:
1. Kliment Kolesnikov (Rus)     1:48,02 - rekord prvenstev
2. Radoslaw Kawecki (Pol)       1:48,46
3. Dansas Rapsys (Lit)          1:49,06
...

- 400 m, prosto:
1. Aleksandr Krasnik (Rus)      3:35,51
2. Peter Bernek (Mad)           3:37,14
3. Henrik Christiansen (Nor)    3,38,63
...

- 50 m, prsno:
1. Fabio Scozzoli (Ita)           25,62
2. Kiril Prigoda (Rus)            25,68
3. Adam Peaty (VBr)               25,70
...
6. Peter John Stevens (Slo)       26,11

- štafeta 4 x 50 m, prosto:
1. Rusija                       1:23,23
2. Italija                      1:23,67
3. Poljska                      1:24,44
...

- ženske:
- 400 m, mešano:
1. Katinka Hosszu (Mad)         4,24,78
2. Lara Grangeon (Fra)          4:28,77
3. Fantine Lesaffre (Fra)       4:30,68
...


- 50 m, prsno:
1. Ruta Meilutyte (Lit)           29,36
2. Jenna Laukkanen (Fin)          29,54
3. Sophie Hansson (Šve)           29,77
...

2017-12-13/19:02

ag/ke
© STA 2017

Stevens s petim izidom v polfinale
13/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Plavalec kranjskega Triglava Peter John Stevens se je na evropskem prvenstvu v Koebenhavnu prebil v finale na 50 m prsno. V polfinalu je s 25,97 prvič letos prebil mejo 26 sekund ter dosegel peti polfinalni izid.

V prvem polfinalu je bil od Stevensa, ki je vnovič izstopal z izjemnim startom, hitrejši le britanski svetovni prvak Adam Peaty s 25,81. Še hitrejši je bil drugi polfinale v katerem je Rus Kiril Prigoda s 25,72 izenačil evropski rekord Italijana Fabia Scozzolija, ki je v tej skupini z dosežkom 25,74 drugi, Belorus Ilija Šimanovič je dosegel izid 25,96.

Finale je na sporedu ob 18. uri in 17 minut.

Prvo vlogo pa je na EP odigrala tudi mlada Neža Klančar, ki je imela danes prost dan, zato pa so ji v slovenski reprezentanci namenili vlogo nosilke zastave na svečanem odprtju tekmovanja.

2017-12-13/17:12

ag/ag

© STA 2017


Stevens z rekordom prvenstev, Odrova in Fainova v finale
13/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Svetovni podprvak na 50 m prsno Peter John Stevens je evropsko prvenstvo v kratkih bazenih v Koebenhavnu začel s prepričljivo zmago v prvi predtekmovalni skupini in novim rekordom prvenstev 26,05 sekunde. Tega so kmalu zatem sicer izboljšali še trije plavalci, tako da je Stevens skupno dosegel četrti izid predtekmovanja.

Dvaindvajsetletni Stevens je plaval v prvi nosilni skupini ter po ostri borbi v finišu za desetinko ugnal Belorusa Ilijo Šimanoviča.

Kakovost tekmovanja najbolje potrjuje podatek, da sta rekorda prvenstev padla tudi v naslednjih dveh predtekmovalnih skupinah. Najprej ga je na 26,03 popravil Rus Kiril Prigoda, v zadnji skupini pa še aktualni evropski rekorder Fabio Scozzoli z dosežkom 25,90. Za štiri stotinke je zaostal prvi favorit Britanec Adam Peaty.

Že v popoldanskem polfinalu bodo tekmovalci napadali evropski rekord Scozzolija 25,72, ob 18:17 pa je na sporedu finale na 50 m prsno, v katerem se Slovenija nadeja 100. plavalnega odličja na velikih tekmovanjih.

V četrtkov finale na 800 m prosto, ta bo na sporedu ob 18:36, pa sta se s četrtim izidom 8:21,27 in osmim dosežkom 8:31,38 uvrstili Ravenčanka Tjaša Oder in mladinka Branika, 16-letna Katja Fain, ki si je ob prvencu na članski tekmi takoj priplavala sodelovanje v boju za odličja.

Pri tem je zanimivo, da je slovenski selektor Gorazd Podržavnik na torkovem srečanju vodij odprav preprečil zamisel organizatorjev, da bi kljub drugačnemu razpisu v sredo plavale počasnejše skupine, tudi z obema Slovenkama, v četrtek pa bi v finalu nastopila osmerica deklet z najhitrejšimi prijavljenimi časi, torej brez Odrove in Fainove.

Na 50 m prsno je na evropskih prvenstvih debitiral 27-letni Aljaž Kerč iz ljubljanske Olimpije, specialist za daljše razdalje in bil zadovoljen z osebnim rekordom 27,31 in 35. mestom.

Med Slovenci je prvenstvo z novim osebnim rekordom 31,08 na 50 m prsno in drugim izidom vseh časov v državi odprla Tjaša Pintar, ki je bila na koncu 29., pred njo pa se je v času ene sekunde zvrstilo kar 25 tekmovalk.

V drugi skupini so plavale Tjaša Vozel, Tara Vovk in Tina Čelik ter zasedle 34., 36. in 37. mesto. Osebni rekord je popravila le 16-letna Čelikova, bronasta v tej disciplini na letošnjem mladinskem evropskem prvenstvu v Izraelu.

Mariborčan Martin Bau, ki trenira na Ravnah, je osvojil 16. mesto na 400 m prosto.

2017-12-13/12:18
ag/gj
© STA 2017

Na Danskem Stevens za 100. kolajno
13/12/2017, Koebenhavn, (STA) - Na Danskem se bo danes začelo evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Že prvi dan bo imela Slovenija v bazenu dva močna aduta, Petru Johnu Stevensu pa se ponuja priložnost, da izbrani vrsti zagotovi jubilejno 100. odličje na največjih tekmovanjih.

Stevens, aktualni svetovni podprvak v kratkem bazenu na 50 m prsno, ne skriva želje po novem odličju. Ob njem bo v tej disciplini nastopil tudi novinec v reprezentanci Aljaž Kerč, ki pa več pričakuje od tekem na 100 in 200 m prsno.

Zelo visoko se lahko zavihti tudi Ravenčanka Tjaša Oder, bronasta lani na EP v Londonu na 800 m prosto, ki pa priznava, da raje nastopa v olimpijskem bazenu, saj v primerjavi s tekmicami izgublja na obratih. Premiero v članski vrsti bo v tej disciplini doživela Mariborčanka Katja Fain.

Na 50 m prsno bodo nastopile Tjaša Vozel, Tjaša Pintar, Tara Vovk in Tina Čelik, predvsem Vozlova pa je med kandidati za popoldanski nastop. Na 400 m prosto bo nov slovenski rekord lovil Martin Bau.

Za tekmovanje v novi Kraljevi areni v danski prestolnici je prijavljenih 550 plavalcev iz 47 držav, ki se bodo potegovali za 40 naslovov in 220.000 evrov nagradnega sklada, svetovni in evropski rekordi pa bodo dodatno nagrajeni z 10.000 oziroma 5000 evri. Prireditelji obljubljajo tudi polne tribune, saj so že prodali 26.000 vstopnic, na tribunah pa bodo po informacijah iz reprezentančnega tabora tudi nekateri najzvestejši slovenski navijači.

2017-12-13/00:30
ag/tb
© STA 2017

Že v uvodu boj za jubilejno 100. plavalno kolajno
12/12/2017, Koebenhavn, (STA) - V Koebenhavnu na Danskem se bo v sredo začelo 19. evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Slovenski plavalci so v zgodovini na velikih tekmovanjih osvojili 99 odličij in že uvodni dan EP se ponuja priložnost za jubilejno 100. kolajno.

Sloveniji je edino olimpijsko odličje doslej v Pekingu leta 2008 priplavala Sara Isaković, na svetovni prvenstvih v 50-metrskih bazenih sta jih še v času nekdanje jugoslovanske države osvojila brata Borut in Darjan Petrič, na SP v 25-metrskih bazenih se je zmagovalnih stopničk nabralo 13, na EP v 50-metrskih bazenih 26 in na EP v 25-metrskih bazenih 57.

Prav na EP v kratkih bazenih je Slovenija zelo visoko tudi na večni lestvici, saj je z 18 zlatimi, 17 srebrnimi in 22 bronastimi kolajnami na 14. mestu, ulovljiva je 13. Slovaška, ki ima po zaslugi že "upokojene" Martine Moravcove 19 zlatih, ter po sedem bronastih in srebrnih odličij.

Aktualni junak slovenskega plavalnega tabora je Triglavan John Peter Stevens, ki je decembra lani na SP v kanadskem Windsorju osvojil srebro na 50 m prsno. Že v sredo pa študenta univerze Tennessee v februarja odprti Kraljevi areni v Koebenhavnu čaka preizkus v svoji paradni disciplini. Njegovi največji tekmeci bodo Italijan Fabio Scozolli, Rus Kiril Prigoda, legendarni Britanec Adam Peaty in Belorus Ilija Šimanovič. Zelo samozavesten je tudi Stevens: "Glede na srebro s SP seveda lahko računam na finale, tam pa bom napadal zmago."

Ob Stevensu, ta naj bi bil zagotovilo, da bo v deželo na južni strani Alp kot z vseh prejšnjih 18 EP tudi z Danske prišla kolajna, bo na 50 m prsno nastopil še Aljaž Kerč iz ljubljanske Olimpije, letošnje odkritje slovenskega plavanja, ki bo pri 27 letih debitiral na velikih tekmovanjih, več pa pričakuje na 100- in 200-metrski razdalji.

Drugo vroče orožje prvega dne bo Ravenčanka Tjaša Oder, ki jo prav tako v uvodu čaka paradni nastop na 800 m prosto. Varovanka selektorja Gorazda Podržavnika je lani v Londonu na EP v 50-metrskih bazenih osvojila bronasto kolajno in v Skandinaviji sodi v širši krog favoritinj za visoka mesta. "Žal imam v primerjavi s tekmicami slabše obrate, kar je v manjšem bazenu zelo pomembno," k temu dodaja Odrova, ki si seveda želi četrtkov finale, tam pa potem čim višje. Blizu finala je tudi nadarjena mladinka Branika Katja Fain, ki pa bo morala za ta podvig že v kvalifikacijah močno popraviti osebni rekord.

Na 50 m prsno v ženski konkurenci bodo nastopile Tjaša Vozel, Tina Čelik, Tara Vovk in Tjaša Pintar. Na preboj med najboljših 16 upa predvsem izkušena Vozlova, ki je v življenju vse podredila olimpijskemu nastopu v Tokiu 2020, mladinki Čelikova in Vovkova pa si želita dober nastop in izjemen jutranji start tudi njiju lahko približa popoldanskemu plavanju. Pintarjeva bo start vzela kot ogrevanje za paradno disciplino 100 m mešano.

V moški konkurenci bo nastopil še Martin Bau, ki bo na 400 m prosto lovil lasten državni rekord z zadnjega tovrstnega tekmovanja v Izraelu. Vsekakor tudi on napoveduje dobro formo, pa čeprav je bil v preteklem tednu bolan. "Bil sem pri zdravniku, izpustil nekaj treningov, a na srečo se bolezen ni razvila v kaj hujšega," je pred prvim nastopom za STA povedal mariborski olimpijec, ki trenira v vodilnem koroškem klubu.

2017-12-12/11:03
ag/zza
© STA 2017

Stevens samozavestno v boj za zlato kolajno
12/12/2017, Koebenhavn,(STA) - Slovenski plavalni reprezentanci se je na poti v Koebenhavn pridružila tudi trojica ameriških študentov Peter John Stevens, Tjaša Pintar in Nastja Govejšek. Prav Stevens je najmočnejše ime izbrane vrste in ne skriva ambicije po boju za zlato odličje.

Plavalec kranjskega Triglava in univerze Tennessee je decembra lani na 50 metrov prsno osvojil srebro na svetovnem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Kanadi. Visoke cilje pa ima tudi v danski prestolnici, saj se je na sezono začel pripravljati že avgusta na Reki, skupaj z mladinsko reprezentanco Slovenije.

"Poleti sem zbolel tik pred SP v Budimpešti in izid ni bil tak, kot sem si ga želel. Zato sem šel zelo zgodaj v novo sezono, takrat s ciljem, da bi podrl svetovni rekord in mislim, da je dosegljivo tudi to. Bomo videli, kako bo na tekmi, a prav s temi cilji sem začel avgusta," je kmalu po pristanku jeklene ptice na letališču Kastrup za STA povedal Stevens.

Varovanec Luke Berdajsa v Triglavu odkrito napoveduje boj za zmago, če je dosegljiva, pa bodo v novi Kraljevi areni v Koebenhavnu pokazali predvsem glavni tekmeci Britanec Adam Peaty, Italijan Fabio Scozolli in Rus Kiril Prigoda. "Sam bi bil zelo zadovoljen, če mi bo uspelo ponoviti start iz lanskega leta. Glede na srebro s SP pa seveda računam na finale, tam pa lahko napadam zmago."

A s tem Stevens še ni zaključil svojega spiska želja. "Na 100-metrski razdalji pa si končno želim finale, v katerem bi napadal iz tekmecem neznanega položaja, saj večina misli, da 100 m prsno ne morem odplavati. A sem v dobri formi. Na univerzitetnih tekmah v ZDA sem sekundo hitrejši kot v enakem obdobju pred letom dni, pa čeprav sem bil na nekaterih mitingih lani celo bolj spočit. Letos smo dali jesenskemu delu in pripravi na EP velik poudarek in res tempiramo formo vse od novembra."

Stevens v novi sezoni sodeluje z glavnim trenerjem Mattom Kredychem, kar mu daje dodano samozavest. "Nov način dela mi celo še bolj ustreza kot prej. Obseg je bil sicer vseskozi velik, a mislim, da se je na treningu spremenil način, kako kaj odplavam in prav na tem smo delali veliko."

Na univerzi Tennessee pa ima v letošnji sezoni tudi družbo iz slovenske reprezentance Tjaše Pintar. "Malo sem ji seveda pomagal, da se je lažje znašla, predvsem pred odhodom v ZDA, na sami univerzi pa se ni težko vklopiti v novo okolje. Zdaj se običajno srečava ob nedeljah, če je čas, in malo pokramljava," je še povedal plavalec, ki bo prihodnje leto sklenil študij v ZDA, plavalno kariero pa nadaljeval vsaj do olimpijskih iger v Tokiu 2020.

"Načrt je, da se vrnem v Triglav in do iger treniram v Sloveniji, a odločitev še ni dokončna. Rad bi nadaljeval tudi študij, pa še ne vem prav, ali bo to v Sloveniji, ZDA ali kje drugje v Evropi. Na dolgi rok pa se seveda vidim v športu, a bolj v organizaciji kot pa v trenerski vlogi," je še razkril 22-letni športnik iz Pirnič pri Medvodah.

Dvajsetletna Pintarjeva je zleo zadovoljna s selitvijo v ZDA. "Začetek je bil zaradi jezika malce težak, saj je vse nekoliko drugače, a sem se navadila, malo pa mi je pomagal tudi Peter, predvsem pa je bilo pomembno, da z njim še vedno lahko spregovorim tudi slovensko."

Pintarjeva, ki ocenjuje, da v ZDA po novem več dela na moči, si je na vsak način želela nastopiti za Slovenijo na EP. "Reprezentanca je vedno cilj. Na Danskem bo zame osebno najpomembnejši nastop na 100 metrov mešano in želja je seveda osebni rekord in polfinale, nato pa bomo na tekmi videli, kako bo šlo."

Vsega 20 pomladi šteje tudi Nastja Govejšek, leto dni že študentka univerze Louisville, ki pa se glede na dejstvo, da je nastopila že na olimpijskih igrah v Londonu 2012, lahko ozre na že bogato reprezentančno kariero.

"Letos sem že popravila osebne rekorde v jardskem bazenu, kar je zelo pozitivno. Bila sem tudi na zimskem prvenstvu ZDA in izidi so bili že solidni, zdaj pa je sledila priprava na EP in prav tukaj naj bi bila najhitrejša. Zase lahko rečem predvsem, da sem zelo napredovala v podvodnem delu plavanja in posledično sem hitrejša. Res je tudi, da še nikoli nisem delala toliko na skokih in podvodnem plavanju kot doslej," pojasnjuje Govejškova, ki je formo za EP tempirala skupaj s srbskim reprezentantom Andrejem Barno.

Govejškova, ki je zelo močna predvsem v delfinu, priznava, da bi si za reprezentanco želela nastopiti tudi v štafeti. "To bi bilo res lepo, a seveda, če bi imeli konkurenčno štafeto, denimo za finale. Zaenkrat se bom tukaj skoncentrirala na svoje nastope, cilji pa so osebni rekordi, ki bodo dovolj tudi za polfinale, želja je seveda finale."

"Vsekakor grem na tekmo zelo pozitivna, saj sem trenirala res dobro in veselim se nastopov," je povedala Govejškova, ki se je na tovrstnem tekmovanju pred petimi leti v Chartresu ob Anji Čarman, Damirju Dugonjiću in Petru Mankoču veselila srebrne kolajne v mešani moško-ženski štafeti na 4 x 50 metrov, takrat novosti na prvenstvu.

2017-12-12/10:00
ag/gj
© STA 2017

Enajsterica plavalcev samozavestno na Dansko
07/12/2017, Ljubljana, (STA) - Plavalna reprezentanca v ponedeljek potuje na Dansko, kjer 11-člansko odpravo pod taktirko selektorja Gorazda Podržavnika čaka evropsko prvenstvo v 25-metrskem bazenu. Želja je tudi tokrat medalja, saj se Slovenci z EP brez kolajne niso vrnili vse od daljnega leta 1996.

Nazadnje je bil pred dvema letoma na EP v Izraelu zlat Damir Dugonjić, ki je medtem sklenil reprezentančno pot, tokrat je prvi kandidat za odličje Peter John Stevens na 50 m prsno, med adute za visoka mesta zanesljivo sodi tudi Tjaša Oder, lani bronasta na EP v Londonu v velikem bazenu na 800-metrski razdalji.

"Najboljše res kaže Petru Johnu Stevensu, ki ima tretji prijavljeni izid na 50 m prsno, a list papirja prinese vse. Mi smo prijavljenimi z letošnjimi najboljšimi izidi. Blizu finala sta Tjaša Oder in Katja Fain na 400 in 800 m prosto, ki sta te izide dosegli utrujeni in mislim, da bi morali biti tudi oni blizu finalu. A počakajmo tekmo, pojdimo po vrsti. Najprej se bomo borili za polfinala in finala, v finalu pa je vedno vse možno," je na novinarski konferenci pred potjo na Dansko povedal slovenski selektor Gorazd Podržavnik in dodal, da bo konkurenca izjemna, kar pa je bilo v poolimpijskem letu tudi pričakovano.

"Glede na prijave mislim, da je finale dosegljivo. Sama upam na osebni rekord in glede na trening mi kaže dobro, seveda pa bo na tekmi veliko odvisno tudi od dnevne forme. Nazadnje sem bila v Izraelu šesta in želim si, da bi bila zdaj boljša. To se mi zdi dosegljivo," pred potjo na sever Evrope pravi Odrova, ki priznava, da sama ni najboljša na obratih, kar je za tekmo v 25-metrskem bazenu zelo pomembno, a vseeno se v dansko prestolnico odpravlja samozavestno.

"S Petrom sva sodelovala na daljavo in osebno menim, da pred EP v 25-metrskem bazenu še nikoli ni bil tako pripravljen kot zdaj. Je tudi zelo ambiciozen in kot vedno je tudi zelo samozavesten. Na vprašanje, kaj si želi, pravi, da odhaja po zmago na 50 m prsno. Mislim, da je kandidat za medaljo," pa je o Stevensu, ki študira na univerzi Tennessee, povedal njegov kranjski trener Luka Berdajs, ki si želi tudi konkurenčen nastop na 100 m prsno.

Na EP bodo slovenske barve branili Tjaša Oder (Fužinar), Katja Fain (Branik), Tara Vovk (Ljubljana), Neža Klančar (Olimpija), Nastja Govejšek (Velenje), Neža Klančar, Tina Čelik (Triglav), Tjaša Vozel (Zvezda) in Tjaša Pintar (Radovljica) ter Peter John Stevens (Triglav), Aljaž Kerč (Olimpija) in Martin Bau (Fužinar). Prav slednji selektorju Podržavniku dela sive lase, saj je tik pred EP zbolel: "Upam, da ne bo hujšega in res škoda, saj je letos opravil prav vse treninge 100-odstotno," je še dejal Podržavnik.

Na tiskovni so ob obolelem Bauu manjkali "Američani" Nastja Govejšek, Tjaša Pintar in John Peter Stevens ter Tjaša Vozel, ki je bila prav v terminu predstavitve na podelitvi diplome.

Prav za vse nastopajoče slovenske reprezentante pa kot osnovni cilj velja boj za 16. mesto. To bo v konkurenci 550 tekmovalcev iz 48 držav za številne tudi velik izziv, posebej glede na dejstvo, da je z izjemo Stevensa, Odrove ter olimpijcev Govejškove, Baua in Vozlove večina v izbrani vrsti na tekmi novincev, ki bodo nabirali izkušnje. A vsi odhajajo na prvenstvo tudi po osebne rekorde, pa čeprav sta Neža Klančar in Aljaž Kerč v pomembnem obdobju priprav tudi zbolela.

2017-12-07/14:26
ag/am
© STA 2017

Med Slovenci kandidat za kolajno le Stevens
05/12/2017, Ljubljana, (STA) - Evropska plavalna zveza je objavila seznam prijavljenih tekmovalcev za letošnje evropsko prvenstvo v 25-metrskih bazenih, ki bo prihodnji teden v Koebenhavnu. Med Slovenci za kolajno realno kandidira le svetovni podprvak Peter John Stevens, ki ima na 50 m prsno tretji prijavljeni izid.

Na 50 m prsno imata boljša prijavljena izida od Triglavana Stevensa, ta je izid dosegel lani ob srebru na SP v Kanadi, le italijanski veteran Fabio Scozzoli in Rus Kiril Prigoda.

Blizu finalu bo sodeč po prijavah na 800 m prosto tudi Tjaša Oder, ki ima 10. prijavljeni izid, mlada Katja Fain je v tej disciplini 12. Predvsem Odrova letos še ni pokazala vsega svojega potenciala in ob dobrem nastopu lahko računa na finale, Fainova pa je ob novem osebnem rekordu lahko blizu, kar velja tudi za disciplini 200 in 400 m prosto.

Visoko je na lestvici tudi Olimpijin Aljaž Kerč, ki ima 10. izid na 200 m prsno, morda pa lahko preseneti tudi na pol krajši razdalji, kjer je blizu polfinalu. Stevens ima na 100 m prsno 14. prijavljeni izid.

Na uvrstitev med najboljših 16 lahko računajo tudi Tjaša Pintar na 100 m mešano, Tara Vovk na 200 m mešano, Nastja Govejšek na 50 m in 100 m delfin, Tjaša Vozel na 100 m prsno in Martin Bau na 1500 m prosto, ki pa bodo morali v dopoldanskem predtekmovanju pokazati svojo najboljšo pripravljenost.

2017-12-05/14:57

ag/lr

© STA 2017


Kraljeva arena v Koebenhavnu dobiva obliko za plavalno EP
01/12/2017, Ljubljana, (STA) - Kraljeva arena v Koebenhavnu bo med 13. in 17. decembrom gostila evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Prireditelji EP so prav danes začeli preurejati objekta za potrebe EP, med drugim bosta postavljena dva začasna bazena, v katera bodo natočili več kot dva milijona litrov vode.
   

V novi večnamenski dvorani, odprli so jo februarja, so prireditelji počakali konec koncerta nemške skupine The Scorpions, nato pa začeli 10-dnevno prenovo za EP, pri čemer so najprej natančno izmerili, kje bodo postavili tekmovalni bazen. Pri urejanju dvorane, ki bo med EP sprejela 6500 gledalcev, sodeluje več kot 50 delavcev, med prvenstvom pa bo sodelovalo 500 prostovoljcev.

Znane so tudi prve številke o udeležencih. Prireditelji pričakujejo okrog 700 plavalcev iz 45 držav, domačo reprezentanco pa bo zastopalo kar 38 nastopajočih na čelu z olimpijsko prvakinjo iz Ria 2016 Pernille Blume ter nosilkama brona Rikke Moller Pedersen in Mie Nielsen. V moški konkurenci je najbolj odmevno ime nekdanji evropski prvak Viktor Bromer.

"Evropsko prvenstvo v plavanju je prvo mednarodno športno tekmovanje, ki ga bo gostila veličastna Kraljeva arena. Ob domačih adutih pa bodo tu nastopili tudi največji evropski asi plavanja Švedinja Sarah Sjöström, Britanec Adam Peaty in Madžarka Katinka Hosszu," je za spletno stran organizacijskega komiteja povedal direktor tekmovanja Mads Bang Aaen in dodal, da je tudi zanimanje za EP zelo veliko, saj so organizatorji uradna povpraševanja po vstopnicah prejeli iz 28 držav.

Slovenijo bo na EP zastopalo 11 plavalcev. Prvo ime ekipe je svetovni podprvak na 50 m prsno Triglavan Peter John Stevens, med dekleti pa Ravenčanka Tjaša Oder, bronasta lani na EP v 50 m bazenu v Londonu na 800 m prosto. Ob omenjenih je selektor Gorazd Podržavnik v reprezentanco vpoklical še Tino Čelik iz Triglava, Martina Baua iz Fužinarja, plavalca Olimpije Aljaža Kerča in Nežo Klančar, Katjo Fain iz Branika, Taro Vovk iz PK Ljubljane, Velenjčanko Nastjo Govejšek, Radovljičanko Tjašo Pintar in Tjašo Vozel iz kranjske Zvezde. Skupaj imajo Slovenci prijavljenih 34 nastopov.

2017-12-01/14:36

ag/zza

© STA 2017


Podržavnik: Osnova želja za vse je uvrstitev med 16 najboljših
22/11/2017, Ljubljana, 22. novembra (STA) - Slovenska plavalna reprezentanca za evropsko prvenstvo v 25-metrskih bazenih, ki bo od 13. do 17. decembra v Koebenhavnu, je konec tedna po mitingu v Kranju dobila dokončno obliko. Selektor Gorazd Podržavnik bo na Dansko popeljal 11 tekmovalcev, osnovna želja pri vseh pa je, da bi se uvrstili med najboljših 16.

Na sever Evrope potuje zelo heterogena skupina, ki kaže, da se zaključuje menjava generacije najboljših. To je še bolj izrazito tudi zaradi dejstva, da bo EP izpustila najizkušenejša Anja Klinar, saj se namerava Gorenjka, ki so ji v Radovljici vsilili menjavo trenerja, pripraviti na poletje z vrhom na EP v 50-metrskih bazenih v Glasgowu. "Mi jo bomo seveda pogrešali, saj bi bila Anja Klinar garant vsaj za finale," v zvezi s tem pravi Podržavnik.

Na spisku reprezentantov so Triglavana Peter John Stevens in Tina Čelik, Ravenčana Martin Bau in Tjaša Oder, plavalca Olimpije Aljaž Kerč in Neža Klančar, Katja Fain iz Branika, Tara Vovk iz PK Ljubljane in Velenjčanka Nastja Govejšek, ta konec tedna pa sta se ekipi pridružili še Radovljičanka Tjaša Pintar in Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde. Čelikova, Klančarjeva, Vovkova in Fainova so po letih še mladinke.

"Nikogar na tekmovanje nismo spustili brez norme. Dosegli so vsaj normo za višji rang tekmovanja, v tem primeru gre za Glasgow 2018 in v kratkem pripravljalnem obdobju teh plavalcev nismo silili v še eno tempiranje forme. Poudarjam, da nikogar ne peljemo na izlet, od vseh pričakujem uvrstitev do 16. mesta, a na mlade seveda ne bomo izvajali pritiska, saj je za številne to prva tekma na tem nivoju in pomembno je, da dobijo izkušnje ter da bodo v prihodnje pripravljeni na to in se lahko osredotočali na naslednje cilje, boju za finale in kolajne," široko ekipo razlaga selektor s Koroške, ki se brani razlage, da je mladim ponudil posebno priložnost.

Ob tem pritrjuje mnenju, da ima Slovenija izredno obetavno bazo mladih. Prav zato bodo cilji pri posameznikih zelo različni. "Želja je seveda medalja. A ne vem točno, kako dobro pripravljen je prvi adut Peter John Stevens, svetovni podprvak na 50 m prsno. Po pogovoru s trenerji je nekoliko hitrejši kot lani ob tem času, sam pa upam le, da bo prišel čim boljše pripravljen. Kandidatka za finale je tudi Tjaša Oder, je pa v ekipi še nekaj mlajših, ki bodo, če bodo zdržali pritisk, lahko morda konkurirali tudi za finale," o ciljih še razmišlja trenutno prvi med slovenskimi trenerji.

Na tovrstnih tekmovanjih so slovenski plavalci doslej osvojili 57 kolajn, nazadnje v Netanyi 2015 Damir Dugonjić, Peter John Stevens pa na prvenstvo potuje kot svetovni podprvak z lanskega prvenstva decembra v Kanadi.

2017-11-22/13:11

ag/jd

© STA 2017